ضرورت بازگشت به سیاست های فقرزدایی

به گزارش راوه بلاگ، 42 سال پیش در چنین روزهایی نظام اسلامی در نخستین روزهای استقرار خود بود و شور و شعف مردم از این پیروزی عظیم، در اوج خود بود. مروری بر تیتر اخبار و گزارش های نشریات پرشمار آن ایام، نشان می دهد عدالت اجتماعی و برطرف فقر یکی از اولین و مهم ترین خواسته های مردم بود. انقلابیون و مردم کوچه و بازار که با دعوت آنان وارد میدان شدند، همه خواستار برطرف تبعیض و ریشه کن شدن فقر بودند. آنان شیوه کشورداری رژیم سابق را عامل گسترش فقر و نابرابری می دانستند؛ شیوه ای که به گروهی اندک اجازه داده بود با استفاده از روابط و نفوذ خود به ثروت های انبوه برسند و فقر را به مردم کشور هدیه دهند.

ضرورت بازگشت به سیاست های فقرزدایی

دقیقا به همین دلیل با آغاز جریان شناسایی و توقیف اموال وابستگان رژیم سابق که آنها را به ناحق در تملک خود درآورده بودند، بنیان گذار فقید انقلاب اسلامی دستور دادند تشکیلاتی جدید که مدیریت این اموال را بر عهده می گیرد، عنوانش بنیاد مستضعفان باشد و اموال برجای مانده از غارتگران را صرف زدودن فقر و یاری به بهبود سطح زندگی مستضعفان کند. بیانیه مهم و تاریخی امام خمینی (ره) در بیستم فروردین 1358، یعنی فقط 57 روز بعد از استقرار نظام جدید که منجر به افتتاح حساب صد با هدف تأمین اقتصادی برنامه خانه سازی برای افراد فاقد مسکن شد، نشان از عزم انقلابیون برای ریشه کن کردن فقر و استضعاف داشت. تأکیدات جدی و چندباره قانون اساسی بر برطرف فقر و ضرورت اصلاح جریان اقتصاد کشور نیز به همین دلیل شایان تأمل است. سیر وقایع، بروز جنگ داخلی و سپس آغاز جنگ تحمیلی و انبوهی از توطئه ها و کارشکنی ها اجازه نداد جریان امور مطابق خواست قبلی و قلبی انقلابیون پیش برود. بااین حال، دولت دوران دفاع مقدس حتی در شرایطی که کشور درگیر یک جنگ تمام عیار با دشمنی مورد حمایت بی دریغ قدرت های عظیم دنیا بود نگذاشت برنامه فقرزدایی و حمایت از محرومان به حاشیه برود و نیازهای اقتصادی روزافزون جنگ موجب تشدید فشار بر اقشار کم درآمد گردد. لازم به ذکر است نرخ تورم سالانه از اواسط سال 1360 تا انتها سال 1364 به طور متوسط 13.94 درصد بوده و با وجود افزایش سریع در سال های انتهای جنگ، آن هم به دلیل بروز اتفاقاتی که خارج از کنترل دولت بود، متوسط نرخ تورم در کل دوران جنگ در سطح 18.83 درصد بود.

اما با گذشت زمان، به تدریج مسئولان گرفتار بیماری فراموشی شدند و در نتیجه اقشار آسیب پذیر کشور در شرایط تورم دورقمی و تشدید دشواری های معیشتی تنها ماندند. دولتمردان با گرایش های سیاسی و سلیقه های فکری متفاوت، نتوانستند یا نخواستند کاری جدی برای برطرف فقر انجام بدهند. زمانی تصور دولتمردان این بود که با افزایش سرعت رشد و توسعه، فقر نیز از بین خواهد رفت. زمانی دیگر این باور به قدرت رسید که مدیریت دنیا بر حل مسائل داخل کشور اولویت دارد و با تداوم حاکمیت باورهایی از این دست، هدف فقرزدایی که در ماه های نخست پیروزی انقلاب در صدر فهرست اولویت های انقلابیون بود، در رقابت با سایر اهداف اولویت خود را از دست داد.

اشاره به یک مورد خاص در این زمینه بسیار سودمند است. هرچند در اوایل شکل گیری نظام اسلامی توجه ویژه ای به مبحث ترمیم حقوق و دستمزد انجام گرفت و فاصله بالاترین و پایین ترین دریافتی ها در بدنه دولتی به طرز چشمگیری کاهش یافت، اما در سال های بعد این امر مورد بی توجهی نهاده شد. در فاصله سال های 57 تا 98 و در شرایطی که متوسط نرخ تورم سالانه 18.99 درصد بوده، حداقل دستمزد نیروی کار با آهنگ 18.2 درصد رشد نموده است. اگر فقط همین یک شاخص را مرکز توجه قرار دهیم، می توان گفت وسعت سفره خانوارهای حقوق بگیر از یک مترمربع در سال 57 به 0.54 مترمربع در امسال رسیده است. اما در اصل شدت تغییرات و به بیان دقیق تر شدت فقیرتر شدن شهفرایندان به مراتب بیشتر از این رقم است؛ زیرا از یک سو مزایا و پرداختی های مکمل به حقوق بگیران در شرایطی بسیار نابرابر توزیع شده و گروهی اندک از آنان از امتیاز حقوق های گزاف برخوردار هستند. از سوی دیگر، توزیع ثروت در این سال ها با الگویی بسیار نامناسب و تبعیض آمیز رخ داده و در سایه مناسبات رانتی نابرابری در توزیع ثروت بسیار گسترده تر شده است.حال این نکته کلیدی را نیز به صورت مسئله باید اضافه کنیم که با تضعیف بخش فراوری و پررنگ شدن فعالیت های دلالی و واسطه گری در جامعه، قدرت درآمدزایی دارایی های مستغلاتی و نقدی در مقایسه با نیروی کار افزایش یافته و سهم صاحبان نیروی کار از کیک کوچک فراوری و درآمد به طور محسوسی در حال کاهش است.

با کنار هم گذاشتن این واقعیت ها از اقتصاد امروز جامعه ایران، می توان ادعا کرد که نه تنها فقر گسترده تر شده و بخش مهمی از شهفرایندان به زیر خط فقر رانده شده اند، بلکه موتور فقیرسازی در سایه بی توجهی متولیان امر روشن شده و می توان انتظار داشت شدت فقر و نابرابری در سال های آینده، اگر برنامه جامعی برای حمایت از اقشار محروم تدوین و اجرا نگردد، فرایند افزایشی خود را ادامه بدهد. اینک بازگشت به ارزش های دوران تدوین قانون اساسی و به رسمیت شناخته شدن حقوق اجتماعی انسان ها یک ضرورت انکارناپذیر برای داوم و بقای جامعه است. متولیان امر و صاحب منصبانی که به فکر حضور در انتخابات ریاست جمهوری خرداد آینده هستند، باید به جای ارائه برنامه های بلندپروازانه برای مدیریت دنیا، برنامه خود را برای برطرف و جلوگیری از گسترده شدن فقر در جامعه ارائه نموده و در معرض داوری اهل فن قرار بدهند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2016

به "ضرورت بازگشت به سیاست های فقرزدایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت بازگشت به سیاست های فقرزدایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید