بایدن کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخت

به گزارش راوه بلاگ، رئیس جمهور آمریکا طی بیانیه ای به صورت رسمی از کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در جریان جنگ جهانی اول به عنوان نسل کشی یاد کرد.

بایدن کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز شنبه طی بیانیه ای که می تواند موجب بروز موج جدیدی از تنش های میان واشنگتن و آنکارا گردد، کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در بحبوحه جنگ جهانی اول را نسل کشی خاطرنشان کرد.

بایدن در این بیانیه گفت: ما هر سال در چنین روزی یاد همه کسانی را که در جریان نسل کشی ارمنی ها توسط امپراتوری عثمانی جان باختند گرامی می داریم و بار دیگر خود را به جلوگیری از بروز چنین اقدامات بی رحمانه ای موظف می کنیم.

وی ادامه داد: مردم آمریکا به همه ارمنی هایی که در جریان این نسل کشی که 106 سال قبل در چنین روزی شروع شد جان باختند، ادای احترام می نمایند.

این اقدام بایدن می تواند موجب تشدید تنش ها بین واشنگتن و آنکارا گردد، روابطی که پیش از این نیز به خاطر اختلافات گسترده بر سر سایر موضوعات، متشنج بوده است.

گرچه این یک اقدام نمادین به شمار می رود ولی به معنای دور شدن کاخ سفید از لحن محتاطانه ای است که در قبال کشتار ارامنه طی دهه های متمادی اتخاذ نموده است.

جو بایدن سال گذشته در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که از کوشش های انجام شده برای به رسمیت شناختن این کشتار به عنوان نسل کشی حمایت خواهد نمود.

ترکیه پذیرفته است که تعداد زیادی از ارامنه در جریان جنگ جهانی اول توسط نیروهای عثمانی کشته شده اند ولی مسئله نسل کشی و کشتار سیستماتیک ارامنه را رد نموده است.

دهه هاست که به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه در کنگره آمریکا متوقف شده و رؤسای جمهور آمریکا نیز حاضر به استفاده از این کلمه برای توصیف کشتار ارامنه نشده اند.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2287

به "بایدن کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید