مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می نماید

به گزارش راوه بلاگ، اقتصاددان آمریکایی و مشاور دبیرکل سازمان ملل ضمن انتقاد از سکوت اروپایی ها در مقابل سیاست های ضدایرانی آمریکا، توضیح داد که کشورهای اروپایی به جای آنکه مقابل ترامپ بایستند برای ایران هارت و پورت می نمایند.

مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می نماید

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جفری ساکس مشاور ویژه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و تحلیلگر و اقتصاددان آمریکایی در گفت وگو با شبکه فرانس 24 ضمن انتقاد از سیاست های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران خواهان عدم کوشش واشنگتن برای سلطه بر غرب آسیا شد.

خروج آمریکا از برجام، دیوانگی بود

این اقتصاددان آمریکایی و نویسنده کتاب سیاست خارجی جدید، فراتر از استثناگرایی آمریکایی در پاسخ به سؤالی در مورد تنش های اخیر میان واشنگتن و تهران ضمن انتقاد از خروج بیش از یکسال پیش آمریکا از برجام گفت: تراژدی اینجاست که دنیا، ایران و دیگر کشورهای دنیا (گروه 1+5) در سال 2015 در مورد توافقی دقیق و صحیح تحت عنوان برجام با یکدیگر مذاکره کردند تا طبق آن ایران برنامه هسته ای خود را متوقف کند و به روابط عادی با کشورهای دیگر بازگردد. این رویکرد درستی بوده است و اروپا با قدرت تا به امروز از آن حمایت نموده است.

وی ادامه داد: اما ایالات متحده آمریکا تحت رهبری ترامپ و تنها یک کشور آمد و گفت که نه ما می خواهیم این توافق بین المللی را نقض کنیم که این مسئله ما را به سمت جنگ سوق داده است. این دیوانگی دولت آمریکا تحت ریاست جمهوری ترامپ بوده است.

ترامپ یک فرد سست و متزلزل و خطرناک برای آمریکا و دنیا است

ساکس ضمن آنکه برجام را یک توافق مهم توصیف کرد، گفت: ترامپ که فردی متزلزل و بی ثبات است که هم برای کل دنیا و هم برای ما در آمریکا خطرناک است، این توافق را نقض کرد و من متأسفم که کشورهای اروپایی به طرز ناراحت نماینده ای در دفاع از این توافق که همه دنیا به جز ترامپ از آن حمایت می نمایند، تا این اندازه منفعل و ناکارآمد عمل کردند و این چیزی است که در حال حاضر بسیار خطرناک است.

عملکرد اروپا در دفاع از برجام بسیار ناکارآمد بود

این تحلیلگر و اقتصاددان آمریکایی به پیامدهای خروج واشنگتن از برجام اشاره نمود و با انتقاد از انفعال کشورهای اروپایی در دفاع از برجام گفت: ایران تا حد زیادی به دلیل تحریم های مالی آمریکا تحت فشار قرار گرفته است و اروپا اقدامی ننموده است و ایران هم با خود می گوید که ما چه کار کنیم؟ دیگر به این توافق (برجام) پایبند نخواهیم بود

اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می نماید

این اقتصاددان آمریکایی ضمن انتقاد از سکوت کشورهای اروپایی در مقابل سیاست های ضدایرانی رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: هارت و پورت های اروپا علیه ترامپ نیست و بلکه علیه ایران است که به این کشور می گویند باید به برجام پایبند باشی اما اروپا باید از صدای خود استفاده کند و به ترامپ بگوید قلدری بس است و ما خواهان یک توافق دنیای با ایران هستیم و اگر تو چنین چیزی نمی خواهی به خودت ارتباط دارد و این تحریم هایی که علیه ما به دلیل پیشبرد توافق مورد قبول به جز تو (ترامپ) وضع کردی را نمی خواهیم.

ایده فزونی آمریکا بر دنیا منسوخ شده است

ساکس در ادامه با انتقاد از سیاست های استثناگری آمریکا گفت: بعد از جنگ دنیای دوم و زمانیکه اروپا نابود شد و زمانیکه اتحاد جماهیر شوروی سابق کاملاً از بین رفت و زمانیکه آسیا در جنگ بود، ایالات متحده آمریکا تنها صندلی ابرقدرت را در اختیار داشت. سلطه آمریکا در آن موقع واقعاً استثنایی بود و آمریکا از نظر مالی فناوری حکمفرما بود.

این اقتصاددان آمریکایی ضمن تأکید بر اینکه آمریکا نباید همچنان به سیاست های استثناگرایی تکیه داشته باشد گفت: آمریکا همچنان به تبلیغات خود اعتقاد دارد که ما رهبری دنیا را برعهده داریم و همچنان دوران آمریکا است اما این ایده ای منسوخ شده است.

سیاست های ترامپ، آمریکا را در آستانه جنگ با ایران قرار داده است

ساکس در مورد اشتباه بودن ایده فزونی آمریکا بر دنیا شرح داد راه اندازی سیاست فزونی و اینکه ما باید قدرت هژمونیک باشیم و تصمیم ما در مورد جنگ با عراق و یا نقض برجام یا خروج از توافق بین المللی اقلیمی درست بوده، یک تفکر احمقانه است.قرارگیری شما مقابل 192 عضو دیگر سازمان ملل، سیاست کارساز و کارآمدی نیست. ما پشت سر هم در جنگ ها شکست خوردیم. ما تریلیون ها دلار در عراق و افغانستان و لیبی از دست دادیم و فاجعه پشت فاجعه. این استثناگرایی موجب تخریب خود می گردد. به اقدام ما در زمینه توافق اقلیمی (خروج از توافق پاریس) نگاه کنید. ما هم اکنون در آستانه جنگ با ایران قرار گرفتیم.

اروپا باید به قلدری ترامپ نه بگوید

وی بار دیگر از سکوت کشورهای اروپایی در مقابل سیاست های ترامپ انتقاد کرد و گفت: با صراحت می گویم که مسئله ای که مرا ناراحت می نماید این است که این فقط آمریکا نیست که عادات بد دارد بلکه سیاست خارجی اروپا در این میان کجاست؟ اروپا باید سیاست های مستقل خود را داشته باشد تا نماینده یک اروپای دموکرات و فراگیر باشد و نباید فقط با ایالات متحده هماهنگ باشد اما اروپا عادت نموده که بگوید اوکی، اگر ترامپ چیزی بگوید ما زیاد چیزی نگوییم اما در حال حاضر چنین چیزی خوب نیست زیرا ما یک قلدر داریم که در راستا درستی قرار ندارد و این در حالی است که بقیه باید به قلدری او پاسخ منفی بدهند.

آمریکا به جای سرمایه گذاری بر روی زیرساخت ها و مردمش بر ساخت پایگاه نظامی در دنیا هزینه می نماید

مشاور دبیرکل سازمان ملل با انتقاد از سیاست خارجی دولت آمریکا گفت: وقتی می گویم که ما به یک سیاست خارجی جدید احتیاج داریم، در حقیقت این گفته بر اساس شکست های زیاد و هزینه های زیادی است که آمریکا متحمل شده است....زیرساخت های آمریکا ویران است و ما بر روی بچه ها خود سرمایه گذاری نمی کنیم ما روی زیرساخت های خود سرمایه گذاری نمی کنیم و ما همچنان مجتمع های صنعتی نظامی داریم و همچنان بیش از 700 پایگاه نظامی در سراسر دنیا داریم. اینها کارساز نیست....آمریکا همچنان مثل 40 سال پیش ابرقدرت نیست و باید تجدیدنظر کند.

دنیا بدون آمریکا نیز قادر به پیشبرد امور است

ساکس در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در صورت نبود آمریکا، دیگر بخش های دنیا قادر به پیشبرد امور هستند، گفت: آمریکا حدود 4.2 درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می دهد و بیش از 95 درصد دیگر را باقی دنیا تشکیل می دهند که در صورت کناره گیری آمریکا نیز قادر به پیشبرد امور هستند.

مردم آمریکا برخلاف ترامپ غیرعادی نیستند

این تحلیلگر آمریکایی با اشاره به اینکه مردم آمریکا با رئیس جمهور این کشور متفاوت هستند و برخلاف آنکه ترامپ فردی بی ثبات است، مردم این کشور رفتار عادی دارند، گفت: مسئله مهم تر این است که مردم آمریکا مثل دونالد ترامپ عجیب غریب و غیرعادی نیستند...مردم آمریکا نرمال و مردم خوبی هستند.بعنوان مثال در قضیه تغییرات اقلیمی بیشتر مردم آمریکا خواهان اقدام دولت در مورد تغییرات اقلیمی هستند و بیشتر مردم آمریکا خواهان ادامه حضور آمریکا در توافق اقلیمی پاریس هستند.

دنیا باید به ترامپ بفهماند که نمی تواند در کاخ سفید بنشیند و دستور ترور یک فرمانده ایرانی را صادر کند

ساکس برای چندمین بار به کشورهای دنیا توصیه کرد که باید در مقابل قلدری ترامپ ایستادگی نمایند و در این خصوص ایران را مثال زد و گفت: در مورد مسئله ایران باید (مقابل ترامپ) بایستند و بگویند که نه تو اشتباه می کنی و تو همه ما را در معرض خطر قرار داده ای و بنابراین نمی توانی در کاخ سفید بنشینی و دستور ترور یک فرمانده ایرانی را بدهی و فکر کنی که این اقدام متعارفی است و و از ما می خواهی که از این اقدام حمایت کنیم.

وی در انتها با انتقاد از سیاست قلدری ترامپ برای دنیا گفت: قلدری غیرقابل پذیرش و در تضاد با منشور سازمان ملل، منافع اروپا و منافع دنیا است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 188

به "مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور گوترش: اروپا به جای ترامپ برای ایران هارت و پورت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید