خبرنگاران ارایه طرح ابتکاری ایران برای خاتمه مناقشه قره باغ به آذربایجان توسط عراقچی

به گزارش راوه بلاگ، تهران- خبرنگاران- معاون امور سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران از ارایه طرح ابتکاری پیشنهادی ایران برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ به رییس جمهوری آذربایجان اطلاع داد.

خبرنگاران ارایه طرح ابتکاری ایران برای خاتمه مناقشه قره باغ به آذربایجان توسط عراقچی

جهت دریافت خدمات نمونه طراحی باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

سید عباس عراقچی معاون امور سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در پیامی توییتری نوشت: طرح ابتکاری منطقه ای ایران برای یاری به انتها دادن به مناقشه قره باغ کوهستانی را در نشست طولانی مثبت و سازنده به الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان ارایه دادم.

عراقچی روز چهارشنبه پس از ورود به باکو با خلف خلف اف معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ملاقات و گفت وگو کرد و سپس مذاکرات فرستاده ویژه رییس جمهوری کشورمان و هیات همراه با حضور جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ادامه یافت.

معاون امور سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پی این مذاکرات با شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان ملاقات و گفت وگو کرد.

ملاقات با حکمت حاجی اف دستیار رییس جمهوری آذربایجان از جمله برنامه این سفر یک روزه فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران به باکو می باشد.

عراقچی قرار است در قالب سفر منطقه ای ارایه طرح ابتکاری پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران درباره حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ از ارمنستان، ترکیه و مسکو نیز ملاقات کند.

روز یکشنبه ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و دو طرف همدیگر را شروع گر حمله عنوان کردند.

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیشبینی نموده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قرهباغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سال 1994 میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، بعضی دولت های اروپایی و منطقه برای انتها دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و پایان با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما کوشش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1507

به "خبرنگاران ارایه طرح ابتکاری ایران برای خاتمه مناقشه قره باغ به آذربایجان توسط عراقچی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ارایه طرح ابتکاری ایران برای خاتمه مناقشه قره باغ به آذربایجان توسط عراقچی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید