دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس

به گزارش راوه بلاگ، روز ملی خلیج فارس (persian gulf) در تقویم رسمی ایران دهم اردیبهشت می باشد. روزی که ایرانیان خلیج فارس را از پرتغالی های اشغالگر پس گرفتند.

دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس

دهم اردیبهشت برای ایران و ایرانیان روزی پرافتخار است. روزی که توانستند خلیج همواره فارس را از دست پرتغالی های اشغالگر آن هم پس از سال های زیادی پس بگیرند. خلیج فارس یکی از خلیج های بزرگ دنیاست که به دلیل وجود راه های ارتباطی با کشورهای دیگر بسیار معروف و بااهمیت است. به همین دلیل بسیار به جا بود که در تقویم رسمی کشور روزی خاص را به عنوان روز ملی خلیج فارس برگزینند.

چرا خلیج فارس اهمیت دارد؟

خلیج فارس (persian gulf) سومین خلیج بزرگ دنیا است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان ها بوده است و مردم تمام دنیا آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می شناسند. قدیمی ترین اسناد موجود درباره خلیج فارس به کتاب های باقیمانده از یونان باستان برمی شود. یونانی ها و مورخانشان در این کتاب ها با نام پرسیکوس سینوس که به معنی خلیج فارس است از این آبراهه یاد می کنند و تکرار همین نام باعث می شود که بسیاری از نقشه های باقیمانده از اروپاییان قرن ها بعد نیز با همین نام از خلیج فارس یاد کنند.

خلیج فارس از نظر تجارت، نفت، گاز، کشتیرانی، ماهی گیری و... در طول تاریخ گلوگاه مهمی در دنیا محسوب می شده و هم اکنون نیز شاهرگ اقتصاد دنیا در این منطقه قرار گرفته است و به همین دلیل در طول تاریخ مدون خود از اهمیت ویژه ای در سیاست های بین المللی و منطقه ای برخوردار بوده و هست. از جمله ویژگی های قابل ذکر خلیج فارس، موقعیت خاص جغرافیایی آن می باشد. ارتباط این آبراه با اقیانوس هند و آب های آزاد، باعث شده تا منطقه از لحاظ تجاری و نظامی، به خلیج فارس وابسته شود.

اکتشافات نفتی و غنای آب خلیج فارس از لحاظ مواد معدنی و غذایی، آن را به نگینی بی همتا تبدیل نموده و چشم طمع بسیاری از کشورهای منطقه و قدرت های فرامنطقه ای را به سوی خود جلب نموده است.

وسعت جغرافیایی خلیج فارس

این خلیج در اواسط دوره سوم زمین شناسی حدود 30 میلیون سال قبل بر اثر گسترش دهانه شکاف دریای عمان به وجود آمده و از پدیده های دوران سوم زمین شناسی است که در حال حاضر 226 هزار کیلومتر مربع پهنا دارد. در ازای کرانه اش از دهانه فاو تا بندرعباس یک هزار و 375 کیلومتر و میانگین ژرفای آن 30 متر است و 62% آب های سطح کره زمین را در برمی گیرد. در جغرافیای قدیم دریای پارس یکی از بزرگ ترین دریاها از 4 دریایی بود که شناخته شده بود اما اکنون پهنه آبی را که خلیج فارس می نامند خلیجی با 1000 کیلومتر مربع طول و بیشتر از 240 کیلومتر مربع عرض است.

روز ملی خلیج فارس در تقویم رسمی ایران چه روزی است؟

دهم اردیبهشت در تاریخ ایران روز مهمی است. روزی که یادآور ازخودگذشتگی های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال گران متجاوز پرتقالی بعد از 117 سال تسلط جابرانه بر سواحل جنوبی کشور در پی رشادت های سپاه ایران به رهبری امیرالامرای فارس (امام قلی خان) می باشد. شاه عباس صفوی در این روز در سال 1621 میلادی توانست هرمز را از چنگ پرتقالی ها درآورد تا همواره به خاطر این اقدامش از او به نیکی یاد شود.

تیرماه سال 1384 شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به هدف قراردادن هویت فرهنگی و تاریخی ملت ایران از سوی ایادی استکبار دنیای به خصوص برخی از کشورهای همسایه و تلاش آنان برای تحریف نام تاریخی خلیج فارس، به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی روز اخراج پرتغالی ها (10 اردیبهشت) از تنگه هرمز را به عنوان روز ملی خلیج فارس نامگذاری کرد.

خلیج فارس تا ابد خلیج فارس می ماند

اصطلاح خلیج ع رب ی برای نخستین بار توسط کارگزاران انگلیس و بطور ویژه از طرف یکی از کنندگان سیاسی انگلیس مقیم در خلیج فارس به نام رودریک اوون در کتابی به نام حباب های طلایی در خلیج ع رب در سال 1958 نوشت که من در تمام کتب و نقشه های جغرافیایی نامی غیر از خلیج فارس ندیده بودم ولی در چند سال اقامت در سواحل خلیج فارس (بحرین) متوجه شدم که ساکنان ساحل عرب هستند پس باید این خلیج را ع رب بنامیم.

در سال های اخیر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و در صدر آنها کشور عربستان به همراه اربابان غربی شان که از انقلاب اسلامی و اقتدار ایران زخم خورده اند سعی و تلاش فراوانی در تحریف نام خلیج فارس داشته اند تا از این تغییر نام اعتباری برای خود بیافرینند و این آبراه استراتژیک دنیا را به نام خود درآورند؛ البته اعراب حاشیه خلیج فارس در پیمودن این جهت تنها نبودند و گهگاه از سوی برخی موسسات بزرگ غربی از جمله نشنال جئوگرافی نیز همراهی می شدند، اما این همراهی ها در نهایت به عذرخواهی این گونه موسسات و جایگزینی نام اصیل خلیج فارس به جای نام های جعلی دیگر می شد.

به امید سرافرازی خلیج همواره فارس ایران!

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1626

به "دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهم اردیبهشت ماه ، روز ملی خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید