نتایج عجیب تحقیقی درباره تاثیر ماسک در مصونیت از ابتلا به کرونا

به گزارش راوه بلاگ، یک مطالعه بزرگ در دانمارک نشان می دهد که ماسک های جراحی مورد استفاده شده توسط عموم مردم، محافظت محدودی در برابر ویروس کرونا برای استفاده کنندگان داشته است.

نتایج عجیب تحقیقی درباره تاثیر ماسک در مصونیت از ابتلا به کرونا

به گزارش تسنیم، پایگاه خبری دیلی میل در این باره نوشت، در این مطالعه حدود 6000 نفر به خدمت گرفته شده و به دو دسته تقسیم شدند؛ محققان دریافتند که از نظر آماری بین افرادی که از ماسک استفاده کرده و افرادی که نکرده اند، تفاوت معناداری وجود ندارد.

نتایج این تحقیق نشان داده است که پس از یک ماه، 1.8 درصد از کسانی که از ماسک برای حضور در جمع ها استفاده کردند به ویروس کرونا مبتلا شده و 2.1 درصد از افرادی که از ماسک استفاده نکرده اند، به این بیماری مبتلا گشته اند.

طبق نتیجه به دست آمده توسط محققان دانمارکی، تفاوت معناداری از لحاظ آماری بین افراد دو دسته مورد نظر وجود ندارد.

این مطالعه که در سالنامه پزشکی داخلی دانمارک منتشر شده است، در ماه آوریل و مه، زمانی انجام شد که مقامات دانمارکی استفاده از پوشش صورت را توصیه نکرده بودند.

در نتایج این تیم تحقیقاتی از بیمارستان دانشگاه کپنهاگ گفته نشده است که ماسک نمی تواند از انتقال ویروس کرونا از فرد آلوده به دیگران جلوگیری کند. اما در بخش نتیجه گیری آن گفته شده که ماسک نمی تواند الزاما از شخص ماسک زده در برابر ویروس محافظت کند.

دکتر هنینگ بوندگارد، نویسنده اصلی این مقاله و متخصص قلب در دانشگاه کپنهاگ، گفت: این مطالعه نشان می دهد که استفاده از ماسک تا چه اندازه برای ما مفید است و جواب: نه زیاد.

محققان بیان کرده اند که ماسک به تنهایی مصونیت از ابتلا به ویروس کرونا را افزایش نمی دهد و برای درامان ماندن از این بیماری باید از رفت و آمد در جمع های شلوغ پرهیز کرد.

منتقدان این پژوهش خیلی سریع به محدودیت های آن واکنش نشان داده و بیان کرده اند که این مطالعه در زمانی اجرا شده است که میزان ابتلا هنوز پایین بوده و هنوز شمار اندکی از ماسک استفاده می کردند. برخی از منتقدان نیز می گویند شاید شرکت کنندگان در این مطالعه به درستی ماسک نزده باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1734

به "نتایج عجیب تحقیقی درباره تاثیر ماسک در مصونیت از ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج عجیب تحقیقی درباره تاثیر ماسک در مصونیت از ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید