بانک مرکزی، نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (25 شهریور 1399) ، زمان برگزاری حراج جدید اعلام شد

به گزارش راوه بلاگ، خبرنگاران - بانک مرکزی نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی مورخ 25 شهریور 1399 را اعلام و از برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ 1 مهر ماه سال جاری خبر داد.

بانک مرکزی، نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (25 شهریور 1399) ، زمان برگزاری حراج جدید اعلام شد

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (25 شهریورماه 1399)

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 18 شهریورماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری شانزدهمین مرحله از این حراج، تعداد 4 بانک و 3 صندوق سرمایه گذاری سفارش های خود را در مجموع به ارزش 29.3 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند. وزارت امور مالی و دارایی نیز با فروش 9.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد51 با نرخ بازده تا سررسید 19 درصد، 950 میلیارد ریال اوراق اراد45 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد، 13.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد52 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد و 5 هزار میلیارد ریال اوراق اراد53 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد (در مجموع به ارزش 29.2 هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه شنبه 25 شهریورماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس در حدود 1.5 هزار میلیارد ریال اوراق اراد45 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد، 11.6 میلیارد ریال اوراق اراد49 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد و 97 میلیارد ریال اوراق اراد53 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد (در مجموع به ارزش 1.6 هزار میلیارد ریال) را خریداری کردند.

در مجموع، 30.8 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در هفته جاری توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری گشت.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (1 مهرماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله هفدهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 1 مهرماه 1399 اجرا می کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.

بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 30 شهریورماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز میتوانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 30 شهریورماه 1399 از طریق سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 1 مهرماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای یاد شده، 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج توصیه می شود، تنوعبخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته ضروری است که، وزارت امور مالی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور مالی و دارایی ارسال میکند و وزارتخانه مزبور، نسبت به معین سفارش های برنده از طریق معین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1463

به "بانک مرکزی، نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (25 شهریور 1399) ، زمان برگزاری حراج جدید اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی، نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (25 شهریور 1399) ، زمان برگزاری حراج جدید اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید