خاطرات غبارگرفته گردهمایی طحاف ها در بازار اوزار، سه راه طرشت

به گزارش راوه بلاگ، تهران این کهنه مرکز ایرانی پر از قصه ها داستان جالب تاریخی- هویتی است که این روزها در غبار زمان به دست فراموشی سپرده شده اند، اما روزگاری همین قصه ها و مکان های فراموش شده با زندگی آنها گره خورده بود.

خاطرات غبارگرفته گردهمایی طحاف ها در بازار اوزار، سه راه طرشت

خبرنگاران - بهاره خسروی : خیابان آذربایجان در پازل یازدهم شهر تهران ،که این روزها در دلش کلی مغازه و بازار رنگارنگ جای گرفته است، برای ریش سپیدان این محله پر از خاطره نوستالژیک است. آنها هر روز صبح را با صدای کوبیده شدن سم اسب های ارتش شروع می کردند که هر روز به قول امروزی ها برای معاینه فنی (رسیدگی به شرایط سلامت و واکسیناسیون) مسیر خیابان حشمت الدوله (آذربایجان) را بالا و پایین می کردند .

پرسه زدن و خرید از بساطی های بازار اوزار، عطر دل انگیز کباب های خوشمزه محمود کبابی که تا هفت محله آن ورتر هم می پیچید؛ بچه های مدرسه داریوش که زنگ آخر دل دل می کردند تا زودتر صدای زنگ مدرسه بلند گردد که راهی مغازه آقای مرادی برای نوش جان کردن مسقطی های خوشمزه شوند؛ تماشای فیلم در سینما اسکار که بعدها از سوی شانجانی های مقیم مرکز خریداری و تبدیل به حسینیه برای اهالی شانجان شد؛ و ... خاطره آن سال های اهالی خیابان آذربایجان را شکل می دهد.

همان گونه که ذکر شد، یکی از جاذبه های این خیابان برای اهالی تهران قدیم بازار معروف اوزار بود. آن موقع که مثل امروز تهران هنوز استخوان نترکانده بود و تعداد محله ها کمتر از انگشتان دو دست بود و به طبع مغازه هایی هم که اقلام و مایحتاج مورد احتیاج مردم را عرضه می کردند ، محدود بودند. بازار اوزار در خیابان میرفارسی امروز پشت بازار فروش ظروف یکبار مصرف تشکیل می شد که یکی از نوستالژی های اهالی محله حشمت الدوله حوالی خیابان آذربایجان است.

این بازار پاتوق طحاف ها و چرخی های دوره گردی بود که از سولقان ، کن و روستاهای اطراف تهران بار می آوردند و در سه راه طرشت بساط می کردند. بار این دوره گردها اغلب میوه و صیفی جاتی مانند کدو، بادمجان ، سیب زمینی و پیاز یا سبزیجات تازه بود. آنها هر روز خدا از سر صبح با سر و صدای زیادی مسیر تهران و انتهای اراضی طرشت را پیش می گرفتند و حوالی سه راه طرشت حد فاصل خیابان کمالی و آذربایجان بساط شان را پهن می کردند. اهالی اغلب سعی می کردند صبح زود برای یک خرید گل بار طحاف ها راهی این بازار شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 دی 1401 بروزرسانی: 12 دی 1401 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2989

به "خاطرات غبارگرفته گردهمایی طحاف ها در بازار اوزار، سه راه طرشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطرات غبارگرفته گردهمایی طحاف ها در بازار اوزار، سه راه طرشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید