افزایش 129 درصدی بودجه وزارت صمت ، بودجه برای مردم انقباضی است؟

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران، در لایحه بودجه سال آینده بودجه وزارت صمت از پنج هزار و 41 میلیارد تومان به 11هزار و 529 میلیارد تومان رسیده است. آیا افزایش بودجه 129 درصدی این وزارت خانه قرار است صرف افزایش فراوری و صادرات گردد؟

افزایش 129 درصدی بودجه وزارت صمت ، بودجه برای مردم انقباضی است؟

صادرکنندگان می گویند بودجه سال 1401 همسو با وعده های داده شده دولت سیزدهم به صادرکنندگان نیست.

در همین مورد عضو کنفدراسیون صادرات ایران به خبرنگاران گفت: بودجه سال آینده پیغام خوبی برای صادرکنندگان ندارد. آنالیز ها نشان می دهد بودجه نهادهایی که مربوط به مردم است کاملا انقباضی است و بودجه نهادهای حاکمیتی انبساطی است. مثلا وقتی بودجه صدا و سیما 56 درصد افزایش می یابد کاملا تعیین است که این منابع در چه بخش هایی قرار است صرف گردد.

مرتضی میری شرح داد: وزیر صمت پیش تر گفته بود در سال آینده برطرف پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان متوقف می گردد. این گفته نشان می داد دولت به مذاکرات خوشبین بوده و دیگر به این سیاست های غلط پافشاری نمی کند. این در حالی است که تداوم این سیاست ها حاکی از این است که دولت نسبت به برطرف تحریم و ارتباط با جهان بی اعتنا است.

او بیان نمود: رفتارهای دولت نشان می دهد که همچنان بر سیاست های غلط پافشاری دارند. همین مساله ممکن است تهدیدی برای اشتغالزایی و کاهش اندازه بودجه کشور از محل صادرات غیرنفتی گردد.

میری ادامه داد: تصور دولتمردان از تجار این است که صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور بر نمی گردانند. این در حالی است که افراد شناسنامه دار و فعالان بخش خصوصی برای تداوم فعالیت های خود مجبورند این ارز را برگردانند اما افراد خصولتی تابع این قوانین نیستند و تعیین نیست که چرا ارز حاصل از صادرات را بر نگرداندند؟

راستا صادرات را محدود نکنید

او گفت: محدودیت ها هیچ گاه باعث توسعه و افزایش صادرات نمی گردد. چنانچه کشور در شرایط تحریم احتیاج به ارز دارد باید راستا صادرات را برای فعالان مالی تسهیل کند.

سیدرضا فاطمی امین پیش تر در نشستی با اعضای ارشد اتاق بازرگانی ایران، وعده توقف برطرف پیمان سپاری ارزی در سال آینده را داده بود.

جهانی اقتصاد در گزارشی نوشته است: مرور جزئیات بودجه از تداوم تعهدات ارزی صادرکنندگان در سیاست ارزی دولت در سال آینده حکایت دارد. از آنجا که فعالان مالی، برطرف تعهد ارزی را سرعت گیر جهش صادراتی می دانند، سرانجام یافتن این سیاست می تواند انگیزه خوبی برای رشد حجم صادرات غیرنفتی کشور باشد. در عین حال، تداوم سیاست پیمان سپاری ارزی می تواند تحقق اهداف صادرات غیرنفتی 45میلیارد دلاری در سال 1401 را که رضا فاطمی امین در بدو ورود به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وعده آن را داده بود، تهدید کند.

برای مطالعه بیشتر خبر تاثیر بودجه 1401 بر بورس را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2755

به "افزایش 129 درصدی بودجه وزارت صمت ، بودجه برای مردم انقباضی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 129 درصدی بودجه وزارت صمت ، بودجه برای مردم انقباضی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید