اقساط معوق کرونا یکجا برداشته شد!

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران، آخرین گزارش های دریافت شده از نحوه عملکرد بانک های قرض الحسنه نشان می دهد اگرچه آنها سه تا چهار ماه اخیر مصوبه شورای پول و اعتبار را اجرا نموده و مبلغی از حساب مشتریان کسر ننموده اند، اما در تیر و خرداد، کلیه اقساط سه یا چهار ماه قبل را یکجا از حساب مشتریان کسر نموده اند.

اقساط معوق کرونا یکجا برداشته شد!

همچنین بسیاری از افراد می گویند علی رغم مصوبه شورای پول و اعتبار بانک ها هم هر ماه اصل وام را از حساب آنها کسر نموده اند و هم در صورت تاخیر، جریمه را دریافت نموده اند. این در حالی است که قرار بود اقساط تسهیلات صاحبان کسب وکار و وام های قرض الحسنه اعم از وام ازدواج طی سه ماه اسفند 98، فروردین و اردیبهشت 99 از حساب مشتریان برداشت نگردد.

بعد از آن هم بانک ها موظف بودند بعد از سه ماه، به روال عادی و بدون دریافت جریمه اقساط را از مشتریان دریافت نمایند. اما بانک ها در اجرای این مصوبه کاملا سلیقه ای عمل کردند. بعضی از شعب بانکی، اقساط وام ازدواج را هر ماه از حساب مشتریان برداشت کردند، بعضی دیگر برداشت اقساط را چهار ماه به تعویق انداختند، بعضی دیگر دو ماه.

برداشت سه قسط در یک روز

نقدها به عملکرد بانک ها در این زمینه زیاد است. از آن جمله یکی از مشتریان بانک قرض الحسنه مهر ایران به خبرنگاران خبر داده این بانک چهار ماه اقساط وام را دریافت ننموده اما در نیمه تیرماه، سیستم برداشت اتوماتیک این بانک فعال شد و به جای برداشت یک قسط، اقساط سه ماه گذشته را از حسابم کسر کرد. احتمالا اگر موجودی حساب کافی بود، قسط ماه چهارم را هم برداشت می کرد.

این تجربه درباره فرد دیگری هم تکرار شده. علی رغم اعلام بانک، هم قسط اسفند 98 از حساب من کسر شد و هم فروردین 99. البته سه ماه گذشته هیچ پولی از حسابم برداشت نشده اما نیمه تیرماه کل موجودی حساب من که به اندازه دو ماه قسط بود، یکجا از حساب برداشت شد. این در حالی است که قرار بود سه ماه فرایند برداشت وام متوقف و بعد از آن ماهانه مبلغ مشخص از حساب کسر گردد. این چه تعویق و یاری مالی است؟

برداشت سه قسط از وام بانکی در یک روز از حساب مشتری

این مساله در بانک ملت هم اتفاق افتاده. یکی از دریافت نمایندگان تسهیلات این بانک می گوید: بانک قسط دو ماه اسفند و فروردین را علی رغم کافی بودن موجودی برداشت نکرد، اما اردیبهشت، قسط سه ماه را یکجا و یکباره کم کرد. من این پول را برای دریافت وام جدید در حسابم نگه داشته بودم.

یکی از مشتریان بانک قرض الحسنه رسالت هم می گوید از اول سال جاری این بانک هیچ کدام از اقساط ماهانه را کسر ننموده. الان چهار ماه شده. نگرانم مبادا چهار قسط و جریمه دیرکرد آن را یکجا از حسابم کسر کند.

جریمه دریرکرد قسط وام ازدواج

این مساله در مورد وام های ازدواج هم وجود داشت. یکی از مشتریان بانک صادرات در توییتی نوشت: امروز بانک صادرات برای تاخیر وام ازدواج تماس گرفت تا اصل و جریمه وام را پرداخت کنم. مگر قرار نبود اقساط وام ازدواج سه ماه به تعویق بیفتد؟ کارمند بانک در جواب می گوید باید در سایت بانک ثبت نام می کردم. چنین قراری نبود!

این مشکل بسیاری از افراد بوده. آنگونه که بانک مرکزی در بیستم فروردین ماه گزارش داده بود طی 10 روز دوم فروردین ماه مجموعاً 35 هزار و 500 فقره شکایت مشتریان در ارتباط با برداشت اقساط تسهیلات قرض الحسنه توسط بانک ها و موسسات اعتباری در سامانه ثبت شده. البته بانک مرکزی خبر داده بعضی از وجوه به حساب مشتریان بازگشت داده شده. اما آنگونه که یکی از مشتریان بانکی خبر داده، تنها جریمه وام را بخشیدند.

فرد دیگری می گوید وام ازدواج را از بانک پاسارگاد گرفته و علی رغم قرار برای تعویق قسط، روز دوم فروردین کل مبلغ قسط از حساب من کسر شد. انتظار داشتم حداقل یک ماه این مصوبه اجرا گردد. این روایت را چندین فرد دیگر هم عنوان نموده اند.

صاحبان کسب وکار هم جریمه شدند

اما صاحبان کسب وکار هم قرار بود سه ماه از پرداخت اقساط بانکی معاف باشند. یکی از این افراد می گوید من هم از بانک ملی وام گرفته بودم و گمان کردم که پرداخت قسط به تعویق افتاده. اما اردیبهشت مجبور شدم اصل قسط دو ماه و جریمه را یکجا پرداخت کنم. فرد دیگری می گوید برای تاخیر در واریز قسط 155 هزار تومانی، 5800 تومان جریمه شده ام. هر ماه قبل از زمان واریز قسط پیامک می دادند اما حالا می گویند واحد انفورماتیک بانک دچار خطا شده.

بانک مرکزی در این خصوص هم شرح داده و گفته افراد به خصوص صاحبان کسب وکار باید درخواست معوق شدن اقساط را در سامانه ثبت می کردند و تنها در صورت تایید، مشمول تعویق سه ماهه اقساط می شدند.

فرد دیگری در حساب کاربری خود در توییتر نوشته برای تعویق قسط بانک از ما لیست بیمه می خواهند. در این شرایط کرونایی باید هم به بانک مراجعه کنیم و هم بیمه و …

گزارش هایی که نشان می دهد تعویق در پرداخت اقساط وام بانکی، در ظاهر به نفع مردم بوده اما در عمل، افراد بسیاری مجبور شده اند قسط دو یا سه ماه را یکجا به بانک پرداخت نمایند و بعضی دیگر مشمول جریمه هم شده اند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1224

به "اقساط معوق کرونا یکجا برداشته شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقساط معوق کرونا یکجا برداشته شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید