واکنش سبز بورس به اصلاحات سامانه معاملاتی

به گزارش راوه بلاگ، از امروز اصلاحات بعضی ریزساختارهای سامانه معاملاتی بازار سهام عملی شد و بر اساس آن، حداکثر حجم هر سفارش خرید یا فروش متناسب با قیمت سهم تغییر نموده است بدین ترتیب که به عنوان مثال برای سهامی با قیمت 5001 تا 10هزار ریال حداکثر حجم سفارش 200 هزار سهم معین شده است.

واکنش سبز بورس به اصلاحات سامانه معاملاتی

اصلاح دیگر تغییر در حداقل تغییر در قیمت سفارش ارسالی در سامانه معاملات است که بر این اساس حداقل دامنه تغییرات قیمت سفارش گذاری از یک ریال به 10 ریال افزایش یافته است.

اگر چه این اصلاحات تغییر چندانی در فرایند معاملات ایجاد ننموده ولی بعضی معامله گران در ثبت سفارش ها با سردرگمی روبرو شده و هنوز به فرایند جدید تغییر سفارش عادت ننموده اند. با این حال مهم ترین تاثیر این اصلاح در فرایند معاملات امروز، کاهش تعداد سفارش ها بوده که موجب شده فشار بر هسته معاملاتی به شدت کاهش پیدا کند.

به هر حال در اولین روز معاملاتی پس از اصلاح ریزساختارها، شاخص کل رشدی 36 هزار واحدی را به ثبت رسانده و بیش از 3 درصد صعود نموده است. از سوی دیگر نیز اختلالی در ثبت سفارش یا نمایش قیمت ها مشاهده نشده است. در صورتی که این تغییرات در روزهای معاملاتی آینده نیز با موفقیت تداوم داشته باشد، سازمان بورس اقدام به ایجاد اصلاحات دیگری نیز در ساختار سامانه معاملاتی و کاهش فشار بر هسته معاملات کند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 994

به "واکنش سبز بورس به اصلاحات سامانه معاملاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سبز بورس به اصلاحات سامانه معاملاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید