خبرنگاران روایت موزه ملی ایران به زبان اشاره

به گزارش راوه بلاگ، تهران- خبرنگاران- موزه ملی ایران در آستانه روز جهانی موزه ها به زبان اشاره روایت می گردد.

خبرنگاران روایت موزه ملی ایران به زبان اشاره

به دنبال همه گیری کرونا و تاثیرات ناشی از آن که منجر به تعطیلی بسیاری از مراکز فرهنگی در سراسر جهان شد، موزه ها در صدد تقویت و توسعه حضور خود در فضای مجازی شده اند و توانسته اند با مخاطبان و علاقمندان ارتباط خود را حفظ نمایند.

موزه ملی ایران نیز با توجه به رعایت اصل احترام و تنوع مخاطبین خود اقدام به روایت فرهنگ هزاران ساله ایران زمین ویژه ناشنوایان می نماید. این روایت در قالب ویدیو های کوتاه با حضور راهنما و با استفاده از زبان اشاره صورت خواهد می گیرد.

موزه ملی ایران مجموعه ای از گنجینه آثار تاریخی و پیش از تاریخی ایران است، که در تهران قرار گرفته است. این موزه شامل دو ساختمان مجزا به نام های موزه ایران باستان با تاریخ گشایش 1316 و موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی ایران با تاریخ گشایش 1375 است.

موزه ملی ایران مهم ترین موزه کشور در مورد نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه های باستان شناختی ایران است. گستردگی و تنوع مجموعه اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران های متعدد پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود بجای نهاده است. در حال حاضر موزه ملی به نمایش آثاری پرداخته که بیان گر غنای فرهنگ و تمدن، هنر، رشد مالی و دست آوردهای فناوری ایرانیان است.

موزه ملی ایران با قدمتی حدود هشتاد سال، نه تنها بزرگترین موزه باستان شناسی و تاریخ ایران است، بلکه در فرهنگ موزه داری ایران به عنوان موزه مادر محسوب می گردد.

گسترش موزه های جهان و همکاری همه جانبه علمی، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی به وسیله هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه هایی مؤثر است که دارای خطوط اساسی همکاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه ها در سطح جهانی باشد.

بر اساس همین عقیده، در قطعنامه شماره پنج ِ دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین المللی موزه ها ایکوم (ICOM) که در 28 مه 1977 میلادی درمسکو برپا شد، روز 18 مه برابر با 29 اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه ها اعلام شد و از آن سال در روز جهانی موزه درهمه کشورهای عضو، مراسمی به مورد اجرا گذاشته می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 884

به "خبرنگاران روایت موزه ملی ایران به زبان اشاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روایت موزه ملی ایران به زبان اشاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید