وزارت بهداشت برای ساماندهی مؤسسات آموزشی فعال در حوزه سلامت عزم جدی دارد

به گزارش راوه بلاگ، دبیر شورای توسعه دانشگاه های علوم پزشکی از عزم جدی وزارت بهداشت در ساماندهی و نظارت بر مؤسسات آموزشی فعال در حوزه سلامت اطلاع داد.

وزارت بهداشت برای ساماندهی مؤسسات آموزشی فعال در حوزه سلامت عزم جدی دارد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، جلیل کوهپایه زاده، گفت: چند سالی است که وزارت بهداشت در قالب یک مرکز ملی مهارتی، اقدام به ساماندهی دوره های آموزشی نموده است. آموزش های کوتاه مدتی که منجر به اخذ مدرک تحصیلی نمی شوند و به متقاضیان در آخر دوره مدرک یا گواهینامه داده می گردد.

دبیر شورای توسعه دانشگاه های علوم پزشکی گفت: مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی چند سالی است که فعال شده و در حال پیشرفت و بهبود عملکرد است. ضروری است در بازنگری نو این حرکت بستری برای فراگیرتر شدن این مراکز فراهم گردد.

کوهپایه زاده اضافه نمود: البته بخش مهم تر آن بخش نظارتی است، یعنی ساماندهی نیز باید در کنار مجوز ها و استاندارد سازی مراکز وجود داشته باشد. اما به علت این که این ساز و کار قبلا در معاونت آموزشی وزارت بهداشت به این صورت وجود نداشته است؛ این بخش هنوز آن طور که باید پیشرفت پیدا ننموده است.

وی با اشاره به این که بخشی از اقدامات در حال اجرا، ساماندهی مؤسسات و بخش دیگر نظارت است که در این قسمت هنوز نقص داریم، گفت: در بسیاری موارد این مراکز علاوه بر ارائه آموزش های غیر مجاز مداخلات درمانی نیز دارند و می توان در یک ساز و کار مناسب از توان نظارتی معاونت درمان هم بهره جست.

دبیر شورای توسعه دانشگاه های علوم پزشکی در پاسخ به چرایی ضعف نظارت در وزارت بهداشت و این که طبق اعلام دفتر طب ایرانی و انجمن علمی طب سنتی ایران، بیشتر مؤسسات معتبر مثل جهاد دانشگاهی و بسیاری از مراکز فنی و حرفه ای مجوز آموزش را ندارند، اما اقدام به ارائه آموزش های درمانی می نمایند، گفت: این مسأله درست است حتی بعضی از مراکز فنی و حرفه ای هم صلاحیت لازم برای برگزاری این دوره ها را ندارند، اما به صرف این که یک مؤسسه آموزشی هستند، اقدام به برگزاری دوره های مرتبط با سلامت می نمایند.

وی اضافه نمود: همکاران ما در معاونت آموزشی وزارت بهداشت با این نقیصه آشنا شده اند و قطعاً در آینده نزدیک جهت بهتری را برای نظارت و ساماندهی این آموزش ها که بسیاری از آن ها سلامت جامعه را به خطر می اندازند در پیش خواهیم گرفت.

کوهپایه زاده اضافه نمود: در این چند سال اقداماتی در مورد نظارت و ساماندهی مؤسسات اجرا شده، اما واقعیت این است که ما در حال حاضر ساز و کار نظارتی در آموزش نداریم و در حال ساماندهی یک نقص تاریخی هستیم و کوشش هایی هم که تا به امروز در مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی اجرا شده پاسخی به همین مسائل بوده، اما قطعا باید در این زمینه پیشرفت کنیم و تصمیم ما برای این کار بسیار جدی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2788

به "وزارت بهداشت برای ساماندهی مؤسسات آموزشی فعال در حوزه سلامت عزم جدی دارد" امتیاز دهید

2 کاربر به "وزارت بهداشت برای ساماندهی مؤسسات آموزشی فعال در حوزه سلامت عزم جدی دارد" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت برای ساماندهی مؤسسات آموزشی فعال در حوزه سلامت عزم جدی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید