تفکر کوسه ای یا دلفینی داشته باشیم؟

به گزارش راوه بلاگ، کوسه ای و دلفینی دو پارادایمی هستند که امروزه در رفتار اغلب افراد جامعه بیشتر مشاهده می شوند.

تفکر کوسه ای یا دلفینی داشته باشیم؟

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری راوه بلاگ، مهرداد ثابت روانشناس درباره ادراک ما از زندگی اجتماعی اظهار کرد: ما پدیده ها را همان طور که هستند نمی بینیم، بلکه ادراک ما پس از عبور از فیلتر ذهنیت ها، باورها، اعتقادات، محیط فرهنگی و اجتماعی در تعامل با محیطی که در آن زندگی می کنیم شکل می گیرد.

وی اعلام کرد: کوسه ای و دلفینی دو پارادایمی هستند که امروزه در رفتار اغلب افراد جامعه بیشتر مشاهده می شوند. بدین معنا که در پارادایم کوسه ای، برای برنده شدن؛ دیگران یا باید بمیرند و یا ببازند که این موضوع را می توان در نگاه به افرادی دید که برای کسب منافع زیاد در روابط اجتماعی دچار تعارضاتی هستند، چرا که آن ها تمایل عجیبی برای رسیدن به شرایط من برنده و تو بازنده یا بمیریم، امّا بازنده نشویم دارند.

این روانشناس توضیح داد: فردی که دارای پارادایم کوسه ای است از مبارزه کردن و برنده شدن لذت می برد حتی اگر به قیمت از دست دادن جانش تمام گردد، امّا از طرفی هم احساس بی کفایتی، تزلزل در تصمیم گیری و عمل کردن برخلاف منافع گروه را در این فرد می توان مشاهده کرد که همگی از تبعات این نوع از پارادایم هستند.

ثابت گفت: فردی که از پارادایم دلفینی برخوردار است ویژگی هایی چون زیرکی، باهوشی، انعطاف پذیری و همدلی و همراه بودن را دارد و از موفقیت دیگران خشنود و با ناراحتی دیگران ناراحت می گردد.

وی ادامه داد: با نگاهی به دو پارادایم کوسه ای و دلفینی می توان دریافت که از دیرباز دنیای کوسه ای ها دارای تفکر ناکارآمد و شکست خورده ای بوده است. دنیایی که در آن، گاه صحبت از افرادی است که برای رسیدن به مقام های بالاتر، یکدیگر را از بین می برند و این می تواند پیامد های منفی را در زندگی افراد داشته باشد؛ به طوری که حتی بعضی از افراد خانواده در رقابتی نفس گیر و مخرب کوشش می نمایند به دیگر اعضای خانواده حمله نمایند و به شرایط برنده - بازنده برسند.

این روانشناس در انتها اضافه نمود: برخلاف پارادایم کوسه ای، انعطاف پذیری و همکاری در دنیای دلفینی می تواند به زیباتر شدن زندگی افراد یاری کند و شرایط برنده - برنده را برای آن ها به وجود آورد.

منبع: راوه بلاگ

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 932

به "تفکر کوسه ای یا دلفینی داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفکر کوسه ای یا دلفینی داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید