چرایی تغییر هرساله واکسن آنفلوآنزا ، موارد منع مصرف این واکسن

به گزارش راوه بلاگ، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، با اشاره به چرایی تغییر هرساله واکسن آنفلوآنزا، از پیش بینی تهیه 2 میلیون دوز از این واکسن برای کارکنان بهداشتی اطلاع داد و گفت: البته بازهم اولویت تزریق واکسن با کارکنانی است که بیشتر در معرض خطر ابتلا باشند.

چرایی تغییر هرساله واکسن آنفلوآنزا ، موارد منع مصرف این واکسن

دکتر سید محسن زهرایی در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید براینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا سبب کاهش ریسک ابتلا به بیماری می گردد، گفت: البته در موارد محدودی نیز واکسن آنفلوآنزا منع مصرف دارد، از جمله این ممنوعیت ها بروز حساسیت شدید و نادر در دوره های قبلی تزریق واکسن آنفلوآنزا است که در چنین شرایطی توصیه می گردد فرد واکسن آنفلوآنزا دریافت نکند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همه باید واکسن آنفلوآنزا تزریق نمایند؟، اظهار کرد: به هیچ وجه باید و الزامی برای تزریق واکسن برای همگان وجود ندارد اما، توصیه به واکسیناسیون بویژه برای افراد پرخطر امری لازم است. گروه های پر خطر هرساله باید اقدام به دریافت واکسن نمایند؛ این گروه شامل افراد با نقص و ضعف سیستم ایمنی، بچه ها، خانم های باردار، کارکنان بهداشتی درمانی به دلیل نوع حرفه خود و... هستند.

وی درباره میزان احتیاج کادر بهداشتی به تزریق واکسن آنفلوآنزا، گفت: بسته به اینکه کدام گروه ها را پوشش دهیم، احتیاج متفاوت است، اما سال جاری پیش بینی 2 میلیون دوز واکسن برای کارکنان بخش بهداشتی درمانی داشته ایم که این میزان هم با اولویت بندی ابتدا برای افرادی که در معرض خطر بیشتر و در تماس بیشتر با بیماران هستند، تزریق می گردد. تا سالیان قبل تامین واکسن آنفلوآنزا برای این گروه بسته به شرایط بین 200 هزار تا 400 هزار دوز تهیه می شد.

زهرایی درباره چرایی تغییر هر ساله واکسن آنفلوآنزا، توضیح داد: مدت دوام واکسن ها بر حسب نوع واکسن و عامل بیماری زا متفاوت است؛ مثلا واکسن سرخک که در دو نوبت ارائه می گردد می تواند ایمنی زایی طولانی مدت ایجاد کند که احتیاجی به تکرار هم نخواهد داشت اما، در خصوص آنفلوآنزا طول مدت ایجاد ایمنی کوتاه و در بهترین حالت تقریبا بین 8 تا 12 ماه است. البته همین مدت زمان ذکر شده در افراد مختلف، متفاوت است؛ مثلا در گروه های پرخطر که نقص سیستم ایمنی دارند یا سالمندان ممکن است طول مدت ایمنی شش ماه باشد.

وی با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزا ثابت نیست و هرساله تغییر می نماید، توضیح داد: نوع واکسن آنفلوآنزای فراوریی هر سال بر اساس برآورد جهانی بر ویروس های شایعی است که در دوره قبلی آنفلوآنزا وجود داشتند، با انتخاب انواع انتخاب شده از ویروس، واکسن علیه آنها فراوری می گردد. البته ممکن است سال بعد ویروس جدیدی به وجود آمده باشد که با ویروس سالیان قبل متفاوت باشد. به همین دلیل میزان مصونیت حاصل از واکسن آنفلوآنزا مانند سایر واکسن ها نیست.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، ادامه داد: علت توصیه به تزریق واکسن در گروه های پرخطر از آنجا نشات می گیرد که با زدن واکسن شدت ابتلا به آنفلوآنزا در این گروه و موارد بستری آن کاهش می یابد. البته زدن واکسن آنفلوآنزا به هیچ عنوان نباید این تصور را ایجاد کند که دیگر لازم نیست دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنیم؛ تمام اقدامات پیشگیری نماینده باید در نظر گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1433

به "چرایی تغییر هرساله واکسن آنفلوآنزا ، موارد منع مصرف این واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی تغییر هرساله واکسن آنفلوآنزا ، موارد منع مصرف این واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید