تبلیغ سایت های فیشینگ در صفحه اینفلوئنسرها !

به گزارش راوه بلاگ، بعضی اینفلوئنسرهای اینستاگرامی این روزها خیلی راحت به تبلیغ سایت هایی می پردازند که بسیاری از آنها فیشینگ هستند و کاربران با ورود به این سایت ها و پرداخت هزینه، ممکن است متحمل ضررهای زیادی شوند.

تبلیغ سایت های فیشینگ در صفحه اینفلوئنسرها !

به گزارش خبرنگاران، یکی از شگردهای جمع آوری اطلاعات کاربران، سایت های فیشینگ است. رصد فضای مجازی سایت هایی جعلی را نشان می دهد که برای ارائه خدمات به کاربران، اطلاعات حساب افراد را جمع آوری و از این اطلاعات سوءاستفاده نموده یا آن را در اختیار دیگران قرار می دهند. برای مثال هنگام ثبت نام خودرو، دریافت رایانه، سهمیه سوخت و دیگر موارد، سایت های جعلی از کاربران می خواهند در این سایت ها ثبت نام نمایند یا در بعضی موارد دیگر بعد از تماس با شهروندان، خود را به عنوان نماینده شرکت ها یا سازمان ها معرفی می نمایند.

پلیس فتا در این باره بارها هشدار داده که بهتر است در برخورد با سایت های جعلی، هرگونه اطلاعات شخصی و کاری خود را در سایت ها ثبت نکنید زیرا این موضوع می تواند تبعات غیرقابل پیش بینی داشته باشد. همچنین به سایت های تبلیغ شده در کانال ها و شبکه های اجتماعی اعتماد ننموده و اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، کد ملی و اطلاعات بانکی خود را در این سایت ها بارگذاری نکنید، زیرا مجرمان سایبری با دانستن این اطلاعات به راحتی می توانند شمارا فریب دهند.

در این راستا ابوالفضل عبدالهی -کارشناس فناوری اطلاعات- در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به فعالیت کلاهبرداران در قالب سایت های فیشینگ اعلام کرد: فیشینگ به هر روشی برای جمع آوری اطلاعاتی از جمله شماره حساب و کارت های اعتباری گفته می گردد و ممکن است از روش های مختلفی برای این کار استفاده گردد. در حال حاضر بسیاری از افراد معروف در اینستاگرام، به تبلیغ سایت های شرط بندی می پردازند که آنالیز این سایت ها به فیشینگ و سرقت اطلاعات کاربران منجر می گردد.

وی ادامه داد: تا دو سال گذشته، ایجاد درگاه جعلی برای دریافت اطلاعات حساب های بانکی، احتیاج به تخصص طراحی سایت داشت اما اکنون سایت هایی وجود دارند که درگاه های جعلی می فروشند و کلاهبرداران می توانند بدون هیچ دانش سایبری و اطلاعات نسبت به درگاه های بانک، یک درگاه جعلی از آن سایت دریافت نمایند و درگاه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته و قربانیان خود را فریب دهند.

عبداللهی با بیان اینکه با فعال شدن رمز یک بار مصرف، بسیاری از افراد انتظار داشتند دیگر هک نشوند و مورد حمله فیشینگ قرار نگیرند، اضافه کرد: اگرچه فیشینگ با فعال شدن رمز پویا کاهش یافته، اما رمز یک بار مصرف به هیچ وجه امنیت 100 درصدی را فراهم نمی کند و حتی همان سایت هایی که سرویس های درگاه بانکی می دهند، می توانند رمز یک بار مصرف هم ارائه دهند و حسابتان را خالی نمایند.

این کارشناس فناوری اطلاعات با تاکید بر برخورداری از سواد رسانه ای برای امنیت و توجه به آدرس صحیح سایت ها اعلام کرد: زمانی که به سایت راهنمایی می شوید باید دقت کنید که حتما shaparak.ir در دامنه اصلی باشد، ممکن است به روش های مختلف این شناسه را به صورت shaaparak.ir یا shaparack.ir یا اشکال دیگری در آدرس سایت قرار دهند، بنابراین باید حتما به آدرس دقیق سایت ها دقت کرد.

عبداللهی با اشاره به روش های جلوگیری از لو رفتن اطلاعات اظهار کرد: در هر سایتی ثبت نام نکنید و اطلاعات بانکی وارد نکنید، کافی است در شبکه های اجتماعی لینکی به شما بدهند و به آن لینک وارد شوید، پول پرداخت کنید و قربانی شوید. درصورتی که باید حتما لینک را آنالیز کنید و مطمئن باشید سایتی که به آن وارد می شوید، همان سایتی است که در نظر دارید. بنابراین ضروری است قبل از اینکه وارد آن سایت شوید، صحت آدرس را آنالیز کنید و سپس عملیات پرداخت را انجام دهید.

وی با بیان اینکه داشتن یک کارت بانکی با میزان پولی به اندازه کاری که می خواهید انجام دهید، گزینه خوبی است، اظهار داشت: برای امنیت بیشتر، فارغ از اینکه مسائل امنیتی را رعایت کنید و وارد هر سایتی نشوید و به shaparak.ir دقت کنید، می توانید یک کارت ثانی داشته باشید و به وسیله موبایل بانک یا روش های دیگر، هر مقداری که برای خرید جنسی پول احتیاج دارید، به این حساب پول انتقال داده و به وسیله این کارت خرید خود را انجام دهید که نهایتا اگر قربانی فیشینگ یا هک شدید، مبلغ زیادی را متضرر نشوید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1033

به "تبلیغ سایت های فیشینگ در صفحه اینفلوئنسرها !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبلیغ سایت های فیشینگ در صفحه اینفلوئنسرها !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید