تهران در آستانه نارنجی شدن

به گزارش راوه بلاگ، تهران (پانا) - سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه میزان بستری ها در شهرستان های فیروزکوه، دماوند و پیشوا بالا رفته است، اظهار کرد: با افزایش بستری ها در تهران و فرایند صعودی آن روبرو ایم و احتمال نارنجی شدن تهران وجود دارد.

تهران در آستانه نارنجی شدن

علیرضا رئیسی امروز با ارایه گزارشی از آخرین شرایط کرونا در نوروز، با تاکید بر اینکه سفر رفتن و دورهمی ها با توجه به چرخش ویروس جهش یافته که می تواند در کشور غالب گردد، خطرناک است، اظهار کرد: پیش از آغاز سال جدید از مردم خواهش کردیم تا علاوه بر رعایت پروتکل ها برای رفتن به سفر برنامه ریزی ننمایند چراکه رفتن به سفر و دورهمی ها از عوامل مهم شیوع بیماری است. از عزیزانی که سفر نرفته اند صمیمانه ممنونم، کسانی که سفر رفته اند هرچه سریع تر سفر را کوتاه نمایند و با رعایت پروتکل ها از سفر بازگردند.

وی ادامه داد: درسال گذشته اگرچه هم وطنان زیادی را از دست دادیم و تعداد زیادی شهید مدافع سلامت به کشور تقدیم شد اما با همکاری و یاری های مومنانه و دعا و رعایت پرتکل ها از سوی مردم توانستیم کارنامه قابل قبولی در سطح جهان داشته باشیم. امیدوارم در سال جدید با رعایت پروتکل ها از سوی هم وطنان شاید این ماه های آخر کرونا را با تلفات کمتری پشت سر بگذاریم.

رئیسی بیان کرد: تا انتها سال جاری واکسیناسیون کامل مردم را انجام خواهیم داد اما در صورت عدم رعایت پروتکل ها تا آن زمان این سیر به خوبی پیش نمی رود و عزیزان زیاد را از دست خواهیم داد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه به بیان آخرین شرایط کرونا در کشور پرداخت و گفت: فرایند بستری در آذربایجان غربی و ارومیه صعودی است و امکان قرمز شدن آن وجود دارد. در بوشهر، دیلم، کنگان و گناوه شرایط به سوی نارنجی شدن است و اگر پروتکل ها رعایت نگردد امکان قرمز شدن آن ها وجود دارد. همچنین شرایط در ایذه و بهبهان به شدت صعودی است و در سقز و بانه و بیجار و کردستان نیز با توجه به شراط صعودی امکان تغییر رنگ وجود دارد.

رئیسی ادامه داد: در شهرستان های خوانسار و گلپایگان و کاشان استان اصفهان فرایند بیماری صعودی است و امکان قرمز شدن خوانسار و نارنجی شدن کاشان وجود دارد.

به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، فرایند شهرستان های آبدانان، ایوان، کردان و دهلران در استان ایلام صعودی و امکان قرمز شدن دهلران و نارنجی شدن باقی این شهرستان ها وجود دارد.

رئیسی با بیان اینکه شهرستان های یاد شده مهم ترین شهرها از نظر سرعت و شیوع بیماری هستند، گفت: تجربه یک ساله به ما نشان داده است که این سفرها می تواند عامل افزایش بیماری باشد. شاید دورهمی ها و عید دیدنی ها صرفا خطرناک نباشند اما این دورهمی ها در مکان بسته بدون تهویه منجر به گسترش بیماری می گردد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به افرادی که مجبور به سفر رفتن شدند توصیه کرد: در مکانی حاضر شوید که تهویه کافی داشته باشد، در فضای باز باشید و از ماسک استفاده و مدت زمان ملاقاتها را کوتاه کنید. از ملاقات مستقیم با سالمندان و افراد دارای نقص ایمنی حتما پرهیز کنید.

وی همچنین این را هم گفت که اگرچه نمی توان میزان خطر ابتلا به بیماری را به صفر رساند اما با یک سری رعایت ها می توان میزان خطر را کم کرد.

رئیسی ادامه داد: افرادی که به شهرهای نارنجی یا قرمز سفر نموده اند به سرعت مناطق را با رعایت پروتکل ها ترک نمایند و افرادی که قصد سفر دارند سفر ننمایند. ما از ابتدای پاندمی کووید 19 مرتبا توصیه کردیم مردم از رفتن به سفر پرهیز نمایند چراکه تردد و تجممع زیاد و تهویه نامناسب سه عامل شیوع بیماری هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2156

به "تهران در آستانه نارنجی شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران در آستانه نارنجی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید