درگیری مردم با نیروهای پلیس در بلفاست

به گزارش راوه بلاگ، چند ده تن از مردم در بلفاست، پایتخت ایرلند شمالی اواخر روز آدینه به طرف نیروهای پلیس سنگ و ترقه پرتاب کردند.

درگیری مردم با نیروهای پلیس در بلفاست

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اگرچه وفاداران به خاندان سلطنتی انگلیس در ایرلند شمالی کوشش کردند به خاطر احترام به شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه الیزابت دوم که روز آدینه در 99 سالگی درگذشت، مانع اعتراضات شوند اما این درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان اواخر روز آدینه در مرکز شهر بلفاست درگرفت. در دیگر بخش های بلفاست شرایط همچنان باثبات است.

تصاویری از درگیری معترضان با نیروهای پلیس و حمله به آنها با سنگ در رسانه های اجتماعی پخش شده است.

فیلم منتشر شده دیگری نیز نشان می دهد که معترضان یک خودروی سرقتی را به آتش کشیده و آن را به طرف صف های نیروهای پلیس هل می دهند.

براساس بعضی تصاویر، پلیس علیه معترضان متوسل به استفاده از آب پرفشار شده است.

همزمان با افزایش تعداد مجروحین در بین نیروهای پلیس به 74 تن، پلیس ایرلند شمالی مشارکت گروه های شبه نظامی وفادار (پروتستان های هوادار الحاق با بریتانیا) را در رهبری این خشونت ها در این کشور رد کرد.

این بیانیه پلیس پس از انتشار بیانیه شورای جوامع وفادار، گروهی متشکل از شبه نظامیان وفادار که به دنبال خاتمه این خشونت ها هستند، منتشر شد.

شورای جوامع وفادار در این بیانیه گفت: این شورا می تواند تایید کند که هیچ یک از گروه های عضوش به طور مستقیم یا غیرمستقیم در خشونت هایی که در روزهای اخیر شاهد بوده ایم، مشارکت نداشته اند. متاسفانه سوءتعبیرهایی از خشم ما نسبت به بریگزیت و دیگر مسائل وجود دارد.

ایرلند شمالی شاهد موجی از خشونت ها بوده به طوری که عمدتا جوانان در شهرهای مختلف دست به شورش و اعتراض زده اند. ظاهرا این ناآرامی به خاطر شرایط به وجود آمده در پی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شکل گرفته است.

آشوب در بخش های هوادار بریتانیا در ایرلند شمالی و در بحبوحه ظهور تنش های پسا-بریگزیت در این منطقه بالا گرفته است. بسیاری از اتحادیه های هوادار بریتانیا، به شدت مخالف موانع تجاری جدیدی هستند که به عنوان بخشی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بین ایرلند شمالی و سایر مناطق بریتانیا وضع شده و هشدار داده اند که نارضایتی آن ها ممکن است به خشونت منجر گردد.

مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند و بوریس جانسون، همتای بریتانیایی اش روز پنجشنبه خواستار آرامش و گفت وگو شدند و هر دو تاکید کردند که خشونت غیرقابل قبول است.

ایرلند شمالی، در دهه هشتاد و حتی اوایل دهه نود قرن بیستم هنوز درگیر جنگ میان کاتولیک های جمهوری خواه هوادار الحاق با جمهوری ایرلند (جنوبی) به رهبری ارتش جمهوری خواه ایرلند و پروتستان های سلطنت طلب هوادار الحاق با بریتانیا بود. با این حال زخم کهنه استقلال کامل ایرلند از پادشاهی (بریتانیا) هنوز درمان نشده و خشونت در مقیاسی وسیع میان دو طرف جریان داشته است.

ارتش پادشاهی به جمهوری خواستار مسلح حمله می کرد و شورشیان عمدتا کاتولیک انتقام کشته هایشان را با بمب گذاری و قتل اتباع نظامی و غیرنظامی بریتانیایی می گرفتند.

دور اخیر ناآرامی ها در ایرلند شمالی اما پس از بیش از دو دهه صلح و آرامش در این کشور روی می دهد. اینبار دیگر برخلاف سال های دور نه از تشکیلاتی خبر است و نه از ایدئولوژی مبارزه. عمده شورشیان آوریل 2021 میلادی، جوانان و نوجوانان هستند.

گسترش شورش در خیابان های بلفاست آنچنان نگران کننده است که ایالات متحده آمریکا همراه با رهبران ایرلند شمالی، جمهوری ایرلند و بریتانیا خواستار برقراری آرامش در این کشور شده است.

چرا ایرلند شمالی دوباره درگیر شورش شد؟

شورش اواخر ماه مارس و زمانی شروع شد که پلیس ایرلند شمالی تصمیم گرفت تا رهبران حرفه ای حزب جمهوری خواه ایرلند (شین فین) را به دلیل شرکت در مراسم عظیم تشییع جنازه بابی استوری (Bobby Storey) فرمانده سابق اطلاعات ارتش جمهوری خواه ایرلند (IRA) تحت پیگرد کیفری قرار ندهد.

این مراسم تشییع جنازه در ژوئن ماه گذشته و در زمانی برگزار شده بود که محدویت های کرونایی، از جمله الزام به حفظ فاصله اجتماعی، مانند همین حالا برقرار بود.

میشل اونیل، معاون وزیر اول دولت ایرلند شمالی، یکی از شرکت کنندگان در این مراسم بود. حضور این مقام عالی رتبه در یک گردهم آیی عظیم و قانون شکنانه بحث را به مجلس کشاند و در نهایت منجر به آن شد آرلن فوستر، وزیر اول و رهبر حزب دموکراتیک وحدت خواه از شرکت در نشست های خبری راجع به شرایط ویروس کرونا امتناع کند. این شرایط تا سپتامبر سال گذشته ادامه یافت: زمانی که میشل اونیل پذیرفت که حضور در این تجمع، بی اهمیت نشان دادن استراتژی مبارزه با ویروس کرونا بوده است.

اما رعایت نکردن محدودیت های کرونایی از سوی یک مقام بلندپایه تمام ماجرا نبود.

روابط میان دو گروه عمده سیاسی-مذهبی در ایرلند شمالی، یعنی وحدت طلبان کاتولیک و سلطنت طلبان پروتستان از مدت ها پیش و به ویژه پس از جدی شدن اجرای بریگزیت، پرتنش شده بود. اکثریت شهروندان این کشور عضو پادشاهی بریتانیا، به جدایی از اتحادیه اروپا نه گفته بودند.

مهمترین چالش، همانطور که پیش تر هم پیش بینی می شده مساله چشم انداز مرزهای میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است؛ امری که می تواند بالقوه، مفاد توافق آدینه نیک را نقض کند؛ معاهده ای که به سه دهه خشونت میان پروتستان ها و کاتولیک ها در ایرلند خاتمه داد. این چالش احتمالا دلیل اصلی خشم در میان شهروندان ایرلند شمالی است.

اتحادیه اروپا و بریتانیا در جریان مذاکرات بریگزیت توافق کردند که ایرلند شمالی، با وجود جدایی بریتانیا، تا حدودی در محدوده بازار واحد اروپایی باقی بماند. این توافق به آن معنی است که کالاهای وارداتی از بریتانیا به ایرلند شمالی، در دروازه همین کشور از سوی نهادهای گمرکی اتحادیه اروپا کنترل می شوند و به همین ترتیب، نیازی به نظارت گمرکی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند وجود ندارد.

با این همه پروتستان های هوادار سلطنت از این توافق اصلا راضی نیستند و می گویند وجود بازرسی های گمرکی اتحادیه اروپا، نقش این کشور در پادشاهی بریتانیا را کمرنگ می نماید.

شورش در چه مناطقی در جریان است؟

ناآرمی های اخیر در مناطق پروتستان نشین شروع شد و در مواردی به درگیری های میان فرقه تبدیل شد.

در بلفاست، پایتخت، شامگاه پنجشنبه پروتستان های جاده شانکیل و کاتولیک های ملی گرای جاده سپرنگفیلد با یکدیگر درگیر شدند و به علاوه چندین مامور پلیس در منطقه پروتستان نشین ساندی رُو زخمی شدند.

به گفته پلیس و رهبران محلی، شورشیان عمدتا جوان، و شماری از آن ها نوجوانان 12-13 ساله هستند. با این حال گزارش های متعددی حاکی از حضور شبه نظامیان در میان شورشیان است.

شورای جوامع وفادار [به تاج و تخت] ایرلند شمالی می گوید هیچکدام از نهادهای زیر مجموعه آن مستقیم یا غیرمستقیم در شورش ها شرکت نداشته اند. این نهاد غیردولتی و قدرتمند روز آدینه با صدور بیانیه ای گفت: حق اعتراض مسالمت آمیز یک حق بنیادین است. ما برای هموطنان خود کاملا روشن نموده ایم که هر اقدامی از جانب وفاداران به تاج و تخت باید مسالمت آمیز باشد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2225

به "درگیری مردم با نیروهای پلیس در بلفاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری مردم با نیروهای پلیس در بلفاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید