جرم اخاذی و مجازات آن

به گزارش راوه بلاگ، اخاذی به معنای باج گیری، زورگیری و یا دریافت چیزی یا مالی به زور و یا با تهدید از دیگری است. هدف از این جرم بدست آوردن غیر قانونی مال به زور و اجبار است.

جرم اخاذی و مجازات آن

جرم اخاذی به زور و تهدید در واقع زیر مجموعه ای از جرم تهدید است، اما در نکاتی با آن تفاوت دارد. هر جرم باید دارای سه عنصر باشد؛ برای آشنایی با جرم اخاذی هم مانند هر جرم دیگری ابتدا باید عناصر این جرم بشناسیم. وجود هر سه این عناصر برای اینکه جرم اخاذی شکل بگیرد، لازم است. در این نوشتار از خبرنگاران به بررسی جرم اخاذی و مجازات آن می پردازیم.

عنصر قانونی جرم

عنصر قانونی جرم یعنی این که قانون گذار در قانون عملی را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است. با اینکه زورگیری یا اخاذی اهمیت زیادی دارد؛ با این همه قانون گذار جرم مستقل اخاذی را تعریف نکرده است. جرم تهدید به اخاذی و عنصر قانونی آن را می توان در ماده 699 قانون مجازات اسلامی یافت. در این ماده، قانون گذار بیان می کند: هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او کند، اعم از این که به این واسطه، تقاضای وجه و یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده و یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد. جرم اخاذی و مجازات آن را می توان از این ماده استنباط کرد و عنصر قانونی را با استفاده از آن بررسی کرد؛ بنابراین می توان گفت که زورگیری یا اخاذی بر اساس قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده است.

عنصر مادی جرم

عنصر مادی این جرم یعنی آن که مجرم قصد و نیت مجرمانه خود را در واقعیت انجام دهد که از دو بخش تشکیل می شود که جمع هر دوی این موارد عنصر مادی اخاذی را نشان می دهد:

  • تهدید: تهدید یعنی دیگری کسی را از انجام یک کار نامشروع و غیرقانونی بترساند، اعم از اینکه در ازای این ترساندن مالی را از او بخواهد یا از او بخواهد برایش کاری انجام دهد یا از او دریافت مال یا انجام کار را نخواهد. تهدید برای اخاذی باید به یکی از روش های تهدید به قتل، تهدید به ضرر شرفی، تهدید به ضرر نفسی، تهدید به ضرر مالی یا تهدید به فاش کردن یک سر باشد.
  • در جرم تهدید، تقاضا یا عدم تقاضای دریافت مال از تهدید شونده یا درخواست کار از او هم می تواند صورت بگیرد و هم می تواند صورت نگیرد، اما در جرم اخاذی این گونه نیست. دومین امری که برای تحقق جرم لازم است این است که فرد همراه با تهدید از فرد تهدید شونده درخواست مال، وجه، انجام کار یا عدم انجام کاری را کرده باشد.

عنصر روانی جرم

عنصر روانی جرم این است که شخص تهدید کننده قصد ایجاد دلهره و ترس در تهدید شونده است؛ یعنی تهدید کننده قصد ایجاد دلهره و ترس دارد تا به این وسیله از تهدید شونده مالی را دریافت کند و یا او را وادار به انجام کار یا عدم انجام کاری کند. در مورد این که انگیزه مجرم بازی و تفریح بوده و یا اینکه واقعا قصد تهدید داشته است مانع از شکل دریافت جرم نیست، پس در عنصر روانی کافی است فرد قصد تهدید دیگری، برای اخاذی از او را داشته باشد تا جرم صورت بگیرد و این که انگیزه فرد چه بوده است باعث نمی شود جرم شکل نگیرد؛ اگر چه انگیزه فرد می تواند در کاهش دادن میزان مجازاتش تاثیر داشته باشد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر برخورد با ازدواج و طلاق صوری را مطالعه کنید.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1530

به "جرم اخاذی و مجازات آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جرم اخاذی و مجازات آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید