آنالیز مجدد درخواست یارانه حذف شدگان

به گزارش راوه بلاگ، عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی با ابراز در سال آینده یارانه نقدی و معیشتی تجمیع خواهد شد، گفت: کل منابع مربوط به پرداخت نقدی یارانه از 74 به 146 هزار میلیارد تومان رشد کرد.

آنالیز مجدد درخواست یارانه حذف شدگان

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در تبصره 14 لایحه بودجه که از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده منابع 300 هزار میلیارد تومانی لحاظ شده بود. مجلس و کمیسیون تلفیق بر حذف ارز دولتی نهاده های دامی تأکید داشتند تا از این طریق برای پوشش افزایش قیمت اقلام مربوطه با یارانه نقدی این افزایش قیمت را جبران نمایند، در نهایت با حذف ارز ترجیحی منابع تبصره 14 بودجه به 429 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

حسین علی حاجی دلیگانی در تبادل نظر با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه در لایحه پیشنهادی دولت 43 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و 31 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه معیشتی لحاظ شده بود، گفت: بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق و بعد از حذف ارز 4200تومانی واردات نهاده های دامی این منابع به 146هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گفته این عضو هیئت رئیسه مجلس، تغییرات مهمی در تبصره 14 بودجه شکل گرفته است که شاید مهمترین آنها تجمیع یارانه نقدی و معیشتی باشد، بر این اساس، کل منابع تبصره 14 بودجه به 429 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

جزئیات یارانه یکپارچه در سال 1400

وی با بیان اینکه در سال آینده 10 میلیون نفر یارانه نقدی ماهیانه 267 هزار تومانی دریافت می نمایند، گفت: در پله دوم 25 میلیون نفر ماهیانه 183 هزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد.

حاجی دلیگانی ادامه داد: بر این اساس، 23 میلیون نفر ماهیانه 136 هزار تومان و 20 میلیون نفر نیز 91 هزار تومان یارانه نقدی دریافت می نمایند. هرچند عقیده کمیسیون تلفیق بودجه این بود که دهک بالای درآمدی باید از صف دریافت یارانه حذف شوند اما دولت زیر بار اجرای آن نرفته است.

امکان آنالیز درخواست دریافت یارانه حذف شدگان

این نماینده مجلس گفت: البته کمیسیون تلفیق یک مصوبه مهمی نیز داشته است و بر این اساس سازمان هدفمندی یارانه ها و همچنین وزارت رفاه مکلف شدند درخواستهای افرادی را که قبلاً از دریافت یارانه انصراف داده اند و یا از ابتدا یارانه دریافت نکرده اند آنالیز نمایند و در صورت داشتن شرایط این افراد نیز به صف دریافت یارانه اضافه شوند.

حمایت از فراوری و اشتغال در تبصره 14

بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق در مورد تبصره 14 بودجه، 32 هزار میلیارد تومان برای رونق فراوری و ارتقای سطح اشتغال به وسیله تخصیص به استانها لحاظ شده است. همچنین 18 هزار میلیارد تومان برای محرومیت زدایی در نظر گرفته شده است.

بر این اساس 82 هزار میلیارد تومان نیز برای جبران هزینه های شرکتهای دولتی مثل پخش و پالایش فرآورده های نفتی در راستای پوشش هزینه های ایمن سازی جایگاههای سوخت، بهینه سازی مصرف انرژی و... پیش بینی شد. مجموعاً برای بخشهای حمایت از فراوری و اشتغال ـ هدفمندی یارانه ها ـ اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی سرمایه ای 313 هزار میلیارد تومان لحاظ شد. مجموع این ارقام 429 هزار میلیارد تومانی است که در ابتدا ذکر شد.

به گفته حاجی دلیگانی، برای کنترل فقر مطلق 15 هزار میلیارد تومان به کمیته امداد و بهزیستی تخصیص داده خواهد شد. همچنین 32.5 هزار میلیارد تومان بابت 2.5 میلیارد دلار یارانه ارزی دارو و تجهیزات پزشکی لحاظ شد.

در مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه، برای پوشش هزینه های بیمه قالیبافان، رانندگان، زنان سرپرست خانوار (500 میلیارد تومان) و... مجموعاً 6500 میلیارد تومان پیش بینی شده است. در مصوبات کمیسیون تلفیق ارقام قابل توجهی برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم نیز لحاظ شده است.

مرغ آرین و حمایت از فعالیتهای فرهنگی هم در مصوبات کمیسیون لحاظ شد

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: در مصوبات کمیسوین تلفیق یارانه نیز برای حمایت از بخش کتاب و فعالیتهای فرهنگی (470 میلیارد تومان) لحاظ شده است. همچنین برای پوشش کسری مربوط به خوراک زندانیان پیش بینی های لازم انجام شد. برای حمایت از فراوری مرغ نژاد آرین (سود تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای فراوریی) واکسیناسیون دام (مجموعاً 518 میلیارد تومان) در تبصره 14 بودجه مناسبی لحاظ شده است.

از سوی دیگر، برای پوشش هزینه های حمل ونقل ریلی، صندوق بیمه روستاییان و عشایر، یارانه شیر مدارس، مسکن محرومان، رزمندگان معسر و یاری به بنیاد شهید، بیمه خادمان مساجد، حمایت از خانواده زندانیان (400 میلیارد تومان) حقوق سربازان (3000 میلیارد تومان) و یاری به تأمین سوخت ناجا و نهاجا (500 میلیارد تومان)... پیش بینی هایی در تبصره 14 صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، در جدول تبصره 14 دولت برای مواردی مثل فعالیتهای اجتماعی و تقویت بنیه فرهنگی، تأمین کسری خوراک زندانیان، یاری به خانواده نیروهای مسلح، برطرف محرومیت از مناطق کم برخوردار، حقوق سربازان، پیش گیری از حوادث غیرمترقبه، آموزش و پرورش، کاهش آسیبهای فرهنگی، حمایت از زنان سرپرست خانوار، حمایت از خانواده های زندانیان، یاری به تأمین سوخت ناجا و نهاجا اعتباری لحاظ نشده بود.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1948

به "آنالیز مجدد درخواست یارانه حذف شدگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز مجدد درخواست یارانه حذف شدگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید