تکلیف ارکستر تا دوشنبه شب روشن می گردد ، باید خود را برای شانگهای آماده کنیم

به گزارش راوه بلاگ، علی رهبری مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران که استعفایش از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پذیرفته نشد معتقد است ارکستر باید هر چه زودتر خود را برای حضور در چین و اجرا در اختتامیه فستیوال شانگهای آماده کند.

تکلیف ارکستر تا دوشنبه شب روشن می گردد ، باید خود را برای شانگهای آماده کنیم

با چین تور قیمت سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، علی رهبری مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران اواخر سال گذشته از سِمتِ خود استعفا کرد تا بار دیگر اوضاع ارکستر سمفونیک تهران در هاله ای از ابهام قرار گیرد و احتمالِ تعطیلیِ دوباره ارکستر زیاد گردد. اما در روزهای نوروزِ 95 خبر آمد که علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استعفای علی رهبری را نپذیرفته و از او خواسته تا برای ادامه فعالیتش در ارکستر سمفونیک تهران به ایران بازگردد.

در حال حاضر علی رهبری در ایران به سر می برد و وزیر ارشاد به معاونت هنری و بنیاد رودکی تا فردا یعنی دوشنبه 16 فروردین 1395 فرصت داده که اوضاع را برای ادامه فعالیتِ علی رهبری در ارکستر سمفونیک تهران مهیا نمایند.

در همین باره علی رهبری به خبرنگار خبرنگاران می گوید: تا دوشنبه باید صبر کرد. 3 هفته پیش وزیر فرهنگ و ارشاد از من خواست که به ایران بازگردم. آن موقع به علت برگزاری کنسرت با ارکستر اسلواکی نتوانستم به ایران بیایم. کمی بعدتر هم به ترکیه رفتم و در آنتالیا برنامه داشتم اما بالاخره دوشنبه گذشته به ایران آمدم و با علی مرادخانی به نزد وزیر ارشاد رفتیم. وزیر دستور دادند درباره ارکستر جلسه هایی برگزار گردد. بعد از آن بود که با فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی و با بهرام جمالی مدیرعامل بنیاد رودکی و... جلسه های متعددی داشتیم. جلسه هایی که مهمترین مسئله اش درباره قراداد نوازندگان بود.

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران تاکید می نماید: تلاشم همیشه بر این بوده که مانند همه کشورهای دیگه قراردادی حرفه ای برای نوازندگان داشته باشیم. خوشبختانه الان خیلی به این مسئله نزدیک هستیم. آقای جنتی تا دوشنبه شب به ما فرصت داده تا به نتیجه درستی درباره ارکستر برسیم و این مسئله تا الان خیلی خوب پیش رفته است.

رهبری در پاسخ به این پرسش که احتمال ماندنش در کنار ارکستر چقدر است؟ می گوید: صحبت بودن و نبودن و مسائلی که ما داشته ایم همه به هم ارتباط دارد. آقای وزیر خیلی از ارکستر راضی اند و علاقه مندند که کار ادامه پیدا کند. وزیر فرهنگ و ارشاد مایل به ماندن من است. در واقع باید بگویم کسی نیست که از کار هنری ارکستر ناراضی باشد. این ارکستر و کاری که ما کردیم اتفاقی نادر در ایران بوده و تا کنون سابقه نداشته است.

وی درباره استفاده از شورا در ارکستر تاکید می نماید: برخی ها صحبت از شورا نموده اند و فکر نموده اند من با بهره بردن از شورا مخالفم. باید بگویم که اغلب ارکسترهای جهان شورای مشورتی دارند. برنامه ما این بود که از مهرماه 94 شورای مشورتی داشته باشیم. 6 ماه اولِ سال 94 قرار بود من خودم ارکستر را اداره کنم و از مهر 94 تا مهر 95 که قرارداد سالیانه با نوازندگان می بندیم شورای مشورتی داشته باشیم. اما متاسفانه کارمان به قرارداد نرسید و مسائل دیگر به وجود آمد که مسئله شورا هم به فراموشی سپرده شد.

رهبری ادامه می دهد: این که ارکستر را شورا راهنمایی کند چنین چیزی امکان پذیر نیست چرا که مدیر هنری مسئول اداره ارکستر است. اما شورایی متشکل از نوازندگان حرفه ای ارکستر باید باشد تا از حق نوازندگان ارکستر دفاع کند. اصل تمرکز من در یک سال گذشته رسیدن به قراردادی یک ساله برای نوازندگان بود که زندگی آنان را تامین کند تا با خیالی آسوده به کار کردن در ارکستر بپردازند. در چنین شرایطی می گردد کار حرفه ای کرد.

وی درباره تفاوتِ شورای داخلی و شورای مشورتی می گوید: نوازندگان ارکستر شورایی داخلی دارند که شورایی فنی است. شورای فنیِ ارکستر مربوط به رسیدگی به مسائل روزانه ارکستر است تا کسی به تنهایی درباره ارکستر تصمیم نگیرد. اما شواری مشورتی نگاهش کلی است و برنامه سالیانه را با این شورا در میان می گذاریم.

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران درباره ویژگی کسانی که می توانند عضو شورای مشورتی باشند، می گوید: من فکر می کنم که معمولا کسانی در شورای مشورتی باشند که با ارکستر سمفونیک آشنا و با ارکستر کار نموده باشند. در همه جای جهان معمولا اعضای شورای مشورتی آهنگساز و موزیکولوگ هستند. برای مثال کسی مانند شاهین فرهت که خودش آهنگساز است می تواند عضو شورای مشورتی باشد.

علی رهبری در پاسخ به این پرسش که چه چیزی ممکن است ادامه همکاری شما با ارکستر را قطع کند؟ می گوید: سه ماه پیش هم خود من گفتم که دیگر نمی مانم. من حرفه ای هستم. از نوجوانی در کارِ موسیقی بوده ام و از 25 سالگی در همین ایران در کنار استادانی چون پایور و سنجری و حنانه مدیریت نموده ام. هر کاری که حرفه ای و درست حسابی نباشد را نمی توانم انجام دهم. اخلاق من اینگونه است و ممکن است برای برخی ها تند باشد اما در مجموع به نفع همه است که کار حرفه ای باشد. آقای مرادخانی و وزیر فرهنگ و ارشاد هم به این قضیه احترام می گذارند.

وی ادامه می دهد: ما الان باید آغاز کنیم تا خودمان را برای حضور در چین آماده کنیم. ما قرار است کنسرت اختتامیه شانگهای را اجرا کنیم.

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران درباره برنامه های آینده ارکستر در صورت ماندن در سِمتش می گوید: تصمیم من این است که اپراها را اجرا نکنیم چون نمی خواهم درگیر تک خوانی ها شویم. به جای اپراها ضبط آثار آهنگسازان ایرانی را ادامه می دهیم آثاری که 11 اثر از آنها را ضبط نموده ایم و از این پس هم هر ماه یک اثر را ضبط می کنیم.

علی رهبری در انتها صحبت هایش تاکید نمود که باید تا صبح روز سه شنبه صبر کرد، چرا که همه چیز تا آن موقع درباره ارکستر تعیین می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 234

به "تکلیف ارکستر تا دوشنبه شب روشن می گردد ، باید خود را برای شانگهای آماده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف ارکستر تا دوشنبه شب روشن می گردد ، باید خود را برای شانگهای آماده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید