خبرنگاران زلزله پر قدرت در گناوه با خسارت کم

به گزارش راوه بلاگ، گناوه - خبرنگاران - وقوع زمین لرزه 5.9 ریشتری در شهرستان گناوه به رغم شدت و قدرت بالای آن خسارات جزیی در بر داشت.

خبرنگاران زلزله پر قدرت در گناوه با خسارت کم

به گزارش خبرنگاران، ساعت 11:11 دقیقه صبح روز یکشنبه در زمانی که مردم در حال رتق و فتق زندگی و کسب و کار بودند، زمین لرزه ای با قدرت 5.9 دهم ریشتر این منطقه را که تا به امروز با این شدت بوقوع نپیوسته اسـت، تکان داد.

متعاقب این زمین لرزه ، مردم از ترس و در امان ماندن جان خود از منازل به کوچه ها پناه بردند و کارکنان دستگاه های اداری در حین کار به خیابان ها رفتند.

بنا بر تجارب زلزله های بوقوع پیوسته در اقصی نقاط جهان در صورتیکه زمین لرزه حدود 6 ریشتری در شب بوقوع می پیوست ممکن بود خساراتی بیش از روز وارد می کرد و حتی ممکن بود تلفات جانی در برداشته باشد.

در ساعات های اولیه زمین لرزه زمین برق، تلفن ثابت و اینترنت برای دقایقی قطع شد اما با تلاش نیروها این مشکل برطرف شد.

براساس گزارش های میدانی پس از وقوع زلزله، شماری از ساکنان در شهر و روستاهای شهرستان گناوه بویژه کسانی که در آپارتمان زندگی می کردند، در محوطه و حاشیه خیابان ها پناه بردند و پس از فروکش کردن پس لرزها به خانه های خود بازگشتند.

زمین لرزه بندرگناوه همچنین تجربه ای پیروز در مدیریت بحران این شهرستان و مهمتر از همه نحوه مواجهه مدیران ارشد استانی و شهرستانی با این بحران بود.

حضور استاندار و مدیران دستگاه های مدیریت بحران استان بوشهر موجب دلگرمی مدیران شهرستانی در کمک رسانی به مردم و برنامه ریزی لازم برای جبران خسارات وارده شد.

استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان بوشهر در زمان حضور خود در شهرستان این اطمینان را دادند که در کمک به آسیب دیدگان و جبران خسارت های وارده از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

استاندار بوشهر بمحض ورود به شهرستان گناوه به روستاهای آسیب دیده از زلزله عزیمت کرد و در جریان آخرین شرایط آنها قرار گرفت.

عبدالکریم گراوند پس از بازدید از چندین روستا در میان خبرنگاران رفت و به سئوالات آنان پاسخ داد.

وی گفت: بیشترین آسیب های زلزله 5.9 ریشتری گناوه به بناهای قدیمی و بافت فرسوده که استحکام لازم را نداشته اند وارد شد و نیروهای ارزیاب در حال بررسی خسارت ها هستند.

گراوند اضافه کرد: استحکام ساختمان هایی که با نظارت بنیاد مسکن و مردم احداث شده است به اندازه ای بوده که مشکل جدی در زمان وقوع زلزله برای آنها به وجود نیامده است.

وی خاطرنشان کرد: اکیپی از جمعیت هلال احمر، بنیاد مسکن و کننده فرماندار در منطقه حضور دارند و تلاش می شود با برنامه ریزی صورت گرفته در زمینه تامین خسارت و حل مشکل اقدام شود.

گراوند ادامه داد: در ابتدای وقوع زلزله برخی مسائل زیرساختی در حوزه برق و ارتباطات در شهرستان گناوه و دیلم ایجاد شده بود که با تلاش نیروها این مشکل برطرف و در زمان حاضر مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه روستاهای نزدیک کانون زلزله بیشتر دچار خسارت شده اند تاکید کرد: این حادثه تا به امروز خسارت جانی نداشته است.

گراوند یادآور شد: ارزیابی های خسارت های ناشی از زلزله تا فرداد جمع بندی و اعلام می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر گفت: جمعیت هلال احمر تجهیزات لازم برای اسکان اضطراری آسیب دیدگان زلزله زده در روستاهای گناوه را فراهم کرده است.

جهانگیر دهقانی اضافه کرد: نیروهای ارزیاب جمعیت هلال احمر نیز در حال انجام بررسی های لازم برای تامین چادر مورد نیاز برای اسکان اضطراری زلزله زدگان و شناسایی خانوارهای آسیب دیده در منطقه هستند.

وی خاطرنشان کرد:خسارت های جزیی وارد آمده به زیرساخت های آب، برق، مخابرات و گاز در شهرستان گناوه ترمیم شده و در زمان حاضر هیچ یک از روستاها مسئله ای در این زمینه ندارند و همه فعالیت ها به صورت عادی در حال انجام است.

وی ادامه داد: نیروها و ماشین آلات بنیاد مسکن در مناطق زلزله زده حضور دارند و در حال بررسی آخرین شرایط آسیب دیدگی منازل مسکونی و کمک به زلزله زدگان هستند و در صورت نیاز سریع اقدام به آواربردای می کنند.

دهقانی اضافه کرد: ارزیابی های اولیه نشان می دهد بیشتر خرابی زلزله مربوط به دیوارهای واحدهای مسکونی روستایی است.

فرماندار گناوه گفت: بمحض وقوع زمین لرزه در این شهرستان بلافاصله تمهیدات لازم در زمینه تشکیل ستاد مدیریت بحران اندیشیده شد و دستگاه های اجرایی و مرتبط فراخون شدند و تیم های ارزیابی معین و به مناطقی که نیاز بود اعزام شدند.

غلامرضا مهرجو اضافه کرد: براساس ارزیابی های صورت گرفته میزان خسارت ها در 6 روستا و بین 6 تا 10 درصد است که بیشتر مربوط به دیوارها و ترک خوردگی سقف خانه ها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: زلزله به زیرساخت های برق، آب، گاز و ارتباطات تلفن خسارتی وارد نکرده است و شهرستان مسئله ای در این زمینه ها ندارد.

وی گفت: تمهیدات و برنامه ریزی لازم برای اسکان اضطراری شبانه مردم در شهر و روستاهای زلزله زده این شهرستان اندیشیده شده است و در صورتیکه پس لرزه ای در شب به وقوع پیوست از فضاهای ورزشی در شهر و روستا استفاده خواهد شد.

وی اضافه کرد: بیشتر خسارت های وارده به دیوارهای واحدهای مسکونی و بناهایی که قدمت طولانی داشتند و یا از استحکام لازم برخوردار نبودند وارد شده است.

فرماندارگناوه گفت: مدیران دستگاه های اجرایی عضو مدیریت بحران شهرستان در حال آماده باش کامل هستند و شهرستان های همجوار نیز اعلام آمادگی کرده اند.

صبح امروز زلزله ای به بزرگی 5.9 ریشتر در 10 کیلومتری عمق زمین، شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر را لرزاند و این زلزله تا کنون 25 پس لرزه به بزرگی 2.6 تا 4.4 ریستر داشته است.

این زمین لرزه باعث خساراتی به دیوارهای منازل مسکونی و مصدومیت 4 نفر در روستاهای شهرستان گناوه و یک نفر در دیلم شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2284

به "خبرنگاران زلزله پر قدرت در گناوه با خسارت کم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زلزله پر قدرت در گناوه با خسارت کم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید