تغییر ماهیت اتاق ایران به نهاد عمومی غیردولتی، استقلال آن را زیر سؤال می برد

به گزارش راوه بلاگ، پیشنهاد اصلاح قانون اتاق بازرگانی از سوی تعدادی از نمایندگان به طرح تبدیل شده؛ اما نمایندگان بخش خصوصی در اتاق ایران، مدت هاست که درخواست اصلاح قانون فعلی اتاق که در سال 1369 به تصویب رسیده است، را ارائه داده اند. در نشست اخیر کمیسیون مالی نیز به پیشنهاد رئیس اتاق ایران، طرح اصلاح این قانون در دستور کار نهاده شد و بر اساس تصمیم کمیسیون مالی مجلس، وظیفه آنالیز جزئیات اصلاحیه قانون اتاق بازرگانی و تکمیل آن، به کارگروهی مشترک سپرده شد که اعضای آن را نمایندگانی از مرکز پژوهش های مجلس، مرکز پژوهش های اتاق ایران، کمیسیون مالی مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت، تشکیل می دهند.

تغییر ماهیت اتاق ایران به نهاد عمومی غیردولتی، استقلال آن را زیر سؤال می برد

در همین رابطه، ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می افزاید: فعالان بخش خصوصی با ماهیت اصلاح قانون اتاق مخالفتی ندارند. حتی با تشکیل کمیته های تخصصی در داخل اتاق ایران، این موضوع از چند وقت پیش پیگیری و پیشنهادهایی هم برای اصلاح قانون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مطرح شده است؛ اما با توجه به بعضی رویکردها، بیم آن می رود که اتاق ایران به عنوان تنها نماد بخش خصوصی در کشور، به یک سازمان دولتی تبدیل گردد.

روغنی تصریح می نماید: اگر قرار است که قانون اتاق ایران تغییری پیدا کند، بهتر این است که این کار با همفکری مجلس و بخش خصوصی انجام گیرد تا نظرات بخش خصوصی هم به نمایندگان مجلس منعکس گردد. در صحبتی که با بعضی از نمایندگان مجلس داشتیم، آن ها بر این عقیده بودند که کارت های بازرگانی باید به مراکز فراوری منتقل شوند تا مردم هر منطقه علاوه بر آسیب هایی که بنگاه های مالی به آن ها می زند، از منافع آن ها نیز بهره مند شوند و از طرفی با تمرکزگرایی صدور کارت های بازرگانی در تهران برخورد گردد؛ که این باور درستی است، اما برای اجرایی شدن آن باید همفکری صورت گیرد.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران همچنین معتقد است باید مبنای عضویت در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به تخصص گرایی و تشکل گرایی تغییر یابد.

او ادامه می دهد: فعالان بخش خصوصی ترسی از حسابرسی ندارند، اما وقتی می گوییم اتاق ایران نماد واقعی بخش خصوصی است، به این معناست که اتاق مستقلاً اقدام به تأمین بودجه و خدمات می نماید و شورای عالی نظارت اتاق هم بر عملکرد آن نظارت دارد؛ اما تغییر ماهیت اتاق ایران به نهاد عمومی غیردولتی، به معنای تشدید کنترل بر بخش خصوصی است که استقلال آن را زیر سؤال خواهد برد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2061

به "تغییر ماهیت اتاق ایران به نهاد عمومی غیردولتی، استقلال آن را زیر سؤال می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر ماهیت اتاق ایران به نهاد عمومی غیردولتی، استقلال آن را زیر سؤال می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید