حره خیبر عربستان؛ دشتی با آتشفشان های سفید

به گزارش راوه بلاگ، حره خیبر، یک دشت آتشفشانی در شمال مدینه است که به خاطر آتشفشان های نادر سفیدرنگش معروفیت دارد. از این دشت چه می دانید؟

حره خیبر عربستان؛ دشتی با آتشفشان های سفید

از میلیون ها زائری که هر سال برای زیارت مسجد پیامبر به شهر مقدس مدینه در عربستان سعودی می فرایند، تنها تعداد کمی از وجود حره خیبر (Harrat Khaybar) آگاه هستند. این شهر روی جریان های بازالت یا سنگ های سخت آتشفشانی ساخته شده است و یک آتشفشان خاموش در نزدیکی آن واقع شده است. خبرنگاران در ادامه شما را یک دشت آتشفشانی با قدمت بیش از پنج میلیون سال، آشنا خواهد کرد.

حره خیبر، یک دشت آتشفشانی شناخته شده و خانه برخی از نادرترین نمونه های آتشفشان های سفید است. این آتشفشان ها، سنگ هایی به رنگ روشن دارند که رنگ خود را از نوعی سنگ قلیایی و غنی از سیلیکون به نام کامندایت (comendite) گرفته اند.

اولین بار، این نوع غیر رایج گدازه (لاوا) در کوئینزلند استرالیا در کوه های گلس هاوس (Glass House) کشف شد؛ اگرچه تا به امروز در ساردینیا، کورسیکا، اتیوپی، سومالی، جزیره اسنشن (Ascension Island) در اقیانوس اطلس و بین آمریکای جنوبی و آفریقا و چند منطقه دیگر در آفریقای شرقی نیز پدیدار شده است.

آتشفشان حره خیبر، یکی از بزرگ ترین دشت های آتشفشانی عربستان سعودی به شمار می آید که مساحتی حدود 14,000 کیلومتر مربع را پوشش می دهد. این دشت آتشفشانی در اثر فوران هایی در امتداد سیستم شمالی و جنوبی به بزرگی 100 کیلومتر، طی حدود پنج میلیون سال، شکل گرفته اند. آخرین فوران آتشفشانی ثبت شده، حدود سال های 700-600 پس از میلاد رخ داده است.

ساختارهای متقارن این منطقه، مخروط های آتشفشانی هستند که در اثر فوران گدازه ها در حضور آب، شکل گرفته اند. این ترکیب، یک رسوب خیس، چسبناک و پیروکلاستیک (آذرآواری) را تولید می کند که می تواند یک ساختار مخروطی تیز را بسازد؛ به خصوص اگر این رسوب ها به سرعت جامد شوند.

وجود مخروط های آتشفشانی نشان می دهند که اقلیم این منطقه در زمان فعالیت های آتشفشانی، بسیار مرطوب تر بوده است. امروزه، این منطقه با بارش تقریبا صفر میلی متر در سال، به حدی خشک است که هیچ گیاهی در آن نمی روید.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2791

به "حره خیبر عربستان؛ دشتی با آتشفشان های سفید" امتیاز دهید

3 کاربر به "حره خیبر عربستان؛ دشتی با آتشفشان های سفید" امتیاز داده اند | 2.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حره خیبر عربستان؛ دشتی با آتشفشان های سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید