آموزش گام به گام اضافه کردن ریش و سبیل در فتوشاپ

به گزارش راوه بلاگ، اگر می خواهید با استفاده از فتوشاپ ریش روی صورت کسی بزارید و یا اینکه می خواهید یاد بگیرید چگونه سبیل را روی صورت کسی فتوشاپ کنید، این آموزش برای شما مناسب است. در این مقاله با آموزش گام به گام اضافه کردن ریش و سبیل در فتوشاپ همراه شما خواهیم بود. ما این کار را با ساخت دو قلم (Brush) سفارسی مخصوص موی صورت انجام می دهیم و سپس از آن برای ساخت ریش و سبیل روی یک عکس آزمایشی استفاده می کنیم.

آموزش گام به گام اضافه کردن ریش و سبیل در فتوشاپ

اگر اهل یادگیری نیستید و یا اینکه خیلی عجله دارید، بد نیست بدانید که پلاگین های جانبی فتوشاپ برای این کار تهیه شده است که با استفاده از آن تنها کافی است که بخش های مورد نظر صورت را انتخاب کنید و این پلاگین ها خودشان ریش و سبیل را برای شما ایجاد می نمایند. ولی این پلاگین ها رایگان نیستند و دسترسی به آن ها برای هرکس مقدور نیست. بنابراین، شاید بهتر نباشد که هم این کار را رایگان انجام دهید، هم اینکه به توانایی های خود مقداری اضافه کنید.

در این مقاله چه چیزهایی یاد میگیرید؟

  • چطور خودمان براش های مربوط به مو صورت را در فتوشاپ بسازیم؟
  • چطور در فتوشاپ ریش اضافه کنیم؟
  • چطور در فتوشاپ سبیل به صورت اضافه کنیم؟
  • چطور در فتوشاپ سبیل بسازیم؟
  • چطور از Mask و Blend در فتوشاپ استفاده کنیم؟
  • چطور Textureهای مربوط به ریش و سبیل را در فتوشاپ بسازیم؟

شما می توانید این کارها را با عکس خودتان انجام دهید. ولی اگر تمایل دارید که تمام مراحل را به صورت گام به گام با ما پیشروی کنید، عکسی که در این آموزش از آن استفاده کردیم را به وسیله این لینک دانلود نموده و روی آن آزمایش کنید. حالا چرا این عکس؟ علت اول جنبه فان و طنز آموزش است که خیلی خسته نماینده نگردد. و علت دوم اینکه اگر بتوانیم برای چهره یک کودک ریشل و سبیل طبیعی درست کنیم، انجام این کار برای صورت یک فرد بزرگسال دیگر هیچ دشواری برای شما نخواهد داشت.

چطور قلم مخصوص موی صورت را در فتوشاپ بسازیم؟

مرحله اول

در ابتدا شما باید یک براش (Brush) یا قلم اختصاصی بسازید. برای این کار، یک New File با ابعاد زیر در فتوشاپ باز کنید (ابعاد 200 در 200)

مرحله دوم

با استفاده از ابزار Curvature Pen Tool، دو نقطه روی صفحه بکشید. فاصله این نقاط مهم نیست. ولی توجه داشته باشید که ابزار شما روی حالت Path Mode باشد.

مرحله سوم

خطی که بین این دو نقطه ایجاد شده است را کمی بکشید و آن را کمی خمیده کنید.

مرحله چهارم

ابزار Brush (B) را انتخاب کنید. واقعا پنل Brushes شوید. از فهرستی که می بینید، جهت Legacy Brushes > Default Brushes را پیش گرفته و Round Point Stiff را انتخاب کنید. سایز را روی 6 پیکسل تنظیم کنید.

مرحله پنجم

بزار Pen (P) را مجدداً انتخاب کنید. روی صفحه راست کلیک کنید، گزینه Stroke Path را انتخاب کنید. حالا Brush را انتخاب نموده و گزینه Simulate Pressure را بزنید.

مرحله ششم

حالا اولین خال مو مورد نظر را داریم. برای اینکه این خال را تبدیل به یک قلم (Brush) کنیم، جهت Edit > Define Brush Preset را بروید. حالا یک نام برای این براش انتخاب نموده و گزینه OK را بزنید. مثلاً ما Bread Temp را در این آموزش نوشتیم.

مرحله هفتم

در این مرحله از اضافه کردن ریش و سبیل در فتوشاپ، فایل دیگری (New File) با ابعاد بزرگ تر بسازید. در این مرحله ما قصد داریم که براش خود را امتحان نموده و ویژگی های آن را تنظیم کنیم. بعد از ساخت فایل، رنگ های اول و دوم فتوشاپ را رنگ های متداول ریش و سبیل انتخاب کنید. البته این امکان را خواهید داشت که این رنگ ها را بعداً تغییر دهید. ولی به هرحال برای آغاز احتیاج به تنظیم این موارد داریم.

مرحله هشتم

کلید F5 را بزنید تا پنل تنظیمات براش (Brush Settings) باز گردد. تنظیماتی که در تصاویر زیر می بینید را اعمال کنید.

مرحله نهم

روی دکمه reate a New Brush بزنید و تمام گزینه های موجود در صفحه را انتخاب کنید. سپس آن را به نام Beard نام گذاری کنید. حالا می توانید براش قبلی (Beard Temp) را پاک کنید.

مرحله دهم

بیایید یک براش دیگر هم بسازیم. فایل دیگری باز کنید (New File). ابزار Line Tool (U) را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که روی حالت Shape باشد. حالا با استفاده از این ابزار یک خط مشکی عمودی بکشید. این خط را هم به یک براش تبدیل کنید و آن را Stubble Temp نام گذاری کنید. در مرحله ششم یاد داده بودیم که چطور یک براش را ذخیره کنید.

مرحله یازدهم

به همان فایل تست باز می گردیم و این براش تازه ساخته شده را هم تنظیم می کنیم.به تنظیمات اعمال شده در تصاویر زیر دقت نموده و تمام آن ها را اعمال کنید.

مرحله دوازدهم

براش را ذخیره نموده و نام آن را Stubble انتخاب کنید.

بخش اول آموزش به اتمام رسید. در این بخش ما براش (Brush) های مورد نظر را ساختیم. حالا باید از این قلم ها برای ساخت ریش استفاده کنیم. این کار را در بخش دوم انجام می دهیم.

چطور با استفاده از فتوشاپ به صورت ریش اضافه کنیم؟

مرحله اول

در مرحله قبلی آموزش اضافه کردن ریش و سبیل در فتوشاپ، به آموزش ساخت براش (Brush) های مورد احتیاج پرداختیم. حالا باید از آن ها استفاده نموده و ریش و سبیل را بکشیم.

برای ساخت texture ریش در فتوشاپ، به این دو قلم احتیاج داشتیم. حالا امکانات لازم برای کشیدن ریش روی صورت مدل خودمان را داریم! عکس مورد نظر را باز کنید. ابزار Object Selection Tool (W) را انتخاب نموده و تنها بخش پایینی صورت (محل ریش و سبیل) را انتخاب کنید.

مرحله دوم

لایه نو ایجاد نموده و یک Layer Mask بسازید و نام آن را Beard بگذارید.

مرحله سوم

از بین فهرست براش ها، یک Soft Round Brush انتخاب کنید و شکل ابتدایی ریش و سبیل مورد نظر را با رنگ سیاه بکشید.

مرحله چهارم

روی لایه Beard دو مرتبه کلیک کنید تا صفحه Laye Style باز گردد. از منو کناری Blending Options و سپس بخش Blend if را پیدا کنید. دکمه Alt را نگه دارید و نشانگر سفید (سمت راست) را کمی به سمت چپ بکشید تا ریشی که کشیدیم کمی شفاف تر گردد. عدد 81 مقدار بدی نیست، ولی همه چیز بسته به سلیقه و عکس شما دارد. البته بعداً هم می توانید این مقدار را تغییر دهید.

مرحله پنجم

لایه دیگری با نام Detailed Hair بسازید. دکمه Alt را نگه داشته و ماسک (Layer Mask) ایجاد شده روی لایه قبلی (لایه ی Beard) را روی این لایه بکشید.

مرحله ششم

مقدار Opacity لایه Bread را کمتر کنید.

مرحله هفتم

حالا رنگ های ریش مورد نظرتان را انتخاب نموده و با استفاده از براش Bread که پیش تر ساخته بودیم، آغاز به نقاشی روی صورت کنید. دقت کنید که روی لایه Detailed Beard باشید. از آنجایی که خال های ریش صورت در زاویه های مختلفی رشد می نمایند، بهتر است به جزئیات اهمیت بدهید و این موارد هم لحاظ کنید. بنابراین مجدداً با فشردن دکمه F5 پنل تنظیمات براش را باز کنید و مقدار Angle و شکل براش خود را تغییر دهید. می توانید گزینه Flip X را انتخاب کنید تا زاویه ریش ها 180 درصد تغییر کند.

کافی است روی عکس راست کلیک کنید تا بتوانید مقدار براش را تغییر دهید. مقدار براش و مقدار تراکم آن بسته به عکس و نتیجه مورد انتظار شما خواهد بود. در هرحال، سعی کنید تا جای ممکن همه چیز طبیعی باشد. عجله نکنید و به دقت بخش های مختلف صورت را نقاشی کنید. از آنجایی که یک Layer Mask ایجاد نموده بودیم، تمام دانه های ریش تنها روی همین بخش ها نقاشی می شوند و از این بابت کار شما کمی آسان تر است. هرچه دقت بیشتری به خرج دهید، کار شما طبیعی تر خواهد بود. مثلاً توجه داشته باشید که چه بخش هایی باید پررنگ تر و متراکم تر باشد. اگر با زوایا بازی نکنید و دقت و وقت کافی صرف کنید، احتمالاً ریش و سبیل شما مصنوعی به نظر برسد.

مرحله هشتم

لا یه Detailed Hair را تکثیر (Duplicate) کنید. این کار را با فشردن دکمه های Control + J و یا به وسیله راست کلیک روی لایه و انتخاب گزینه Duplicate می توانید انجام دهید. ولی فعلاً این لایه نو را مخفی کنید و به همان لایه قبل بر می گردیم.

مرحله نهم

روی لایه Detailed Hair دومرتبه کلیک کنید (Double-Click). تا صفحه Laye Style باز گردد. از منو کناری Blending Options و سپس بخش Blend if را پیدا کنید.

نشانگر سفید سمت چپ را کمی به سمت راست بکشید تا ریش آغاز به محو شدن کند. وقتی محو شدن آغاز شد، همانجا کافی است. ما نمی خواهیم ریش ما ناقص و محو گردد. حالا دکمه Alt را نگاه داشته و همان نشانگر سفید را مجدداً به سمت راست بکشید. با این کار مشاهده خواهید کرد که ریش محو نمی گردد، ولی کمی کمرنگ تر شده و یکدست تر به نظر می رسد. این کار به تصویر ما یاری می نماید تا ریش و پوست همگن تر به نظر برسند.

مرحله دهم

حالا به لایه ای که اخیرا کپی نموده و ساخته بودیم باز می گردیم. آیکن چشم کنار آن را بزنید تا مجدداً نمایان گردد. براش Soft Round را انتخاب کنید و با رنگ مشکی روی ریش بکشید تا Layer Mask ما و ریش ها پاک گردد. توجه داشته باشید که حین انجام این کار روی لایه ماسک باشید. بعد از اتمام این کار احتمالاً موهای صورت مجدداً کم رنگ تر شده باشند (مثل زمانی که این لایه نو غیرفعال بود). حالا رنگ براش را به سفید تغییر دهید و مجدداً Layer Mask را روی نواحی مورد نظر فعال کنید. با استفاده از این کار، بخش هایی از زیر دلمان می خواهد رو کمی پر رنگ تر می کنیم.

نکته: هنگام استفاده از Layer Mask، کشیدن براش مشکی روی آن به معنای پاک شدن و محو شدن ماسک و کشیدن براش سفید روی آن به معنای نمایش ماسک است.

مرحله یازدهم

برای این که ریش و سیبل ما حتی طبیعی تر از قبل گردد، توصیه می کنیم باز هم یک لایه نو بسازید و با استفاده از براش Stubble که در مراحل ابتدایی ساخته بودیم، کمی دیگر ریش و سبیل را با دقت نقاشی کنید. ولی یادتان باشد که باز هم زاویه براش را تغییر دهید تا همه چیز طبیعی جلوه کند. بهتر است از همان Layer Maskهای قبلی برای این لایه هم بهره ببرید تا نتیجه کار یکدست تر باشد.

مرحله دوازدهم

در این مرحله می خواهیم سایه و رنگ ریش را کمی طبیعی ترکنیم. پنل Adjustments را باز نموده و وارد بخش Hue/Saturation شوید. دکمه Alt را نگه داشته و Layer Mask ایجاد شده روی لایه Beard را روی لایه Hue/Saturation نو بکشید.

مرحله سیزدهم

طبق عکسی که می بینید، Lightness را کمی کاهش داده و مقدار Saturation را کمی افزایش دهید تا سایه زیبایی روی عکس شما ایجاد گردد. حالا مجدداً Round Brush را انتخاب نموده و با استفاده از رنگ سیاه، بخش های اضافه Layer Mask نو را محو کنید تا فقط بخش های دلخواه شما این تغییر رنگ و سایه را داشته باشند.

مرحله چهاردهم

کار اضافه کردن ریش و سبیل در فتوشاپ تمام شده است. حالا فقط باید چند کار کوچک انجام دهیم تا ظاهر آن بهتر و طبیعی تر گردد. مثلا، می توان مقدار Opacity لایه Beard را کمی کاهش دهیم تا سایه ها و افکت ها خودشان را بهتر نشان دهند. بعلاوه توصیه می کنیم مجدداً به خال های مو دقت کنید. در جاهای لازم ریش بکشید و جاهایی که ضروری است را پاک کنید. یک راه حل دیگر این است که با استفاده از همان ابزار Beard و رنگ های روشن تر، موهایی روشن تر را در بخش های کم رنگ اضافه کنیم. این کار کمی حس برق و انعکاس نور را در صورت ایجاد می نماید. به صورت کلی، در این بخش خودتان باید با توجه به چیزهای که در بخش های قبلی یاد گرفتیم، کار را تمیزتر و زیباتر کنید.

منبع: tutsplus

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2767

به "آموزش گام به گام اضافه کردن ریش و سبیل در فتوشاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش گام به گام اضافه کردن ریش و سبیل در فتوشاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید