400 شرکت دانش بنیان به کمک حوزه فناوری های زیستی و کشاورزی آمدند

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با توجه به اهمیت موضوع توسعه اکوسیستم فناوری در کشور، حدود 400 شرکت دانش بنیان در حوزه فناوری های زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی فعالیت می نمایند.

400 شرکت دانش بنیان به کمک حوزه فناوری های زیستی و کشاورزی آمدند

از میان حدود 400 شرکت دانش بنیان فعال در حوزه فناوری های زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی، 67 شرکت دانش بنیان نوع یک، 233 شرکت دانش بنیان نوع 2 و 94 شرکت دانش بنیان نوع 3 دراین حوزه خدمات و محصولات ارائه می نمایند.

معیار ارزیابی شرکت های فعال درحوزه فناوری های زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی در نوع یک این است که تمامی کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری های بالا یا میانه به بالا باشند.

بعلاوه معاونت توسعه شرکت های دانش بنیان شرکت های نوع 2 در حوزه فناوری های زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی را براساس اینکه کالاهای ارایه شده، باید در حال فراوری بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با قابلیت آنالیز فنی) ساخته شده باشند ارزیابی می نماید و خدمات این شرکت ها نیز ، باید دارای اسناد فروش باشند.

برهمین اساس، معیار ارزیابی شرکت های نوع 3 فعال در حوزه فناوری های زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی نیز باید به گونه ای باشد که شرکت طراحی اساسی و قابل توجهی مبتنی بر فعالیت های تحقیق و توسعه انجام داده باشد.

مواد اولیه و فرمولاسیون غذایی، حوزه فراوریات گیاهی، حوزه فراوریات دام، طیور، آبزیان، زنبور عسل و گرده افشان و محصولات مبتنی بر میکروارگانیسم از جمله عناوین اصلی لیست کالا و خدمات حوزه کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی به شمار می آید.

فناوری های زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی از جمله حوزه های فناورانه ای هستند که چند سالی است با کوشش شرکت های دانش بنیان رشد خوب و مطلوبی را تجربه نموده اند.

این درحالی است که باید توجه داشت که فناوری های زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی از جمله حوزه های استراتژیک و مهم است و محصولات فراوریی در این حوزه نقش مهمی در برطرف نیازها دارند.

براساس سوابق موجود، صنایع کشاورزی و غذایی یکی از مهم ترین و بالاترین رتبه ها را در حوزه ایجاد اشتغال به خود اختصاص داده و از این رو شرکت های دانش بنیان فعال دراین حوزه نیز با به کارگیر فناوری های راهبردی در جهت توسعه اکوسیستم فناوری و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود دراین حوزه حرکت نموده اند.

در حال حاضر معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان درصدد ایجاد تغییراتی در روند ارزیابی شرکت های دانش بنیان است که نگاه تازه ای به توسعه صنایع دانش بنیان در کشور خواهد داشت. جزئیات این تغییر ارزیابی ها به زودی منتشر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1402 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 3042

به "400 شرکت دانش بنیان به کمک حوزه فناوری های زیستی و کشاورزی آمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "400 شرکت دانش بنیان به کمک حوزه فناوری های زیستی و کشاورزی آمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید