مذاکرات ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی

به گزارش راوه بلاگ، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ملاقات با وزیر امور خارجه صربستان با اشاره به ظرفیت گسترش روابط مالی و تجاری دو کشور بر اهمیت برگزاری شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های مالی دو کشور تاکید نمود.

مذاکرات ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ملاقات با وزیر امور خارجه صربستان با اشاره به ظرفیت گسترش روابط مالی و تجاری دو کشور بر اهمیت برگزاری شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های مالی دو کشور تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در ملاقات با نیکلا سلاکوویچ، منطقه بالکان در سیاست خارجی ایران را با اهمیت توصیف کرد گفت: صربستان و منطقه بالکان دروازه ورود به بازار اروپا برای ایران محسوب می گردد و بازار 80 میلیونی ایران و کشور های همسایه نیز فرصت مناسبی برای همکاری بخش خصوصی و دولتی دو کشور ایجاد نموده است.

وی با بیان اینکه پاندمی کرونا در سال گذشته باعث کاهش تجارت بین الملل و همچنین تجارت ایران با صربستان شد، ابراز امیدواری کرد با کوشش و پیگیری دو طرف شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک دو کشور در سال 2021 در تهران به بهترین نحو برگزار گردد و به اهداف تعریف شده برسد.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به حجم تجارت خارجی ایران اضافه نمود: به رغم شرایط کرونا و تحریم های ظالمانه حجم تجارت خارجی ایران در سال گذشته 73میلیارد دلار بوده است که از این میزان حدود 34.5میلیارد دلار حجم صادرات و 38.5 میلیارد دلار واردات ایران بوده است.

زادبوم همچنین با اشاره به مزیت و ظرفیت همسایگی ایران با 15 کشور گفت: کشور هایی مانند روسیه، افغانستان پاکستان عراق در همسایگی ایران بازار مهمی محسوب می شوند و فرصت های تجاری زیادی در این منطقه وجود دارد.

وزیر امور خارجه صربستان نیز در این ملاقات ضمن ابراز خوشحالی از حضور در ایران با تاکید بر ظرفیت های موجود در روابط دو کشور در حوزه های مالی و صنایع این ملاقات را زمینه ساز افزایش حجم تجارت دو کشور دانست.

نیکلا سلاکوویچ همچنین با اشاره به تاثیر کرونا بر اقتصاد این کشور از اقدامات اجرا شده برای مقابله با این ویروس گزارش داد.

خاطرنشان می سازد، وزیر امور خارجه صربستان همچنین در سفر به تهران، با وزیر امور خارجه ایران ملاقات و مصاحبه کرد و یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه صربستان توسط محمدجواد ظریف و نیکلا ساکوویچ وزرای امور خارجه دو کشور به امضا رسید.

لازم به ذکر است، اهمیت برگزاری نشست شانزدهم کمیسیون مشترک همکاری های مالی دو کشور به منظور توسعه و گسترش همکاری ها به خصوص در حوزه مالی، مسائل مربوط به تحریم های یکجانبه و ظالمانه ایالات متحده آمریکا، مسائل منطقه ای اعم از حوزه بالکان و مناطق پیرامونی کشورمان و همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی، اقدامات دو کشور در حوزه واکسن و مبارزه با کرونا از دیگر موضوعات مورد مصاحبه و گفتگو وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و صربستان در این ملاقات بود

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2266

به "مذاکرات ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید