خبر مهم از رایزنی مقامات ایران و مصر در قاهره

به گزارش راوه بلاگ، روزنامه قطری العربی الجدید، با انتشار گزارشی اختصاصی از رایزنی اخیر میان مصر و ایران با هدف بهبود روابط میان دو کشور و دستیابی به دیدگاه هایی نزدیک درباره بعضی پرونده های منطقه ای اطلاع داد.

خبر مهم از رایزنی مقامات ایران و مصر در قاهره

وبگاه این روزنامه قطری به نقل از منابع ویژه نوشت: در سایه سیاست خارجی تازه مصر در قبال کلیه قدرت های عظیم و کشور های منطقه که می کوشد، از هرگونه ورود نیابتی به بحران های کشور های دیگر اجتناب ورزد و منافع مصر را در اولویت قرار دهد، قاهره هفته گذشته میزبان یک هیأت ایرانی بود. این هیأت با مقامات مسئول بلندپایه در سرویس اطلاعات مصر ملاقات و درباره پفراینده های حساس فیمابین که چند دهه محل اختلاف دایمی و عاملی برای تیرگی روابط دو طرف بوده، مذاکره کرد.

به گفته این منابع، هدف از این رایزنی ها، عادی سازی روابط به صورت کامل میان دو کشور نیست بلکه هدف، برقراری روابط متوازن و ایجاد کانال های ارتباطی مشخص و دائم با هدف هماهنگی دوجانبه در مسائل گوناگون و مرتبط به طرفین، به منظور جلوگیری از هرگونه تنش، تضاد و درگیری است.

رویکرد تازه در سیاست خارجی مصر

این منابع در این خصوص که آیا این رویکرد به خشم بعضی طرف ها در شورای همکاری خلیج فارس مانند امارات و عربستان سعودی که روابط خوبی با مصر دارند، می گردد، گفتند که اخیرا برنامه ریزان تازه سیاست خارجی مصر، رویکرد تازه ای در پیش گرفته اند که به موجب آن کلید روابط و منافع مصر را به هیچ کشور دیگری در هیچ سطحی از روابط، نخواهند سپرد. سیاست گذاران مصری از هر نوع رابطه ای در منطقه برای منافع مصر استفاده می نمایند و در پی کسب بیشترین منفعت برای قاهره هستند.

به گفته این منابع، کاهش فشار کشور های شورای همکاری بر قاهره به علت توقف حمایت مالی و مالی از سوی این کشورها، به مقدار زیادی در کوشش دولت مصر برای کاهش محدودیت های اعمال شده از سوی این نیرو ها در زمان های گذشته نقش داشته و لذا در پی بازیابی نوعی تعادل در این روابط است.

پاسخ مثبت مصر به سیگنال های تهران برای بهبود روابط

بر اساس ادعای این گزارش، تحول اخیر درباره رابطه مصر با ایران، پس از آن حاصل شد که، ایران مدت ها پیش پیغام هایی به مصر برای بهبود روابط ارسال نموده بود، اما قاهره آن ها را بی پاسخ گذاشته بود. تازه ترین این پیغام ها، به وسیله ناصر کنعانی، کاردار ایران در مصر، ارسال شد که از تمایل ایران به گشایش صفحه تازه ای در روابط با مصر و وجود اراده سیاسی قوی در کشورش برای این امر سخن گفت.

به گفته این منابع، این شیوه تازه در نتیجه اتحاد متغیر های متعدد و در رأس آنها، مدیریت تازه مسئول سیاست گذاری خارجی مصر و مشخص مواضع قاهره در قبال قضایای منطقه ای است که در کمیته ای تحت راهنمایی فایزه ابوالنجا وزیر سابق همکاری بین المللی و معاون کنونی عبدالفتاح السیسی، در حال پیگیری است.

نتایج نشست مقدماتی مقامات ایرانی و مصری

بر اساس این یادداشت، نشست های مقدماتی میان مقامات مسئول دو کشور، به ایجاد بعضی رویکرد های تازه منجر شد که مهمترین آن ها عدم توهین به مقامات دو کشور یا اتخاذ گفتمان سیاسی یا رسانه ای توهین آمیز بود. این منابع فاش کردند که دستگاه اطلاعات مصر دستورالعملی را برای رسانه های مصری صادر نموده است تا از انتشار هر مطلبی که حاوی اهانت به ایران و متحدانش در منطقه است پرهیز نمایند و علاوه بر آن، بعضی اصطلاحات در توصیف نقش ایران کنترل گردد.

کوشش مصر برای میانجیگری میان کشور های شورای همکاری و ایران

به گفته این منابع، از جمله اهداف مصر از تصحیح فرایند روابط با ایران، کوشش برای یافتن یک نقش تازه به اسم میانجیگر میان ایران و کشور های شورای همکاری خلیج فارس و تهران است که این امر به نفوذ مصر و برخورداری از برگه های بیشتر برای جذب منافع مالی در مرحله آینده، منجر می گردد.

مهمترین موضوعات مطرح در نشست مقامات مصری و ایرانی

بنابراین یادداشت، فعالیت ایران در منطقه دریای سرخ و یمن و تعارض آن با منافع مصر در این منطقه از دیگر موضوعات مورد بحث در نشست اخیر قاهره بوده و طرف ایرانی تأکید نموده که آماده رعایت همه ملاحظات مصر و تأمین امنیت راستا آبی دریای سرخ و تنگه باب المندب است؛ امری که برای قاهره برای تامین راستا کشتی هایی که از کانال سوئز عبور می نمایند، نسبتا حیاتی است.

در انتها این یادداشت آمده است که بعضی موضوعات مربوط به اوضاع در سوریه و امنیت شرکت های مصری که در فرایند بازسازی عراق شرکت خواهند کرد از دیگر موضوعات مطرح در مذاکرات اخیر میان مقامات ایرانی و مصری بود.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2539

به "خبر مهم از رایزنی مقامات ایران و مصر در قاهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم از رایزنی مقامات ایران و مصر در قاهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید