17 جهش جدید ویروس کرونا در انگلیس، این نوع جهش را در ایران ندیدیم

به گزارش راوه بلاگ، دکتر حسین کیوانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره جهش های جدید ویروس کرونا که در انگلیس، دانمارک و استرالیا دیده شده به خبرنگاران اظهار کرد: همه ویروس ها جهش پیدا می کنند و ویروس کرونا از این قضیه مستثنی نیست.

17 جهش جدید ویروس کرونا در انگلیس، این نوع جهش را در ایران ندیدیم

وی با بیان اینکه اما در جهش های ژنتیکی، مهم، خصوصیاتی است که به ویروس داده می شود، گفت: جهش های کنونی در انگلیس، دانمارک، استرالیا و برخی کشورها از 3 ماه گذشته در این کشورها مشاهده شده بود؛ 17 جهش در مورد قدرت سرایت، افزایش بیماری زایی و کشندگی تا 70 درصد در این کشورها گزارش شده بود.

استاد ویروس شناسی خاطر نشان کرد: خوشبختانه طی توالی یابی های موج اول و دوم منتهی به شهریور ماه و بعضاً در مهر ماه جهش های این کشورها را در ایران نداشتیم.

وی با بیان اینکه این مطالعه به صورت مستمر و زیر نظر سازمان پدافند غیر عامل انجام می گیرد که در آن جهش ها رصد می شوند، تاکید کرد: این توالی یابی و بررسی های بیشتر در موج سوم در حال ارزیابی است.

کیوانی اضافه کرد: آمار و ارقام مشخص است و نشان می دهد که تا موج دوم بیماری کرونا (تا ماه شهریور و مهر ماه) جهش های دیده شده در انگلیس و … را در ایران نداشتیم.

به گفته عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بررسی این موضوع و رسیدن به جهش ها زمانبر است و باید نمونه های مختلف از سراسر کشور داشته باشیم و جامعه آماری ما کامل باشد.

وی با بیان اینکه اینکه جامعه آماری باید روی چندصد نفر مورد ارزیابی قرار بگیرد، اضافه کرد: مردم باید کماکان مراعات کنند چون همان جهش های انگلیس، دانمارک و استرالیا ممکن است در ایران ایجاد و منتشر شود ولی هر چقدر جلوی انتشار و انتقال ویروس را بگیریم از چنین بلایایی مصون هستیم.

کیوانی با تاکید بر ضرورت مراعات افراد در نکات بهداشتی، اعلام کرد: اگر فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک و جلوگیری از تجمعات را نداشته باشیم باعث عدم جلوگیری از انتشار ویروس می شویم.

وی گفت: اگر فردی از این کشورها وارد می شود بایستی فکر کنیم که ناقل ویروس است و می تواند به راحتی انتقال دهد از این رو لازم است که حتماً در این موارد موضوع قرنطینه را جدی بگیریم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1826

به "17 جهش جدید ویروس کرونا در انگلیس، این نوع جهش را در ایران ندیدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 جهش جدید ویروس کرونا در انگلیس، این نوع جهش را در ایران ندیدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید