پیغام مخالفان بازگرداندن تحریم ها علیه ایران به آمریکا

به گزارش راوه بلاگ، یک کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به کوشش ترامپ برای به چالش کشیدن شورای امنیت سازمان ملل در بحث برجام و ایران گفت: در صورت ادامه این فرایند و مانع نشدن از این اقدامات ممکن است جهان با تصمیمات خطرناکی روبرو گردد.

پیغام مخالفان بازگرداندن تحریم ها علیه ایران به آمریکا

صباح زنگنه در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اقدام غیرحقوقی آمریکا برای بازگرداندن تحریم های شورای امنیت که بر اساس برجام تعلیق شده است اظهار کرد: دولتمردان آمریکا سعی می نمایند با این اقدامات دنیا را به سمت تنش و درگیری ببرند. در دوره ترامپ عملا آمریکا به سایر دولت ها و قدرت ها و ظرفیت ها نگاهی تحقیرآمیز و قدرناشناسانه داشته و یک نوع غرور ناشی از دو دهه سلطه گری و شرایط بین لمللی و چند دهه تسلط بر روابط دنیا را چاشنی این نگاه نموده است.

وی با اشاره به مخالفت کشورهای اروپایی و بیشتر کشورهای عضو شورای امنیت گفت: وقتی دولت های مختلف حتی متحدان آمریکا با نظریه و سیاست آن مخالفند اما آن کشور به جای شنیدن مشورت و نظر متحدانش سعی می نماید باز به غرور خودش متکی باشد و خودش را صاحب مطلق دنیا بداند به نظر نمی آید که ترامپ تمایلی به شنیدن صدای دنیا داشته باشد.

این کارشناس مسایل بین الملل توضیح داد: به نظر آمریکا سعی دارد با این اقدام شورای امنیت و سازمان ملل را بر خلاف همه مصوبات و مقررات دور بزند اما این کار یعنی هیچ قاعده و اصولی را در دنیا و برای کشورها باقی نمی گذارد. هر قدرتی نمی تواند هر کاری بخواهد انجام دهد چرا که در این صورت همه روابط حاکم بر روابط بین المللی فرو خواهد ریخت.

زنگنه پیغام کشورهای مخالف با اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم های ایران را پیغام روشنی برای آمریکا و کل دنیا دانست که کشورها باید به فکر ایستادگی در برابر هژمونی که آمریکا می خواهد بر دنیا تحمیل کند باشند و گفت: اگر این رویه ترامپ ادامه یابد تصمیمات خطرناکی ممکن است اتخاد گردد.

وی درباره اقدام و رویکرد ایران در این فضا با بیان این که ایران باید از افراط و تفریط در این شرایط و مغرور شدن به خود در شرایطی که دنیا مقابل آمریکا در شورای امنیت ایستاده است خودداری کند و بسیار در این شرایط مراقب اقدامات و مواضع خود باشد اضافه کرد: آمریکا ادعاهایی برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران در حالی که دیگر عضو برجام نیست، دارد و کشورهای دنیا هم در برابرش این ادعا را دارند که آمریکا نمی تواند این کار را انجام دهد. ایران هم کارهای حقوقی و مذاکراتی اش را می تواند ادامه دهد البته آمریکا سعی دارد مساله ایران را تنش آمیز و دنیای نگاه دارد اما باید کوشش کرد که ایران همیشه در طول جهت به عنوان سیبل حمله آمریکا قرار نگیرد و از چنین چیزی پرهیز کرد.

این کارشناس مسایل بین الملل ادامه داد: مسایل زیادی در دنیا هست که عظیم تر از مساله ایران است که آنها سعی دارند اذهان جامعه بین الملل را به آن بیشتر مشغول نمایند. اتفاقاتی که در شبه قاره در حال وقوع است یا در خود آمریکا، قحطی و گرسنگی و بیماری در یمن و موضوع کرونا موضوعاتی هستند که باید مورد توجه قدرت های عظیم و جامعه بین الملل باشد.

زنگنه در پاسخ به این که فکر می کنید در نهایت تصمیم شورای امنیت درباره بازگرداندن تحریم های قبلی علیه ایران چه خواهد بود؟ گفت: آمریکا به لحاظ حقوقی، قانونی و ساختاری موفقیتی در شورای امنیت نخواهد داشت اما در صورت شکست هم حتما سعی می نماید بدل هایی بزند و گزینه های دیگری را دنبال کند؛ شکست خوردن امر راحتی برای یک ابرقدرت نیست و حتما سعی می نماید کشورهای عظیم که در جهت اوج گیری قدرت مالی در دنیا هستند یا اوج گیری حضور دنیای شان هستند مثل چین و روسیه را درگیر مسایل مختلف و دعواهای تجاری و مالی و تسلیحاتی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1366

به "پیغام مخالفان بازگرداندن تحریم ها علیه ایران به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام مخالفان بازگرداندن تحریم ها علیه ایران به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید