حجم نقدینگی به بیش از 2600 هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران، بانک مرکزی گفت که بر اساس محاسبات انجام گرفته توسط اداره آنالیز ها و سیاست های مالی، حجم نقدینگی در هفته منتهی به 1399.3.29 به 2651 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده که نسبت به سرانجام سال قبل 7.3 درصد رشد داشته است.

حجم نقدینگی به بیش از 2600 هزار میلیارد تومان رسید

علاوه بر این، حجم پایه پولی در انتها خرداد 1399 نیز به رقم 383 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با انتها سال قبل 8.8 درصد رشد را نشان می دهد.

همچنین، طبق اعلام این بانک مقایسه آمار رشد نقدینگی با رقم مشابه سال قبل (5.3 درصد) حاکی از آن است که تحت تاثیر حمایت های اجرا شده از خانوارها و فعالان مالی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه گردان دولت در امسال، رشد نقدینگی در مقایسه با سال گذشته 2 واحد درصد افزایش یافته که امری مورد انتظار بوده است.

علاوه بر این، بانک مرکزی حسب وظایف قانونی و تخصصی خود فرایند تحولات متغیرهای پولی و اعتباری را به طور مستمر رصد و نظارت می نماید و با بهره گیری از ظرفیت های جدید ایجاد شده در حوزه سیاست های پولی و عملیات بازار باز، نسبت به راهنمایی متغیرهای پولی و نرخ سود در جهت مورد نظر در چارچوب هدف تورمی خود اقدام می نماید. در این خصوص می توان به زمینه سازی مناسب بانک مرکزی برای عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی به وسیله کارگزاری این بانک و نیز اقدام اخیر بانک مرکزی در مورد اعلام نرخ سپرده پذیری از بانک ها در سطح 10 درصد و در ادامه افزایش آن به سطح 12 درصد اشاره نمود.

در مجموع با توجه به افزایش رشد مورد انتظار نقدینگی در سه ماهه اول امسال در پی اجرای برنامه های حمایتی، در ماه های آینده بر اساس چارچوب سیاست پولی مدنظر بانک مرکزی، رشد نقدینگی به فرایند مورد نظر و متناسب با هدف تورمی باز خواهد گشت.

بانک مرکزی تاکید نمود، به عنوان مسئول نظام پولی کشور نسبت به انتشار ارقام پولی و اعتباری همچون گذشته اقدام خواهد نمود و از جراید و اصحاب رسانه انتظار می رود تا هرگونه اطلاع رسانی در این زمینه را بر اساس اطلاعات رسمی منتشره توسط این بانک صورت دهند.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1119

به "حجم نقدینگی به بیش از 2600 هزار میلیارد تومان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجم نقدینگی به بیش از 2600 هزار میلیارد تومان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید