کووید-19؛ واقعیت قرن ، خطرناک ترین جهش های کرونا

به گزارش راوه بلاگ، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه کووید واقعیت قرن است و اینکه برخی این بیماری را دروغ قرن می دانند، درست نیست، گفت: سازمان جهانی بهداشت چهار واریانت انگلیسی، آفریقای جنوبی، برزیلی و هندی را نگران کننده اعلام کرده است.

کووید-19؛ واقعیت قرن ، خطرناک ترین جهش های کرونا

دکتر سیدعلیرضا ناجی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره طرح مجدد برخی مباحث مبنی بر آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا، گفت: هم ممکن است که این ویروس آزمایشگاهی باشد و هم اینکه طبیعت آن را درست کرده باشد، هر دوی این موارد ممکن است. البته می دانیم که احتمال اینکه طبیعت بتواند چنین ویروسی را ایجاد کند، بسیار زیاد است. طی تاریخچه ای که داریم می بینیم که طبیعت ویروس های بسیار مرگبار و حتی مرگبارتر از کووید ایجاد کرده است و تمام جهان را تحت تاثیر قرار داده است. به عنوان مثال آنفلوآنزای اسپانیایی طی دو سال 80 میلیون نفر را در جهان کشته است. در ایران هم در آن زمان به دلیل قحطی و بیماری های دیگر و ترکیب شدن آن با پاندمی سال 1918 جمعیت ایران طی دو سال نصف شد. بنابراین ما این موارد را داشتیم و طبیعت می تواند این کار را انجام دهد.

کووید-19 واقعیت قرن

وی اضافه کرد: حال اینکه یکسری افراد هم بخواهند چنین ویروس هایی را ناجوانمردانه به دلیل رقابت های اقتصادی و جهان قدرت ایجاد کنند که منجر به در خطر افتادن سلامت انسان ها شود هم ممکن است، اما مساله مهم کنونی، این است که کووید واقعیت قرن است. اینکه برخی افراد موجب تشویش مردم شده و به این بیماری دروغ قرن و ... می گویند، درست نیست. این بیماری یک واقعیت است که تمام جهان را تحت تاثیر قرار داده و مردم را می کُشد. در عین حال می تواند دچار تغییرات ژنتیکی شود و ما باید با آن مبارزه کنیم. اصول مبارزه با این بیماری هم کاملا تعیین است. اینکه این ویروس از یک آزمایشگاه نشت شده باشد یا اینکه طبیعت آن را درست کرده باشد، اصول مبارزه با آن را تغییر نمی دهد یا واکسن را زیر سوال نمی برد. زیرا نتایج واکسن کاملا تعیین است و نشان داده شده که چقدر می تواند کمک کند.

اخبار جعلی ضد واکسن

ناجی درباره اظهارات ضدواکسن مانند احتمال مرگ بعد از تزریق واکسن و... گفت: این اخبار جعل بودند. مگر هرچیزی که در اینترنت مطرح می شود را باید قبول کرد؟. مگر هر چیزی را که یک فرد دانشمند می گوید باید حتما درست باشد؟. ما باید بر اساس ادله های علمی اظهار نظر کنیم. ادعاهایی که در حوزه ضد واکسن مطرح شده، مبنی بر اینکه جهش های ویروس ناشی از واکسن است و... کاملا رد شده است. زیرا عمده واریانت های ویروس قبل از دریافت مجوز و آغاز واکسیناسیون در جهان ایجاد شدند.

چرا ویروس کرونا تغییر می کند؟

این استاد ویروس شناسی تاکید کرد: تغییر ویروس ناشی از گردش ویروس است. اینکه آنتی بادی می تواند منجر به وخامت بیماری شود، نادرست است. اکنون بیش از یک میلیارد و 800 میلیون دوز واکسن در جهان تزریق شده، شواهد فوق العاده آن دارد دیده می شود. همه شواهد نشان می دهد که واکسن باعث کاهش بیماری شده است. کجای جهان دیدید که تزریق واکسن منجر به افزایش شدت بیماری شود؟. در عین حال کدام تحقیقی می تواند نشان دهد که دو سال بعد از تزریق واکسن همه می میرند؟. بسیار مسخره و فکاهی است و این موارد رد شده است. باید بدانیم که برخی از این اخبار جهانی یا داخلی دارد سواد مجازی یک کشور را محک می زند. به عنوان مثال ما در زمینه اخبار نادرست مغناطیسی شدن بدن بعد از تزریق واکسن کرونا، مورد آزمون قرار گرفتیم و در این آزمون بسیار نمره پایینی را گرفتیم. زیرا به غیر از ایرانی ها هیچکس اینقدر به این موضوع بها نداد.

خطرناکترین جهش های کرونا

ناجی همچنین در ادامه درباره خطرناکترین جهش های فعلی کرونا، گفت: در حال حاضر خطرناک ترین واریانتی که می توانیم با آن برخورد کنیم از این نظر که واکسیناسیون ما را بهم بزند، واریانت آفریقای جنوبی است. از نظر میزان گسترش و گستردگی پاندمی واریانت های جدیدی هستند که در هندوستان می بینیم. البته تک و توک در جاهای دیگر هم واریانت هایی دیده می شود، اما چهار واریانتی که سازمان جهانی بهداشت به عنوان نگرانی اعلام کرده، واریانت بریتانیایی (انگلیسی)، آفریقای جنوبی، برزیلی و هندی است که به نظر من هندی و آفریقای جنوبی می توانند از همه مهمتر باشند.

وی گفت: البته در ویتنام که یکی از کشورهایی بود که در کنترل کووید کشور بسیار بسیار موفقی بود، با یک غفلت و جابجایی کارخانه اپل از چین و آمدن افراد چینی به آنجا آن نظم بهم خورد و در مدت بسیار کوتاهی واریانتی دارند می بینند که آن هم مقداری خطرناک است. به هر حال واریانت ها به وجود می آیند و باید مراقب باشیم، اما اگر می بینیم در انگلستان علی رغم گسترش واریانت هندوستانی که 23 درصد موارد شناسایی شده آنها را شامل می شود، اما علی رغم این موضوع بیمارستان ها شلوغ نبوده و مرگ و میر بالا نیست و حتی برخی روزها مرگ و میر به صفر هم می رسد و آی سی یوهایشان خالی است، این ها به دلیل همان معجزات و اثرات بسیار مهم واکسن است. به طوری که ممکن است در این کشورها واریانت جدیدی وارد شود و حتی خیزی از موارد مثبت را هم داشته باشند، اما موارد بدحال و مرگ و میر را افزایش نمی دهد. بر همین اساس همچنان نسبت به افزایش سطح واکسیناسیون شان اهتمام دارند؛ چراکه این موضوع با واکسیناسیون حل می شود و ان شاءالله ما هم بزودی در کشور شاهد این موضوع باشیم.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2437

به "کووید-19؛ واقعیت قرن ، خطرناک ترین جهش های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کووید-19؛ واقعیت قرن ، خطرناک ترین جهش های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید