خبرنگاران آتش سوزی در مرتع های شهرستان سمیرم مهار شد

به گزارش راوه بلاگ، اصفهان- خبرنگاران- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از وقوع یک فقره آتش سوزی در مرتع های منطقه وَنَک در شهرستان سمیرم اطلاع داد که با اطلاع رسانی و حضور بهنگام نیروهای امدادی و محلی مهار شد.

خبرنگاران آتش سوزی در مرتع های شهرستان سمیرم مهار شد

شهر ونک در 190 کیلومتری اصفهان و در 33 کیلومتری شهرستان سمیرم واقع شده است.

منصور شیشه فروش شامگاه چهارشنبه در گفت وگو با راوه بلاگ گفت: حدود ساعت 19 امروز، نیم هکتار از مرتع های منطقه ونک سمیرم دچار آتش سوزی و با اطلاع رسانی به موقع و کوشش یک ساعته تیم های اطفا حریق، مهار شد.

وی با بیان اینکه پیش از این نیز در امسال سه فقره آتش سوزی از جمله در شهرستان های نطنز و شاهین شهر و میمه رُخ داده بود، گفت: 2 فقره از این آتش سوزی ها در عرصه های زیست محیطی و یک فقره در عرصه منابع طبیعی رُخ داده بود.

شیشه فروش، دلیل وقوع این حادثه ها را بی احتیاطی گردشگران، مرتعداران و دامداران اعلام نمود و گفت: مردم با مشاهده آتش، وقوع آن را در اسرع وقت به شماره های 112 هلال احمر یا 1504 فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه مردم باید از رهاکردن هر وسیله ای که به حدوث آتش سوزی در مراتع و عرصه های زیست محیطی منجر می گردد، خودداری نمایند، اضافه نمود: به دهیاری ها و شهرداری ها ابلاغ شده است که علوفه، گیاهان و درختان خشک شده را هرس نمایند.

شیشه فروش با بیان اینکه مناطق غربی و جنوبی استان اصفهان بدلیل وسعت زیاد مراتع، مستعد آتش سوزی است، گفت: به همین دلیل مدیریت بحران استانداری اصفهان از سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درخواست کرد تا 2 پایگاه دائمی اطفای حریق در این مناطق ایجاد کند.

وی با بیان اینکه ضرورت دارد یک فروند بالگرد مجهز به اطفای حریق مراتع نیز در غرب استان مستقر گردد، گفت: تا به امروز پایگاه های دائمی اطفای حریق در مناطق غربی و جنوبی اصفهان ایجاد نشده است.

شیشه فروش گفت: حدود 2 میلیون هکتار از اراضی مرتعی استان، مستعد آتش سوزی است که با پوشش علوفه، بیشتر در شهرستان های غربی و جنوبی قرار دارند.

به گفته وی، 95 درصد از عوامل آتش سوزی در مراتع، انسانی و ناشی از غفلت گردشگران، ساکنان و دامداران واقع است.

سال گذشته 2 فقره آتش سوزی در 2.5 هکتار از جنگل های فریدونشهر، حدود 60 آتش سوزی در 240 هکتار از مراتع و 11 آتش سوزی در 181 هکتار از عرصه های زیست محیطی استان رخ داد.

استان اصفهان 10.7 میلیون هکتار مساحت دارد که بیش از 90 درصد آن معادل 9.8 میلیون هکتار را عرصه های طبیعی و ملی تشکیل می دهد و از این میزان حدود یکصد هزار هکتار جنگل، 6 میلیون هکتار مرتع و سه میلیون هکتار بیابان است.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 975

به "خبرنگاران آتش سوزی در مرتع های شهرستان سمیرم مهار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آتش سوزی در مرتع های شهرستان سمیرم مهار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید