خبرنگاران حریرچی: پیش بینی ها از دو برابر شدن مرگ کرونایی حکایت دارد

به گزارش راوه بلاگ، تهران- خبرنگاران- ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از پیش بینی ها در دو برابرشدن مرگ ناشی از کرونا در دو هفته آینده اطلاع داد و گفت: اگر همه با هم شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نکنیم، زمستان هم مثل پاییز که تعداد کشته های روزانه از رنگ فوق قرمز به سیاهی گرایید، سیاه خواهد بود.

خبرنگاران حریرچی: پیش بینی ها از دو برابر شدن مرگ کرونایی حکایت دارد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، حریرچی آدینه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی و در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر وضع شیوع بیماری کرونا به چه صورت است و پیش بینی ها برای هفته های پیش روی چیست؟، اضافه نمود: همانطور که می دانید متاسفانه ما تقریبا روزانه سه هزار مورد بستری داریم و امروز آدینه بیش از 11 هزار مورد شناسایی جدید داشتیم که البته همه موارد جدید شناسایی نمی شوند، هرچند تست ها دارد بیشتر می گردد.

او ادامه داد: متاسفانه ما بیش از 10 روز است که مرگ های بالای 450 مورد را تجربه کردیم و با این میزان رعایت شیوه نامه ها و با این میزان محدودیت هایی که اعمال می گردد، پیش بینی ها این است که فعلا فرایند صعودی در ابتلا و در بستری و در مرگ را خواهیم داشت.

حریرچی گفت: این پیش بینی سایت (آی اچ ام ای) که پیش بینی های آمریکا بر مبنای آن انجام و برنامه ریزی می گردد و ما آن را ملاک قرار نمی دهیم ولی متاسفانه پیش بینی آن برای کشور ما افزایش موارد مرگ و میر تا نزدیک دو برابر در دو هفته آینده است که امیدواریم اصلا اتفاق نیفتد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براین که چه اقداماتی برای کاهش شمار ابتلاها باید انجام بگردد؟، گفت: ببینید هیچ اقدام منفرد و هیچ راه معجزه آسایی برای مقابله با کرونا وجود ندارد، اقدام های متعددی از بهداشت فردی ، شستشوی دست و به خصوص ماسک زدن، کاهش ترددهای اجتماعی و اعمال محدودیت های وسیع با توجه به نقش اجتماعی ما باید انجام گردد.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: حتی در خصوص واکسن کرونا، فائوچی که اصلی ترین مقام مسئول در مقابله با کرونا در آمریکا است همین امروز گفت که به رغم کشف واکسن و امید به این که بیشتر آمریکایی ها را بتوانند واکسینه بکننداما تا چند سال این بیماری با ما خواهد بود و فقط ما امیدوار به واکسن نباشیم یعنی انجام اقدام های متعدد با مصونیت جمعی و فردی.

حریرچی همچنین در پاسخ به این پرسش که اوضاع تهران چه می گردد، ستاد استانی مقابله با کرونا تهران پیشنهاد تعطیلی دو هفته ای این استان را به ستاد ملی مقابله با کرونا داده است، چقدر می گردد امیدوار بود که فردا این تعطیلی دو هفته ای تصویب بگردد و اصلا این تعطیلی ها چقدر می تواند در جلوگیری از شیوع بیشتر زنجیره کرونا موثر باشد؟ گفت: 65 نفر از روسای دانشگاه ها که فرماندهان جان بر کف مقابله با کرونا هستند و در خط مقدم حاضرند و بیشتر آنها هم خودشان و هم معاون های آنها به این بیماری مبتلا شدند در یک نامه به وزیر بهداشت ، درخواست کردند که تعطیلی ها در تمام کشور و نه در تهران انجام گردد و قاعدتا به مطالب این بزرگواران توجه خواهد شد.

وی با نگرانی و اظهار تاسف اضافه نمود: خیلی ها به دنبال تعطیلی دو هفته ای برای رفتن به سفر، گردش، پارک و دیدار های خانوادگی هستند که من خواهش و تقاضا می کنم در صورت تصویب هرگونه تعطیلی، وظایف فردی مبنی بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه را رعایت کنیم.

او ادامه داد: ببینید الان حدود 30 درصد از موارد مرگ روزانه از کرونا است و آیا روزی 450 کشته کافی نیست که رفتار خود را با ماسک زدن، مسافرت نرفتن و عدم حضور در دورهمی های خانوادگی تغییر بدهیم چرا که همین مهمانی های خانوادگی عامل حداقل 30 درصد و در بعضی استان ها عامل 50 درصد موارد ابتلای جدید است.

وی تاکید نمود: بیایید همه با هم رعایت کنیم چرا که متاسفانه پاییز ما با این تعداد کشته روزانه از رنگ فوق قرمز به سیاهی گرایید ولی حداقل زمستان را به رنگ سفید تبدیل کنیم و در سیاهی این مرگ و میر غرق نشویم.

وی در سرانجام و در پاسخ به این پرسش که حال اگر مردم شیوه نامه ها را رعایت کردند و تعطیلی دو هفته ای هم صورت گرفت، چه اتفاقی خواهد افتاد و آمارها چقدر تغییر خواهد نمود؟ گفت: اولا باید بگویم که دو هفته مدت کاملا ناکافی است ولی شرط ضروری است برای اینکه ما بتوانیم موارد مرگ و میر را کاهش بدهیم.

او ادامه داد: در حال حاضر اقدام های عاجل ما می تواند اثرات مقطعی داشته باشد و شرایط را کنترل و بازسازی نیروهای اجرایی، بهداشتی و درمانی را فراهم کند ولی فکر نکنیم که راه چاره معجزه آسایی وجود دارد و با چند روز تعطیلی اقدام عجیبی رخ خواهد داد منتهی بسیار این اقدام کلیدی است

حریرچی در سرانجام تاکید نمود: وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه تاکید دارند و انشاالله که اقدام اساسی در این باره انجام گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1681

به "خبرنگاران حریرچی: پیش بینی ها از دو برابر شدن مرگ کرونایی حکایت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حریرچی: پیش بینی ها از دو برابر شدن مرگ کرونایی حکایت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید