چین شهر هوشمند ضد کرونا می سازد

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از گروه علوم و فناوری های نوین پژوهشگاه فضای مجازی، این منطقه مسکونی بخشی از ناحیه جدید شیانگان، کلان شهری در نزدیکی پکن است که مساحتی بسیار بیشتر از لندن عظیم دارد.

چین شهر هوشمند ضد کرونا می سازد

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

امکانات پیشرفته این منطقه مثل تراس های عظیم تر، چاپگرهای سه بعدی و گلخانه های اشتراکی آن به ساکنان این امکان را می دهد تا در قرنطینه های احتاقتصادی آینده زندگی راحت تری داشته باشند.

به گفته معمار ارشد این پروژه، این مجموعه که در استان هبئی واقع شده است، قرار است دارای ساختمان های چوبی، مزرعه های پشت بامی و انرژی تجدیدپذیر باشد.

این مجموعه همچنین شامل تراس های مناسب برای پهپادها و فضاهای وسیعی است که وقتی افراد قرار باشد از خانه کار نمایند، احتیاج آن ها به فضای بیشتر را رفع می نمایند.

شرکت مستقر در بارسلونا Guallart Architects ماه پیش در مسابقه طراحی این شهرک در شیانگان برنده شد. شی جین پینگ رئیس جمهور چین این پروژه را به عنوان استانداردی جدید در دوره پساکرونا مطرح نموده که می توان آن را در مکان های دیگر هم اجرا کرد.

به گفته این شرکت معماری این پروژه پیشنهادی ساکنان را قادر می سازد منابع مورد احتیاجشان را در همان محل فراوری نمایند و همه امکانات را حتی در دوره قرنطینه نیز فراهم می نماید.

ویسنته گوالارت، بنیان گذار این شرکت می گوید: نمی توانیم بدون توجه به اتفاقات بدی که افتاده به همان شیوه قبلی در طراحی شهرها و ساختمان ها ادامه دهیم.

وی همچنین می گوید: پیشنهاد ما پاسخی به احتیاج به ارائه راهکار هایی برای بحران های گوناگون موجود است و می خواهد زندگی شهری جدیدی را بر مبنای اقتصاد زیستی چرخشی ایجاد کند.

در اقتصاد چرخشی منابع تا هر زمان که ممکن باشد بازیافت و دوباره استفاده می شوند و به زباله تبدیل نمی شوند.

درحالی که شهرهایی از سراسر دنیا با اجرای قرنطینه به دنبال جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بودند، مسئولانی از آمستردام تا سیدنی از طرح هایی برای بهبود پایداری، امنیت غذایی و جابه جایی رونمایی کردند که از فضاهای سبز بیشتر، مسیرهای دوچرخه سواری و فناوری های جدید برخوردار هستند و بهره می برند.

در چین غول فناوری تنسنت برنامه هایش برای ساخت شهری هوشمند را اظهار داشت که از فناوری برای قرار دادن افراد و محیط زیست در صدر اولویت ها استفاده می نماید. طبق گفته های تنسنت این مدل به ویژه برای دوران پساکرونا مناسب است.

رئیس جمهور شی در سال 2017 از برنامه های این کشور برای ساخت ناحیه جدید شیانگان به عنوان منطقه نوآوری شهری واقع در 130 کیلومتری جنوب غربی پکن رونمایی کرد.

این شهر 2000 کیلومتر مربع یعنی تقریباً به اندازه مجموع مساحت لندن عظیم و نیویورک وسعت دارد.

گوالارت به بنیاد تامسون رویترز می گوید مسابقه برای پروژه شیانگان زمانی برگزار گردید که کارمندان شرکت در اسپانیا در قرنطینه بودند و این مسئله کاملا روی طراحی اثر گذاشت.

گوالارت که در گذشته معمار ارشد شهر بارسلونا بوده می گوید: می خواستیم تصویری از آن چیزهایی ایجاد کنیم که فکر می کردیم در قرنطینه و آینده مهم هستند.

وی همچنین می گوید: اگر خانه ها کار و آموزش از راه دور را امکان پذیر نمایند، فضاهای انعطاف پذیری در تراس های عظیم داشته باشند و شهرها بتوانند روی بام ها مواد غذایی رشد دهند یا اشیا را در همان محل مورد احتیاج چاپ نمایند، بیشتر برای بحران های آینده آماده خواهیم بود.

همه گیری های گذشته نیز به ایجاد تغییرات چشمگیری در برنامه ریزی و زیرساخت های شهری از سیستم های فاضلاب و حمل ونقل عمومی گرفته تا مقررات ساخت مسکن منجر شدند.

تونی متیوز، دانشیار برنامه ریزی شهری و محیطی در دانشگاه گریفیث استرالیا می گوید: این بار نیز ترس از شیوع ممکن است به ایجاد منطقه های محصور و تا حدی خودکفا برای بعضی اقشار ثروتمند منجر گردد.

وی همچنین با اشاره به شهرک های اختصاصی به عنوان مثال می گوید: افرادی که تمکن اقتصادی لازم را دارند اغلب با پرداخت هزینه خودشان را جدا و ایزوله خواهند کرد. ممکن است شاهد ظهور مناطق محصور پساکرونایی با حفاظت اختصاصی، امکانات پزشکی خصوصی و فراوری مواد غذایی در محل باشیم.

برای گوالارت همه گیری کرونا فرصتی برای ترویج الگوهای شهری جدید با تمرکز بر بوم شناسی بوده است.

وی می گوید: این همه گیری سرعت نزدیک شدن ما به آینده را بیشتر نموده است. شهرها متوجه شده اند چه توانایی های پنهانی دارند که در مواجهه با چالش بروز پیدا می نمایند. در نتیجه تصمیم های مربوط به تغییر اقلیم و پیامدهایش برای مدل زندگی شهری، طراحی ساختمان ها و جابه جایی باید بی درنگ اتخاذ شوند.

ناحیه جدید شیانگان که در نزدیکی پکن واقع شده است، منطقه ای خودکفا خواهد داشت.

این منطقه به نحوی طراحی شده که در همه گیری های احتاقتصادی بعدی، زندگی راحت تر را برای افراد امکان پذیر کند.

این مجموعه از تراس های عظیم تر، چاپگرهای سه بعدی، پهپادها و … برخوردار خواهد بود.

ایده این مجموعه زمانی به ذهن معمار اسپانیایی آن خطور کرد که در قرنطینه ویروس کرونا در حال کار بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1501

به "چین شهر هوشمند ضد کرونا می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین شهر هوشمند ضد کرونا می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید