کپسول هوشمند برای تشخیص بیماریها ساخته شد

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، کپسول هوشمند فناوری نوظهوری است که به یاری آن می توان به بهره برداری های زیادی در حوزه سلامت انسان دست یافت. این کپسول هوشمند حاوی حسگرهای قدرتمندی است که پس از بلع به وسیله انسان، ماموریت های بسیاری را در معده و روده وی به انجام می رساند. یکی از مهم ترین ماموریت های این کپسول، ارسال گزارش هایی منظم از دستگاه گوارش فرد است.

کپسول هوشمند برای تشخیص بیماریها ساخته شد

حسگرهای تعبیه شده در این کپسول با تجزیه و تحلیل فشار گازهای موجود در دستگاه گوارش از جمله دی اکسید کربن، هیدروژن، اکسیژن و سایر ترکیبات شیمیایی، زمینه های انجام یک سونوگرافی راحت و ایمن را برای پزشکان فراهم می نمایند.

از کارنمودهای بسیار مهم این کپسول، قابلیت اتصال به گوشی های همراه و ارسال گزارش به آن است. با این قابلیت، ضمن تجزیه و تحلیل گازها، به اطلاعات و حتی پژوهش هایی علمی درباره تاثیر غذا بر محیط گوارش دست یافته و راهکارهایی علمی برای درمان بیماری های مرتبط با اختلالات هاضمه ارائه دهند.

از دیگر قابلیت های این کپسول، تشخیص بیماری هایی نظیر سندرم روده تحریک پذیر یا آی بی اس، بیماری های التهابی روده و حتی موارد کشنده از قبیل سرطان روده است.

این کپسول هوشمند برای تزریق به مقدار و به موقع دارو نیز کارکرد دارد. به این ترتیب که نمونه ای از این کپسول با بهره گیری از 6 بازوی تجزیه پذیر، کاربران را از مصرف دارو در ساعت های معین بی احتیاج نموده و راس ساعت های از پیش معین شده، دوز معینی از دارو را در بدن بیمار آزاد می نماید.

این فناوری تا جایی پیش رفته که حتی به یاری بیماران دیابتی نیز آمده. به طوری که محققان، روش جدیدی برای قرار دادن انسولین در این کپسول ها ایجاد نموده اند که می تواند به وسیله معده به جریان خون منتقل و در زمان احتیاج در بدن آزاد گردد.

این قبیل کپسول ها، دارای ریزپردازشگر، باطری، سیستم رادیویی بی سیم و مخزن دارویی برای نگهداری مقدار معینی از دارو بوده و قادر هستند مقدار مورد نظر دارو را در منطقه ها معینی از بدن انسان آزاد نمایند. بعضی دیگر از انواع این کپسول، دارای روکشی از سنسورهای حساس بوده و با دریافت سیگنال الکترومغناطیسی، دارو را به طور اتوماتیک در بدن آزاد می نمایند. بعلاوه این محصول توانایی مقدار گیری دمای بدن را نیز داشته که اطلاعات آن را به وسیله سیستم بی سیم به یک گیرنده خارجی انتقال می دهد.

مقدار هوشمندی این کپسول ها به مقدار ای است که با استفاده از حسگرهای خود، مقدار اسیدیته بدن را مقدار گیری نموده و متناسب با آن مقدار، دارو را وارد بدن می نماید.

در این سیستم ارتباطی میان داخل و بیرون بدن، پزشک و بیمار می توانند فعالیت های کپسول را به شکلی منظم رصد نمایند. برای این کار کافی است مقدار و زمان مصرف دارو را در یک اپلیکیشن ثبت نموده و به وسیله آن، با کپسول هوشمند ارتباط برقرار کرد. با ورود هر کپسول به بدن، زمان ورود آن نیز ثبت شده و به وسیله بلوتوث، به پزشک و بیمار ارسال می گردد.

این محصول به وسیله محققان کشور در تیم استارت آپی و در مرکز فناوری های همگرا به نتیجه رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2761

به "کپسول هوشمند برای تشخیص بیماریها ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپسول هوشمند برای تشخیص بیماریها ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید