خبرنگاران برادر سعد الحریری: عربستان هیچ کمکی به لبنان نخواهد کرد

به گزارش راوه بلاگ، تهران - خبرنگاران -بهاء الحریری پسر نخست وزیر فقید لبنان و برادر بزرگتر سعد الحریری گفت که بر این باورم که در این مرحله کشورهای حاشیه خلیج [فارس] از جمله عربستان هیچ کمکی به لبنان نخواهند کرد.

خبرنگاران برادر سعد الحریری: عربستان هیچ کمکی به لبنان نخواهد کرد

به گزارش خبرنگاران از پایگاه خبری لبنان 24، الحریری یکشنبه شب در گفت وگو با شبکه الجدید که پیشتر زمزمه هایی برای نخست وزیری وی مطرح شده بود، بیان کرد: از لبنان نه قدرت، نه مقام نخست وزیر و نه معاون آن را می خواهم.

وی گفت که به فکر مشارکت در شاخه سیاسی در لبنان نیست، اما بحران مالی موجب شده است هر فرد باوجدانی بخواهد در این مسأله مداخله کند.

فرزند رفیق الحریری نخست وزیر اسبق لبنان اظهار کرد: راهکار لبنان باید با یاری نیروهای داخلی صورت گیرد، هرچند موضوع امنیتی در لبنان بسیار حساس است و به این خاطر من خارج از کشور هستم.

بهاء الحریری ادامه داد: لبنان به یک دولت تکنوکرات احتیاج دارد تا اعتماد داخلی و خارجی خود را بار دیگر به دست آورد.

وی با ادعای این که لبنان اعتبار خود را از دست داده است، اضافه نمود: سخنانی که مطرح می گردد مبنی بر این که من مهره جو بایدن در منطقه هستم، صحیح نیست.

الحریری ادعا کرد: اگر معاهده طائف با تمام بندهایش به ویژه در موضوع جدایی دین از سیاست و تشکیل مجلس سنا اجرایی می شد، شرایط لبنان بسیار بهتر از اکنون بود.

وی در انتها گفت:اساس طرح من که تا پیش از انتها امسال اعلام خواهم کرد، شهروند لبنانی به ویژه امنیت مشاغل و بهبود اوضاع مالی کشور خواهد بود.

اظهارات بهاء الحریری چند هفته پس از آن مطرح می گردد که ناصر قندیل سردبیر روزنامه البناء لبنان شنبه شب فاش نموده بود، عربستان اعلام آمادگی نموده که میزبان بهاء الحریری (برادر بزرگتر سعد) و دیگر نخست وزیران سابق لبنان باشد و از حمایت سعد الحریری دست بردارد.

ادعای قندیل درحالی مطرح می گردد که سعد الحریری 18 مهرماه در گفت وگو با شبکه لبنانی ام تی وی بیان کرد که نامزد احتمالی برای پست نخست وزیری جدید با هدف جلوگیری از فروپاشی مالی لبنان است.

در 2 ماه اخیر این برای دومین بار است که نام الحریری برای به دست دریافت دوباره سکان کابینه لبنان، به گوش می رسد.

در بار اول که نام وی برای احراز پست نخست وزیری لبنان مطرح شد، نبیه بری رییس مجلس این کشور حمایت خود را (به نمایندگی از جریان مقاومت) از وی بیان کرد، اما جریان آزاد ملی لبنان به رهبری جبران باسیل داماد میشل عون و از احزاب جریان 8 مارس با انتخاب دوباره الحریری مخالفت کرد.

در عین حال دو حزب سوسیالیست ترقی خواه به رهبری ولید الجنبلاط و حزب نیروهای لبنانی به سرکردگی سمیر الجعجع یا همان فالانژهای لبنان که هر دو از احزاب وابسته به جریان 14 مارس هستند نیز مخالفت خود را با نخست وزیری دوباره الحریری بیان کردند.

نکته قابل تامل تر این که عربستان نیز با انتخاب دوباره الحریری به سمت نخست وزیری لبنان مخالفت کرد، بدون اینکه دلیلی برای مخالفت خود آورده باشد.

حال با گذشت دو ماه از انفجار مهیب بندر بیروت که هنوز نتایج تحقیقات درباره علل وقوع آن منتشر نشده دوباره نام الحریری برای احراز مقام نخست وزیری لبنان بر سر زبان ها افتاده است.

لبنان در حال حاضر با بدترین بحران مالی روبه رو است و همچنان از پیامدهای انفجار مهیب 4 اوت در بندر بیروت که باعث جان باختن بیش از 200 تن و زخمی شدن هزاران تن دیگر و تخریب بخش هایی از پایتخت شد، رنج می برد.

در پی انصراف مصطفی ادیب از تشکیل کابینه، قرار است میشل عون رییس جمهوری لبنان پنجشنبه آینده رایزنی هایی را با مجلس برای مامور کردن نخست وزیر جدید انجام دهد.

چهار تن از نخست وزیران اسبق لبنان 9 شهریورماه گذشته مصطفی ادیب سفیر لبنان در آلمان را به عنوان نخست وزیر جدید برای تشکیل دولت لبنان پیشنهاد نموده بودند. اما ادیب نخست وزیر مکلف لبنان که مامور تشکیل دولت در لبنان شده بود، شنبه 5 مهر ماه از تشکیل دولت انصراف داد.

وی از مردم لبنان عذرخواهی کرد و اضافه نمود: شرایط من از سوی جریان های سیاسی محقق نشد.

پس از انفجار مهیب عصر 14 مردادماه بندر بیروت، حسان دیاب نخست وزیر لبنان تحت فشارهای داخلی و خارجی مجبور شد استعفای دولت خود را اعلام کند و به درخواست عون دولت او تحت عنوان دولت پیشبرد امور تا تشکیل دولت جدید به کار خود ادامه می دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1541

به "خبرنگاران برادر سعد الحریری: عربستان هیچ کمکی به لبنان نخواهد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برادر سعد الحریری: عربستان هیچ کمکی به لبنان نخواهد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید