مجموعه جذاب داستان مغز با دیوید ایگلمن برای اولین بار در قاب شبکه چهار

به گزارش راوه بلاگ، مجموعه مستند داستان مغز با دیوید ایگلمن از امشب در قالب برنامه چهارسوی علم روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

مجموعه جذاب داستان مغز با دیوید ایگلمن برای اولین بار در قاب شبکه چهار

به گزارش ، واحد تامین برنامه شبکه چهار سیما که شنبه تا چهارشنبه ساعت 22 یک مستند جذاب خارجی را در قالب برنامه چهار سوی علم روی آنتن می برد، برای هفته جاری مجموعه 6 قسمتی داستان مغز با دیوید ایگلمن را برای پخش در نظر گرفته است که پنج قسمت آن از 9 تا 13 آذر ماه پخش و قسمت پایانی این مستند روز شنبه 16 آذر پخش می گردد.

لازم به ذکر است این مستند جذاب برای اولین بار از شبکه دانایی و خردورزی پخش می گردد.

مجموعه داستان مغز با دیوید ایگلمن مستندی است که توسط دانشمند عصب شناس دیوید ایگلمن فراوری شده است. ایگلمن در این مجموعه به آنالیز شگفتی های مغز انسان، با هدف آشکارسازی اینکه چرا ما به این شیوه فکر و احساس می کنیم، می پردازد. این مجموعه در سال 2015 در شبکه تلویزیونی PBS ارائه شد و در سال 2016 نامزد دریافت جایزه امی شد.

در ادامه عناوین قسمت ها و خلاصه آن ها آمده است:

واقعیت چیست؟

دکتر ایگلمن بینندگان را به سفری غیرمنتظره برای کشف مغز انسان می برد، مغزی که در سکوت و تاریکی و بدون دسترسی مستقیم به دنیا خارج محصور شده است، و زیبایی و غنای دنیای که به ما عطا شده است به طرزی جادویی جلوه می دهد.

چه چیزی من را می سازد؟

چه چیزی من را می سازد، به این پرسش می پردازد که عملکرد مغز چگونه به افکار، عواطف، خاطرات و مسئولیت ما منجر می گردد. هزاران سال است که فلاسفه و متفکران بزرگ به این پرسش پرداخته اند که چگونه یک شیء فیزیکی و جسمی می تواند به فرآیند های ذهنی بیانجامد. در قرن اخیر رشته جدید عصب شناسی نیز به این بحث پیوسته است، و دکتر دیوید ایگلمن شرح می دهد که برای یک عصب شناس پاسخ چنین پرسش هایی در شناخت ژرف مغز انسان نهفته است.

چه کسی تحت کنترل است؟

این قسمت تحت عنوان چه کسی تحت کنترل است؟ به حقه بزرگی می پردازد که هر روز صبح ما را فریب می دهد: ظاهرا اینطور به نظر می رسد که ما در طول زندگی خود تحت کنترل ضمیر هوشیار هستیم، اما در حقیقت اینطور نیست. حقیقت این است که تمام اعمال و افعال، تصمیم گیری ها و تمام باور های ما در بخش هایی از مغز قرار دارند که ما به آن ها دسترسی نداریم.

من چگونه تصمیم می گیرم؟

مغز انسان پیچیده ترین چیزی است که ما تا بحال در دنیا کشف نموده ایم و هر روزه مدار های عصبی آن با ده ها هزار تصمیمی که در طول روز به آن ها احتیاجمندیم روبرو هستند. مستند من چگونه تصمیم می گیرم؟ سفری است به دنیا ناشناخته تصمیم گیری ها و فرآیند های دخیل در آنها.

من چرا به تو احتیاج دارم؟

در مستند من چرا به تو احتیاج دارم؟ دکتر دیوید ایگلمن به این پرسش می پردازد که مغز انسان برای کامیابی و تداوم به مغز های دیگر احتیاج دارد. این احتیاج متقابل مغز ها به یکدیگر از زمان تولد شروع می گردد. دکتر ایگلمن گروهی از بچه ها را به نمایش خیمه شب بازی دعوت می نماید تا توانایی آنان را در تشخیص فرد قابل اعتماد و غیرقابل اعتماد به نمایش بگذارد.

من چه خواهم شد؟

در مستند من چه خواهم شد؟ دکتر دیوید ایگلمن به آینده سفر می نماید و این پرسش را مطرح می نماید آینده مغز انسان و گونه ما چه خواهد بود. مادر طبیعت مغزی را پرورش داده است که به شدت انعطاف پذیر است و می تواند خود را مطابق با شرایط محیطی وفق دهد. به این معنا است که تا زمانی که پیشرفت های تکنولوژیک با سرعت سرسام آور ادامه دارند، تکنولوژی ما با زیست شناسیمان رقابت می نماید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 95

به "مجموعه جذاب داستان مغز با دیوید ایگلمن برای اولین بار در قاب شبکه چهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه جذاب داستان مغز با دیوید ایگلمن برای اولین بار در قاب شبکه چهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید