بنای تاریخی طاق گرا یا اریکه سلطنتی در جاده ابریشم، عکس

به گزارش راوه بلاگ، در گوشه ای از این راستا، می توانید بنای تاریخی طاق گرا یا همان اریکه سلطنتی را ببینید که در ابتدای سده اول میلادی کنار این جاده ساخته شده است.

بنای تاریخی طاق گرا یا اریکه سلطنتی در جاده ابریشم، عکس

در خصوص زمان ساخت این بنا اختلاف نظرهایی وجود دارد بعضی آن را به دوره اشکانی و بعضی دیگر آن را به دوره ساسانی نسبت می دهند. اما آن طور که از مدارک باستانشناسی به دست آمده ظاهراً این بنا در اواخر دوره ساسانی و احتمالاً زمان حکومت خسرو دوم (628-590م) ساخته شده است.

بنای طاق گرا در کنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده که فلات ایران را به بین النهرین ارتباط می داده که به علت تغییر راستا این راه بنای طاق گرا اکنون در شیب های پایین جاده آسفالته قرار گرفته است. اما در اینکه کاربرد اصلی طاق گرا (Taghe gara) به عنوان یکی از آثار تاریخی استان کرمانشاه چه بوده میان تاریخ دانان و باستان شناسان اختلاف نظرهایی وجود دارد.

برای این بنا کارکردهای متفاوتی همچون یادگار احداث راه کاروانرو، توقفگاه موکب شاهی، اریکه سلطنتی، پاسگاه مرزی و یا بنای یادبودی از یک پیروزی ذکر شده است.

معماری یک بنای عجیب و زیبا

رومن گیرشمن طاق گرا را بنای کوچکی نوشته که طبق طرح بنای هتره ساخته شده و آن را در کنار جاده بغداد به کرمانشاه ثبت کرده وبا اعتقاد از اینکه طاق مذکور از معماری اشکانی الهام گرفته شده است.

از نظر معماری بنای طاق گرا، فضای ایوان مانندی است که تماماً از سنگ ساخته شده است. این بنای مستطیل شکل به ابعاد 4.86 در 7.70 متر است که ورودی آن به طرف جنوب و مشرف بر جاده سنگفرش باستانی است.

از لحاظ ساختاری، این بنا از طریق بلوک های سنگی ساخته شده است که به صورت مکعب مستطیل تراشیده شده اند و مصالح داخلی دیوارها نیز از لاشه سنگ و ملاط گچ است.

دیوارهای دو طرف این بنا تا حدودی بلندتر ساخته شده تا بتوانند سقف طاق را کاملاً مسطح کنند. ارتفاع کف بنا از سطح زمین 1.20 متر و ارتفاع از کف تا لبه قوس 5.92 متر و از لبه قوس تا زیر گیلویی اول 1.20 متر است. همچنین بلندی افریز اول 60 سانتی متر است که برروی آن یک ردیف بلوک سنگی ساده به بلندی 45 سانتی متر قرار گرفته است. بر روی این بخش، سنگ های تزئینی افریز دوم قرار گرفته است. همچنین در بالاترین بخش بر روی لبه بام بنا، یک ردیف کنگره به ارتفاع 92 سانتی متر قرار گرفته است.

بنابراین ارتفاع بنا از سطح زمین تا بالاترین نقطه 11.7 متر است، همچنین عرض دهانه طاق نیز 4.10 متر و عمق آن 3.10 متر است. دیوارهای داخلی این بنا از طریق نقوش هندسی حجاری شده است.

با توجه به موقعیت راه های سوق الجیشی کهن در منطقه غرب ایران، به نظر می رسد این بنا جهت پاسگاه های راهداری، مرزی و ساخت و ساز صندلی هایی برای اخذ عوارض، تامین امنیت راه و تجارت و فراهم کردن تسهیلات عظیمترین روابط بازرگانی بین المللی ساخته شده است.

طاق گرا یعنی چه؟

به نظر می رسد نام طاق گرا از یک کلمه کردی به معنی قوس عظیم باشد، گرا درلغت به معنای راستای برای نشانه دریافت از طریق توپ انداز می باشد تا به امروز علت نامگذاری طاق گرا کاملأ معین نشده است.

در بعضی منابع به صورت طاق کرا / گرا (در لغت به معنای سرتراش ودلاک آمده است) ودر جاهای دیگر به نامهای گره - گیره یا احتمالأ گریوه در اوستا وگریوگ در فارسی میانه به معنای گردنه آمده است.

برای دیدن این اثر، حدود 200 متر بعد از ایست بازرسی معروف پاتاق وارد جاده فرعی در سمت چپ جاده اصلی شده و پس از طی مسافتی حدود 500 متر می توان به محل مورد نظر رسید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: گردشبان
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2115

به "بنای تاریخی طاق گرا یا اریکه سلطنتی در جاده ابریشم، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنای تاریخی طاق گرا یا اریکه سلطنتی در جاده ابریشم، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید