کرونا و واکسن هایش؛ هرآنچه باید بدانید

به گزارش راوه بلاگ، واکسن های مدرنا و فایزر حاوی مقدار کمی رمز ژنتیکی هستند که در آزمایشگاه فراوری شده اند و رمز ساخت پروتئینی به نام پروتئین شاخکی هستند. این پروتئین روی ویروس کرونا قرار گرفته است و ویروس با استفاده از همین پروتئین به سلول های بدن انسان می چسبد.

کرونا و واکسن هایش؛ هرآنچه باید بدانید

چطور از بی ضرر بودن واکسن مطمئن باشیم؟

کارآزمایی بالینی واکسن های در دست ساخت هنوز در جریان هستند، اما نتایج اولیه بسیار امیدوارنماینده به نظر می رسند.

البته هنوز باید منتظر نتایج نهایی مرحله سوم ازمایش این واکسن ها باشیم تا از سلامت و تاثیر آن ها مطمئن شویم. باید در نظر داشت مجوز استفاده از این واکسن ها فقط وقتی صادر می شوند که نتیجه آزمایش ها نشان دهند این واکسن ها بقدر کافی بی ضرر و موثر هستند.

با توجه به اینکه بعضی از این واکسن ها باید در دمای بسیار پایین نگهداری شوند، تدارکات و ترابری آن چه مسائلی دارد؟

مواد موجود در واکسن های مدرنا و فایزر ناپایدارند و قبل از استفاده باید در سرمای زیر صفر نگهداری شوند، بنابراین انبار کردن و حمل و نقل آن باید با دقت انجام گردد. یخ این واکسن ها قبل از تزریق باید باز گردد و چند روز قبل از تزریق می توان آن ها را در یخچال معمولی نگهداری کرد.

آیا واکسن مدرنا هم مانند واکسن فایزر مشکل انبار و توزیع دارد؟

هر دو واکسن باید از کارخانه تا درمانگاه در دمای زیر صفر نگه داشته شوند. واکسن فایزر باید در دمای حدود منفی 70 درجه سانتیگراد نگهداری گردد که چالش برانگیز است و واکسن مدرنا در منفی 20 درجه سانتیگراد. هر دو واکسن بعد از رسیدن به کلینیک گرم و در یخچال نگهداری می شوند. واکسن فایزر ماندگاری کوتاه تری دارد، پنج روز، اما واکسن مدرنا را تا چهار هفته می توان نگهداری کرد.

واکسن شرکت استرازنکا و دانشگاه آکسفورد هر چند کارایی کمتری در نتایج اولیه نشان داده (هفتاد درصد)، اما این از کارایی متوسط واکسن آنفلوآنزا بیشتر است، عهلاوه بر اینکه این واکسن ارزانتر است و احتیاج به چنین سرمایی ندارد.

فرق بین مصونیت بعد از ابتلا با زدن واکسنی که در نود موارد موثر است چیست؟

مصونیت طبیعی با ابتلا به کرونا و ایمنی اکتسابی با زدن واکسن ایجاد می گردد. واکسنی که 90 درصد موثر است یعنی بیشتر افراد (9 نفر از هر 10 نفر) که واکسینه شوند تا حدی مصونیت پیدا می نمایند. سوال اصلی این است که این مصونیت چقدر دوام دارد؟ دانشمندان هنوز پاسخ این سوال را نمی دانند، چه درمورد مصونیت طبیعی چه در خصوص مصونیت با زدن واکسن.

آیا واکسن های دیگر مثل واکسن شرکت اَسترازِنِکا و دانشگاه آکسفورد هم بی ضررند؟

در خصوص تمام این واکسن ها باید منتظر تکمیل شدن این مرحله از آزمایش انسانی باشیم و سپس انتشار یافته های نهایی و آنالیز و تائید کارشناسان و نهاد های مرجع. اگر نتایج نهایی هم مشابه نتایج اولیه باشند می توان تا حد زیادی از تاثیر و بی ضرر بودن واکسن ها مطمئن شد. این نتایج بزودی منتشر می شوند.

آیا می دانیم این واکسن ها از چه چیزی تشکیل شده اند و آیا بی ضرر هستند یا نه؟

واکسن های مدرنا و فایزر حاوی مقدار کمی رمز ژنتیکی هستند که در آزمایشگاه فراوری شده اند و رمز ساخت پروتئینی به نام پروتئین شاخکی هستند. این پروتئین روی ویروس کرونا قرار گرفته است و ویروس با استفاده از همین پروتئین به سلول های بدن انسان می چسبد.

واکسن حاوی این رمز ژنتیکی، باعث تغییر ژنتیکی در سلول های انسان نمی گردد، اما سیستم ایمنی را فعال و قادر به مقابله با ویروس کرونا می نماید.

من از دارویی استفاده می کنم که سیستم ایمنی بدنم را سرکوب می نماید. آیا واکسن های کرونا برای افرادی مثل من هم مناسبند؟

برای کسانی که سیستم ایمنی شان به دلیل بیماری یا به دلیل دارو ضعیف و سرکوب شده و خوب کار نمی نماید، بعضی واکسن های زنده توصیه نمی شوند، یعنی واکسن هایی که برای تحریک سیستم ایمنی از ویروس ضعیف شده استفاده می نمایند.

چون سیستم ایمنی این افراد ضعیف است احتمال هست که ویروس ضعیف بتواند تکثیر گردد و ایجاد مشکل کند. اما همه واکسن ها از ویروس ضعیف برای برانگیختن پاسخ ایمنی و مصونیت استفاده نمی نمایند مثل واکسن آنفلوآنزا. بیشتر واکسن های کرونا هم که در دست ساخت هستند از ویروس زنده و ضعیف استفاده نمی نمایند.

با این حال برای اطمینان از اینکه واکسن کرونا برای کسانی هم که سیستم ایمنی شان سرکوب شده مناسب است باید منتظر تکمیل آنالیز ها و تعیین شدن دستورالعمل استفاده از این واکسن ها باشیم.

آیا کسانی که کرونا گرفته و خوب شده اند هم باید واکسن بزنند؟

اگر واکسنی برای استفاده وسیع تایید گردد محتمل است به کسانی هم که مبتلا و خوب شده اند توصیه گردد. دلیلش هم این است که مصونیت طبیعی ممکن است طولانی مدت نباشد و واکسن باعث محافظت بیشتری گردد.

باز هم باید یادآور شد که برای تایید واکسن های کرونا، به تحقیقات و یافته های بیشتری احتیاج است مثلا در کارآزمایی فایزر، فقط از داوطلبانی استفاده شده که به کرونا مبتلا نشده بودند و با این ویروس تماس نداشتند.

آیا ممکن است این واکسن ها برای زنان باردار و جنین مضر باشند؟

واکسن وقتی مجوز استفاده می گیرد که نهاد های مرجع از بی ضرر بودن آن ها مطمئن شوند. اگر واکسن کرونا برای استفاده عمومی تایید گردد معلوم نیست به زنان باردار هم توصیه گردد یا نه. با اینکه زنان باردار در بین گروه های آسیب پذیر قرار گرفته اند، اما شواهدی نیست که آن ها به بیماری شدیدتری مبتلا می شوند. علاوه بر این، بعضی واکسن ها مثل واکسن آنفلوآنزا در دوران بارداری توصیه می شوند.

از کجا بفهمیم این واکسن ها برای بیماران، سالمندان و آن هایی که در خانه های سالمندان هستند بی ضررند؟

دانشمندان در تمام جهان سخت در تلاشند هر چه زودتر واکسن مناسبی برای مصونیت به کرونا پیدا نمایند، اما با وجود تسریع تحقیقات، بی ضرر بودن واکسن در درجه اول اهمیت است و تا زمانی که از این موضوع اطمینان حاصل نگردد مجوز برای این واکسن ها صادر نمی گردد.

پیش از صدور مجوز واکسن روی هزاران نفر آزمایش می گردد. نظارت و آنالیز واکسن بعد از صدور مجوز هم متوقف نمی گردد.

هر اقدام بهداشتی-درمانی در بعضی افراد ایجاد عوارض جانبی می نماید و این شامل واکسن هم می گردد. دانشمندان و پزشکان مرتب سود و زیان هر درمانی را می سنجند و بر اساس آن تصمیم می گیرند.

آیا واکسن های آزمایشی کرونا از سرایت ویروس هم پیشگیری می نمایند؟

برای دانستن این موضوع هنوز زود است. بعضی واکسن ها ممکن است جلوی سرایت را نگیرند، اما شدت بیماری را تخفیف دهند.

آیا ممکن است برای بعضی کار ها احتیاج ارائه گواهی واکسیناسیون کرونا باشد؟

در بعضی از کشور ها برای بیماری هایی مثل فلج اطفال، به گواهی واکسن احتیاج است. هر کشوری خود تصمیم می گیرد که آیا از مسافران خارجی گواهی واکسن بخواهد یا نه. مثلا نخست وزیر بریتانیا بوریس جانسون از برنامه آزمایش سریع صحبت نموده که با تست کرونای منفی که همان روز صورت گرفته باشد، می توان به تماشای تئاتر و مسابقه فوتبال رفت.

منطق اولویت بندی واکسن کرونا چیست؟

اگر روشن گردد که واکسن کرونا برای گروه های در معرض خطر سودمند است باید واکسینه کردن این افراد را در الویت قرار داد. سن مهمترین عامل خطر در ابتلا به کرونای شدید است و به همین دلیل سالمندان در الویت خواهند بود.

در بریتانیا یک کمیته مشورتی مستقل، یک اولویت بندی اولیه انجام داده است: اول کسانی که در خانه سالمندان زندگی یا کار می نمایند، بعد افراد بالای 80 سال و کادر بهداشتی و درمانی و بهیاران اجتماعی و بعد افراد بالای 65 سال و مبتلایان به بیماری های زمینه ای.

وقتی واکسن بیشتری فراوری گردد و بیشتر در دسترس قرار گیرد اولویت با افراد بالای پنجاه سال خواهد بود. اگر نتایج کارآزمایی ها نشان دهند واکسن کرونا برای گروه یا گروه های خاصی موثرتر است این لیست ممکن است تغییر کند.

آیا این واکسن ها در برابر ویروس کرونایی که در مینک جهش یافته هم مصونیت ایجاد می نماید؟

بعد از اینکه مینک های پرورشی از انسان کرونا گرفتند و بعد دوباره به انسان منتقل کردند، جهش هایی در ژنتیک این ویروس شناسایی شد. اکنون دانشمندان مشغول آنالیز این تغییر و تاثیر این جهش ها بر توان شیوع و بیماری زایی این ویروس هستند. تابحال شواهدی پیدا نشده که نشان دهد این جهش ها باعث چنین تاثیراتی شده باشند.

همه ویروس ها به درجات مختلف جهش ژنتیکی می نمایند که می تواند توان سرایت و بیماری زایی ویروس را تغییر دهد؛ به همین دلیل هم ترکیب واکسن آنفلوآنزا هر سال تغییر می نماید تا برای اشکال جدید ویروس هم موثر باشد.

کارایی (efficacy) 90 درصدی یعنی چه؟

آنچه تا بحال اعلام شده نتایج اولیه آزمایش واکسن ها در جمعیت نسبتا بزرگی است و برای اینکه روشن گردد واکسن برای چه کسانی مفیدتر است و آیا سرایت بیماری از افراد بدون علامت به دیگران را کم می نماید باید منتظر نتایج کاملتر بمانیم.

برای مثال شرکت فایزر اعلام نموده در نتایج اولیه واکسنش نود درصد کارایی داشته یعنی از هر 10 نفر که واکسینه شدند، 9 نفر از 28 روز بعد از نوبت اول و 7 روز بعد از تزریق نوبت دوم، در مقابل آلودگی و ابتلا به بیماری علامت دار مصونیت پیدا می نمایند. بین تزریق دو نوبت واکسن فایزر سه هفته فاصله است.

در کارازمایی واکسن فایزر 43 هزار و پانصد نفر شرکت داشتند که به نیمی از آن ها واکسن زده شده و به نیمی دیگر واکسن نما که فقط حاوی آب نمک بود. در طول این کارآزمایی، از بین این داوطلبان 94 نفر دچار علائم بیماری شدند و تست کرونایشان مثبت شد. تمام این 94 نفر در گروهی بودند که آب نمک بهشان تزریق شده بود.

برآورد دانشمندان از دوام مصونیت این واکسن ها چیست؟ آیا یک بار واکسن کافی است یا باید مثل واکسن آنفلوآنزا هر سال تزریق شوند؟

این احتمال هست که واکسن کرونا به یادآور یا تکرار احتیاج داشته باشد. هنوز معلوم نیست مصونیت این واکسن ها چقدر دوام دارد، اما کارشناسان حدس می زنند که مصونیت به مرور زمان کاهش پیدا کند و مثل واکسن آنفلوآنزا احتیاج به تزریق هر ساله باشد.

ایا ابتلا به کرونا باعث مصونیت می گردد؟

پس از بهبود از بیماری های عفونی، سیستم ایمنی راه مقابله با آن را در حافظه نگه می دارد، اما این حافظه به مروز کم رنگ می گردد و ایمنی پس از بهبود تاثیرش کم می گردد و در همه موارد مادام العمر نیست.

هنوز دقیقا روشن نیست آیا دوباره ممکن است به کرونا مبتلا شد یا نه. دانشمندان در هنگ کنگ مردی را شناسایی کردند که دوباره به کرونا مبتلا شده بود، اما سازمان بهداشت جهانی می گوید نمی توان فقط بر اساس یک مورد نتیجه گرفت. پروفسور سارا گیلبرت که در دانشگاه آکسفورد روی ساخت واکسن کرونا کار می نماید می گوید احتمال ابتلای مجدد به کرونا وجود دارد.

طول دوره نهفتگی این ویروس چقدر است؟

دوره نهفتگی یعنی فاصله بین آلوده شدن به عامل بیماری زا و بروز علائم. دانشمندان می گویند میانگین دوره نهفتگی این ویروس پنج روز است، اما ممکن است در بعضی افراد کوتاه تر یا طولانی تر باشد. سازمان بهداشت جهانی می گوید دوره نهفتگی تا 14 روز و بعضی محققان می گویند حتی تا 24 روز هم می تواند باشد.

شناخت و درک دوره نهفتگی مهم است، چون به مسئولان بهداشتی و درمانی امکان می دهد شیوع بیماری را موثرتر مهار نمایند.

مرگ سلول (قرمز) در حمله ویروس کرونا (زرد)

آیا کرونا مسری تر از انفلوآنزاست؟

هر دو ویروس خیلی مسری هستند. برآورد این است که هر فرد مبتلا به کرونا دو تا سه نفر دیگر و هر فرد مبتلا به انفلوآنزا بطور متوسط یک نفر دیگر را آلوده می نماید. راه جلوگیری از انتقال هر دو ویروس به دیگران آسان است: مرتب دستتان را با آب و صابون بشویید و هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان وبینی خود را با دستمال بگیرید و بعد آن را دور بیندازید.

بهبودی از کرونا چقدر طول می کشد؟

از هر پنج نفری که به کرونا مبتلا می شوند، چهار نفر بیماری خفیفی پیدا می نمایند مثل آنفلوآنزا، با علائمی مثل تب، سرفه خشک و از دست رفتن بویایی و چشایی. اما اگر این ویروس خود را در ریه مستقر کند، می تواند باعث عفونت ریه، مسائل تنفسی و بیماری شدید گردد. تقریبا از هر هفت نفر یک نفر ممکن است به مراقبت بیمارستانی احتیاج پیدا کند.

زمان بهبود بستگی به شدت بیماری دارد. بعضی افراد در مدت کوتاهی خوب می شوند، ولی بیماری در بعضی ممکن است ماه ها طول بکشد و عوارض طولانی داشته باشد.

چند درصد از افرد آلوده علائم بیماری ندارند و چگونه می گردد آن ها را تشخیص داد؟

این موضوع هنوز در دست آنالیز است. درباره کسانی که آلوده هستند، اما خود از آن بی خبرند اطلاعات کمی وجود دارد. تحقیق درباره میزان ناقلان بدون علامت نتایج متفاوتی داشته و از پنج تا هشتاد درصد متغیر بوده است. به این ترتیب تحقیقی که به آن بتوان استناد کرد وجود ندارد.

از این رو بعضی معتقدند یافتن بیماران علامت دار ممکن است گمراه نماینده باشد و بسیاری از ناقلان بدون علامت از قلم بیفتند. بعضی معتقدند شیوع گسترده کرونا ممکن است به دلیل همین ناقلان بدون علامت باشد و خواستار آزمایش های وسیع هستند تا این افراد شناسایی شوند.

کرونا برای افراد مبتلا به دیابت چقدر خطرناک است؟

در بریتانیا مبتلایان به دیابت جز گروه های پرخطر کرونا نیستند. با این حال ممکن است به بعضی مبتلایان به دیابت که بیماری های دیگری مانند بیماری قلبی دارند یا چاق هستند توصیه گردد بیشتر احتیاط نمایند. تحقیقات نشان می دهند کرونا برای افراد زیر 40 سال که مبتلا به نوع 1 یا 2 دیابت هستند خطر کمی دارد.

متخصصان می گویند سن بزرگترین عامل خطر برای ابتلا به نوع شدید و مرگ ناشی از کروناست. موسسه دیابت بریتانیا به مبتلایان به دیابت توصیه نموده نهایت سعی شان را بنمایند قند خونشان در محدوده طبیعی باشد و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.

آیا خطرکرونا برای معلولان سالم زیاد است؟

کرونا می تواند در سالمندان و افرادی که بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی و ریوی دارند بیماری شدید ایجاد کند، اما شواهدی وجود ندارند که معلولان سالم بیشتر در خطر کرونا باشند.

آیا افرادی که قبلا عفونت ریوی داشته اند، بیماری خفیف تری می گیرند؟

کرونا در موارد اندکی به عفونت ریه منتهی می گردد، بیشتر در کسانی که بیماری ریوی دیگری دارند. چون این ویروس نوظهور است، چه کسانی که قبلا عفونت ریوی داشته اند چه کسانی که با انواع دیگر ویروس کرونا مثل سارس بیمار شده اند به ویروس جدید مصونیت ندارند.

من باردارم، ابتلا به کرونا چه خطری برای بچه ام دارد؟

در بریتانیا به خانم های باردار توصیه می گردد در خانه بمانند و حداقل تماس را با دیگران داشته باشند، اما معاینات دوره ای بارداری را انجام دهند. شواهد نشان نمی دهند که خانم های باردار بیشتر در خطر ابتلا به کرونا هستند، اما متخصصان می گویند تا زمانی که دانسته های ما از کرونا به حد کافی برسد بهتر است احتیاط کرد.

با اینکه واکنش بدن به عفونت های ویروسی در درصد کمی از زنان باردار تغییر می نماید، اما پزشکان در مجموع ترکیب بارداری و عفونت را مطلوب تلقی نمی نمایند.

من به بچه ام شیر می دهم، چه کار باید بکنم؟

وقتی مادر شیرده به عفونتی مبتلا گردد، بدنش آغاز به مقابله می نماید و پادتن ترشح می نماید. این پادتن ها در شیر هم ترشح می شوند و به بدن شیرخوار می رسند و او را هم محافظت می نمایند.

توصیه ها به مادران شیرده مثل دیگران است، هنگام عطسه و سرفه صورتتان را بپوشانید و دستمال را دور بیندازید و دست هایتان را مرتب بشویید. با دست نشُسته چشم، دهان و بینی تان را لمس نکنید.

آیا ممکن است از حیوان خانگی کرونا بگیریم؟

دانشمندان و دامپزشکان احتمال این را بسیار کم می دانند هر چند نمی توان آن را غیرممکن دانست. ممکن است فرد آلوده، ویروس را با دست به مو های حیوان منتقل کند. ولی حتی اگر خطر کرونا هم نباشد بهتر است بعد از دست زدن به حیوانات دستتان را با آب و صابون بشویید و پیش از آن، صورت، چشم، بینی و دهانتان را لمس نکنید.

خطر کرونا برای بچه ها چیست؟

بر اساس یافته های فعلی در کشور های مختلف جهان به نظر می رسد در مجموع ویروس کرونا در بچه ها بیماری جدی ایجاد نمی نماید، شاید سیستم ایمنی بچه ها بهتر با این ویروس مقابله می نماید. بچه ها اغلب در صورت ابتلا بی علامت هستند یا بیماری خفیفی مثل سرماخوردگی پیدا می نمایند. با این حال، بچه ها مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم باید بیشتر مراقب باشند.

کرونا در چند جمله؟

بیماری ناشی از ویروس سارس-کرونای-2 به کووید-19 موسوم است

این ویروس ابتدا در دسامبر 2019 در چین شناسایی شد

صد ها نوع ویروس کرونا وجود دارند که بیشتر در حیواناتی مانند شتر، خوک، خفاش و گربه شیوع پیدا می نمایند، ولی بعضی هم می توانند انسان را مبتلا نمایند.

بعضی از ویروس های کرونا باعث بیماری های خفیف تا متوسط می شوند شبیه سرماخوردگی. کرونای نوظهور، اما می تواند باعث بیماری شدید مثل عفونت ریه گردد.

علائم اصلی آن تب، سرفه و از دست رفتن حس بویایی و چشایی است

سالمندان و مبتلایان به بیماری های مزمن بیشتر در خطر ابتلا به کرونای شدید هستند

منبع: فرادید
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1733

به "کرونا و واکسن هایش؛ هرآنچه باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و واکسن هایش؛ هرآنچه باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید