عباس عبدی: حرف های فتاح خنده دار بود

به گزارش راوه بلاگ، عباس عبدی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: چندی پیش در یادداشتی نوشتم که به چه علت فساد عمیق تر و ریشه ای تر از آن است که با آن مبارزه گردد و نکته مهم تر اینکه بسیاری از اقدامات ضد فساد بیش از آنکه یک اقدام اساسی باشد، یک نمایش سطحی است؛ نمایشی که برای سر کار گذاشتن مردم طراحی می گردد. می توان سناریوی آن را حدس زد. آخرین و خنده دارترین آن ها سخنان رییس بنیاد مستضعفان است که متولی ایفای چنین نقشی بود. نقشی که به سرعت تهی بودن آن لو رفت.

عباس عبدی: حرف های فتاح خنده دار بود

وی با اشاره به یک سری اسامی و اینکه فلان ملک بنیاد دست این است و دست آن بوده، خواست تصویری ضد فساد از خود نشان دهد. در حالی که بخش مهمی از آنچه گفت اصلا مهم نبود و حتی فساد نبود. حتی اگر همه اش هم فساد باشد، جزو فرعی و کوچکی از ماجرای تاریخ فساد در این بنیاد است که برای طرح این مساله موجب به حاشیه رفتن متن فساد می گردد. سعی می کنم ابعاد این ادعا را بشکافم.

1 ـ وجود ساختمان های بنیاد در دست ارتش و سپاه چه وجهی از معنای فساد دارد؟

این دو نهاد صد ها و هزاران مکان در دست دارند که از بودجه عمومی و دولت است، اصولا چه اهمیتی دارد که یک مکان بنیاد هم دست آنان باشد یا نباشد. مگر اموال شخصی است که به جیب فرماندهان آنان برود. در بهترین حالت آن ها را می گیرید برای بنیاد، آن ها هم اگر جا کم بیاورند از پول و بودجه ملت یک جای دیگر را می خرند. این ارتباطی با فساد ندارد.

2 ـ بودن یک ساختمان دست روسای جمهور قبلی چه معنایی از فساد دارد؟

این وظیفه دولت است که برای روسای جمهور قبلی خود دفتری را حتی با هزینه متعارف تامین کند. روسای جمهور قبلی هر کشوری فارغ از گرایش سیاسی آنان، نوعی سرمایه سیاسی محسوب می شوند. اصولا تخصیص این حد از امکانات هم برای آنان، هیچ ایرادی ندارد. باید جلوی اتلاف آن 800 میلیارد دلار را می گرفتید که در زمان ریاست جمهوری دود شد، رفت هوا. جلوی آن را نگرفتید، چون خودتان هم شریک آن اتلاف بزرگ بودید. حالا از آنان می خواهید که یک ساختمان را ترک نمایند. آن هم به این صورت نمایشی که آنان هم بگویند، چشم می خواهیم برویم جنوب شهر مثلا در عبدل آباد دفتر بزنیم! شما هم تشکر کنید. آقا نقش بازی کردن هم قلق دارد نه این قدر ابتدایی.

3- حالا فرض کنید که یک مرکز مطالعاتی و آموزشی خبرنگاری هم که هر دو غیرانتفاعی هستند از ساختمان های بی حساب و کتاب بنیاد استفاده نمایند به کجای عالم بر می خورد؟ حتی اگر این استفاده درست هم نباشد، فساد به معنای مورد نظر مردم و جامعه نیست. مگر اینکه سوءاستفاده های دیگری در این میان باشد. البته مدرسه آقای حداد تنها مورد جدی در این ماجراست، آن هم در اندازه های کوچک است که در ادامه به اصلی ها می رسیم.

4- از سوی دیگر گفته اند که هزاران ملک توسط نهاد ها و سازمان ها تصرف شده است. کلمه تصرف بار معنایی منفی دارد. اگر رفته اند و آنجا را به زور گرفته اند چرا شکایت کیفری نمی کنید؟ ولی اگر تصرف آن مکان ها با اجازه یا توافق بنیاد و مسئولان آن بوده، اول بفرمایید چه کسانی این اجازه ها را داده اند و آیا مسئولان قبلی تخلفی نموده اند یا خیر؟ اگر تخلف نموده اند، آن ها را دادگاهی کنید اگر نه این نمایش بی معناست و فقط برای رد گم کردن است.

5- ابتدای سال 1375، مجلس چهارم تحقیق و تفحص از بنیاد مستضعفان کرد که به صورت تصادفی حدود 150 پرونده واگذاری از هزاران پرونده بنیاد را رسیدگی کرد، افتضاحی تمام عیار بود. لطف کنید آن ها را رو کنید. بفرمایید ساختمان های فروخته شده به اشخاص حقیقی و نه اشخاص حقوقی و عمومی کدام هاست؟ بفرمایید لیست کلیه دارایی های بنیاد از ابتدا تا حالا داده گردد و معلوم کنید کدام ها در اختیار کی هست؟ بفرمایید لیست اموال منقول بنیاد را بدهند و معلوم کنید به چه قیمتی و به چه کسانی فروخته شده اند؟ همان هایی که در پرونده مشهور به بانک صادرات وجود داشت و گوشه ای از آن ها در روزنامه سلام طرح شد.

بفرمایید قرارداد های موجود این بنیاد شفاف گردد. آیا خبر منتشر شده درباره پرداخت هزار میلیاردی برای تبلیغات با صداوسیما را رد می کنید؟ بفرمایید که سهام بنیاد مستضعفان در اپراتوری های تلفن همراه و افزایش تعرفه استفاده از اینترنت چگونه است؟ و مواضع آقای رییس بنیاد درباره افزایش سرسام آور تعرفه های اینترنت چیست؟ ارقام یک ماهه این افزایش تعرفه ها معادل خرید همه این ساختمان هاست.

مساله این است که این نوع نمایش های سیاسی، نتیجه ای جز لوث شدن مفهوم مبارزه با فساد ندارد و به انحراف بردن افکار عمومی و زمینه سازی تبلیغاتی برای انتخابات ندارد. به همین علت درباره انتخابات سال آینده پیشنهادی دارم که در یادداشت جداگانه ای آن را توضیح خواهم داد. در ضمن خوب است به این پرسش هم پاسخ دهید که چگونه می گردد در این مجمع الجزایر فساد یک جزیره کوچک سالم و ضد فساد سر برآورد؟

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1315

به "عباس عبدی: حرف های فتاح خنده دار بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عباس عبدی: حرف های فتاح خنده دار بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید