زلزله در کمین پایتخت نشینان است، کدام گسل ها در تهران فعال است؟

به گزارش راوه بلاگ، زلزله در کمین پایتخت نشینان است. تهران در محاصره گسل هاست و به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران، گسل شمال تهران، ری، ملارد و مشا فعال است.

زلزله در کمین پایتخت نشینان است، کدام گسل ها در تهران فعال است؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، زلزله کلان شهر تهران را تهدید می نماید. گسل های تهران فعال هستند و مسئولین بار ها هشدار دادند که در صورت وقوع زلزله در تهران شرایط خوبی نخواهیم داشت.

5 درصد مساحت تهران بافت فرسوده است

کلان شهر تهران بیش از 3 هکتار بافت فرسوده دارد که نسبت مساحت بافت فرسوده به کل شهر حدود 5 درصد است. بافت فرسوده محدوده های آسیب پذیر شهر است که نیازمند برنامه ریزی و مداخله هماهنگ برای ساماندهی و ارتقای کیفیت سکونت است، اما در چندسال گذشته اقدامات درستی در زمینه بافت فرسوده صورت نگرفته است. مناطق 12، 10، 14، 17 و 15 به لحاظ وسعت بیشترین میزان بافت فرسوده را در شهر تهران دارد.

البته کاوه حاج علی اکبری رئیس سازمان نوسازی شهر تهران در مورد شرایط بافت فرسوده تهران می گوید: عمده نوسازی بافت های قدیمی در محلات مختلف تهران به یاری شهروندان و با تجمیع پلاک ها اجرا شده است.

صدور رایگان مجوز ساخت در بافت فرسوده/ افزایش اعطای تسهیلات

وی به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و کاهش سود ساخت و ساز اشاره می نمایدو می گوید: نوسازی این بافت ها با چالشی روبه رو نموده است، اما کوشش می کنیم که با مشوق ها، نوسازی بافت فرسوده سرعت بیشتری بگیرد، از جمله اینکه صدور رایگان مجوز ساخت در این بافت ها و اجازه ساخت یک طبقه اضافه موجب شد که شهروندان ترغیب بیشتری به نوسازی داشته باشند.

وی همچنین از افزایش اعطای تسهیلات هم اطلاع داد و گفت: این تسهیلات از سوی دولت و با سود پایین عرضه می گردد.

به گفته حاج علی اکبری، عمدتا 95 درصد بافت فرسوده در مناطق مرکزی تهران (بین 7 تا 20) واقع شده است و بیشترین میزان بافت فرسوده در مناطق 10، 12، 14، 15 و 17 است. تقریبا بیش از 50 درصد بافت فرسوده در این مناطق است. بخش هایی از بافت های فرسوده رها و بخش هایی هم به صورت فرسوده شکل گرفته است.

رییس بحران: دعا کنید در تهران زلزله نیاید

چند روز پیش هم اسماعیل نجار رئیس مدیریت شهر تهران هم گفته بود که باید دعا کنیم که در تهران زلزله نیاید، چرا که با امکانات و جمعیتی که در تهران است زلزله سنگین می تواند عواقب بسیار سختی برای پایتخت داشته باشد.

کلان شهر تهران امکانات مناسبی برای وقوع زلزله با شدت بالا را ندارد و بار ها مسئولین تأکید نموده اند که اگر زلزله ای بالای 6 ریشتر در تهران رخ داد، در امدادرسانی دچار مشکل می شوند.

گسل شمال تهران، ری، ملارد و مشاع فعال است

رضا کرمی رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در مورد گسل های فعال شهر تهران امروز به خبرنگار فارس گفت:گسل شمال تهران، ری، ملارد و مشاع فعال است.

وی ادامه داد: گسل های فعال شناسایی شده و نقشه های آن ها موجود است.

اتمام فاز اول نصب لرزه نگار تا یک ماه دیگر

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در مورد نصب 22 لرزه نگار در تهران گفت: در حال نصب هستیم و تا یک ماه آینده کار نصب به اتمام می رسد. البته این را بگویم این سامانه فازبندی است و در حال حاضر فاز اول آن صورت گرفته است که فاز مهمی است. وقتی که دستگاه ها نصب گردد و سنسور های برقرار گردد، ارتباط ما با سامانه فراهم می گردد و بعد باید مراحل بعدی کار را انجام داد.

وی تأکید کرد: در تهران گسل های مختلف واقع شده است و اگر قدرت زلزله بالا باشد، امدادرسانی به سختی انجام می گردد.

باید تاب آوری پایتخت و افزایش آگاهی و ایمنی شهروندان را بالا برد و این موضوع فراملی است. محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در این باره می گوید: اگر زلزله با ریشتر بالا رخ دهد شاهد فاجعه خواهیم بود.

نقش مردم در امدادرسانی در ساعات اولیه وقوع حادثه

به گفته رئیس شورای شهر تهران، در ساعت های ابتدایی بروز حوادثی مانند زلزله به دلیل اینکه نیرو های امدادی سازماندهی نشده اند، نقش مردم در یاری به یکدیگر پررنگ تر است.

چند منطقه در تهران بافت فرسوده بیشتری دارد و در برابر بروز زلزله آسیب پذیرتر هستند.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران می گوید: زلزله با شدت بالا می تواند خطراتی را رقم زند. در منطقه 12 که بازار تهران را دربرگرفته است، در صورت وقوع زلزله امدادرسانی به راحتی نیست. در صورت وقوع زلزله، کالبد تاریخی و البته فرسوده بازار آوار بر سر مردم خواهد شد.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران گفت:در محدوده شهر تهران و ارتفاعات بالادست آن حدود 10 هزار و 914 هکتار زمین لغزش شناسایی شده که تاسیسات و ساختمان های زیادی را در معرض تهدید قرار داده است. خوشبختانه تهران طی بیش از 150 سال خسارات شدیدی را از زلزله متحمل نشده است. هرچند که بخش مهمی از زلزله های تاریخی تهران را، به گسل شمال تهران نسبت می دهند.

بعضی از مدیران معتقدند با وجود اینکه کلا ن شهر تهران پایتخت ایران است، اما مدیریت بحران در حوزه های نهادی، بودجه ای و تصمیم گیری همچنان پیروز نبوده است.

15 درصد جمعیت تهران در بافت فرسوده

زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران در این باره می گوید: فرونشست، سیلاب و زلزله تهدید های همیشگی تهران است. در تهران 15 هزار هکتار بافت ناپایدار و 3 هزار و 268 هکتار بافت فرسوده مصوب وجود دارد و به عبارت دیگر 15 درصد جمعیت تهران در بافت فرسوده، مصوب و 25 درصد دیگر در بافت ناپایدار زندگی می نمایند.

به گفته نژادبهرام 45 از پارسل های تهران تا سال 96 نوسازی شده است. وقتی خانه ها نوسازی شوند، اما معابر نوسازی نشده و خدمات در محلات ارتقاء پیدا نکند با فرسوده سازی روبرو خواهیم بود. به دلیل اینکه نتایج نوسازی بافت فرسوده همچنان نتوانسته بروز کند.

شهرداری تهران بار ها اعلام نموده آمادگی همکاری در زمینه مدیریت بحران را با سایر نهاد های مسوول دارد. گسل های تهران فعال هستند و امکان دارد هر لحظه در تهران زلزله رخ دهد. البته یکی از راهکارها، سامانه هشدار سریع زلزله است که تا یک ماه آینده فاز اول آن راه اندازی می گردد. البته این سامانه ها در بعضی گسل ها فعال می گردد.

سامانه تخمین خسارت زلزله هم وجود دارد که حدود 50 شتاب نگار در این سامانه وجود دارد و به محض وقوع زلزله نشان می دهد که کجا بیشترین آسیب را دیده است. البته شرط فعالیت همه این سامانه ها این است که ساختمان مدیریت بحران در زمان وقوع حادثه سالم باشد و شتاب نگار ها هم درست کار نمایند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1211

به "زلزله در کمین پایتخت نشینان است، کدام گسل ها در تهران فعال است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله در کمین پایتخت نشینان است، کدام گسل ها در تهران فعال است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید