ارزش سهام عدالت آب رفت، ریزش بورس چه اثری بر ارزش سهام عدالت دارد؟

به گزارش راوه بلاگ، به گزارش خبرنگاران، دارندگان سهام عدالت با دو مشکل روبرو اند. آنها از یک طرف به پول حاصل از فروش سهام عدالت احتیاج فوری دارند و از سوی دیگر می دانند که اگر سهامشان در این روزها نقد گردد، ضرر خواهند کرد.

ارزش سهام عدالت آب رفت، ریزش بورس چه اثری بر ارزش سهام عدالت دارد؟

اما این ضرر به چه میزان است و افت شاخص بورس و تاخیر شرکت سپرده گذاری در فروش سهام عدالت چقدر به ضرر مردم بوده است؟

بر اساس گزارش ها 14 تیرماه، اولین واریزی 30 درصد سهام عدالت انجام شد. آن موقع ارزش کل سهام عدالت 14 میلیون و 300 هزار تومان بود و هر کدام از دارندگان سهام عدالت 532 هزار تومانی باید منتظر واریز مبلغی حدود 4 میلیون و 300 هزار تومان بودند.

این یعنی یک خانوار چهار نفره حدود 17 میلیون تومان از واگذاری 30 درصد اول سهام عدالت دریافت می کرد.

در فاصله 14 تیر تا 20 مرداد ماه ارزش کل سبد سهام عدالت فرایند صعودی داشت. ارزش این سهام در 19 مرداد ماه به 20 میلیون و 200 هزار تومان رسید.

اگر بانک ها واریز 30 درصد پول سهام عدالت را بر اساس این روز محاسبه نموده باشند، هر فرد باید حدود 6 میلیون تومان دریافت می کرد. یعنی ارزش 30 درصد سهام عدالت یک خانوار چهار نفره 24 میلیون تومان بود.

فرایند تغییرات شاخص کل بورس و ارزش سبد سهام عدالت

کاهش ارزش یک میلیونی

اما در اولین روز شهریورماه، با افت شاخص کل بورس، ارزش سبد سهام عدالت هم افت کرد و به 16 میلیون و 600 هزار تومان رسید و حالا دریافتی هر نفر به زیر 5 میلیون تومان رسیده است. همچنین برای اولین بار ارزش 30 درصد دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی هم به زیر 10 میلیون تومان رسیده است.

این به آن معناست که با تدوام افت شاخص بورس، پول دریافتی مردم هم کمتر می گردد. یعنی در حالی که در روزهای گذشته بعضی از دارندگان سهام عدالت از دریافت مبالغ بالای 6 تا 7 میلیون تومان خبر می دانند، حالا باید منتظر واریزی زیر 5 میلیون تومان باشند.

این مساله درباره دارندگان سهام عدالت یک میلیونی هم صادق است. در حالی که بعضی از این افراد از دریافت 12 تا 13 میلیون تومان خبر می دانند، اکنون دریافتی آنها از فروش 30 درصد اول به زیر 10 میلیون تومان رسیده است.

البته کاهش ارزش واریزی ها به شرط آن است که کارگزاری و بانک ها، طی یک هفته گذشته اقدام به فروش سهام عدالت مردم نموده باشند. در این صورت مردم هم با تاخیر دو تا سه ماهه روبرو شده اند و هم ارزش سهام شان افت نموده است. چراکه آنها امیدوار بودند این تاخیر، حداقل منجر به افزایش ارزش سهام شان گردد.

اما نکته مهم این است که ارزش 30 درصد سهام عدالت در اولین روز شهریور ماه 16 میلیون و 600 هزار تومان بود و در روز دوم شهریور با افت یک میلیون تومانی به 15 میلیون و 500 هزار تومان رسید. نگرانی اصلی این است که افت شاخص کل بورس ادامه داشته باشد و ارزش سهام عدالت مردم هم آب برود.

ضرر دو جانبه سهام عدالت

حالا دارندگان سهام عدالتی که هنوز پول سهام عدالت خود را کامل دریافت ننموده اند با دو مشکل روبرو اند. آنها از یک طرف می گویند به پول حاصل از فروش سهام عدالت احتیاج فوری دارند و از کارگزاری ها می خواهند هرچه سریع تر پول آنها را واریز نمایند.

از سوی دیگر می دانند که اگر سهامشان در این روزها نقد گردد، ضرر خواهند کرد. بر این اساس شاید آنها ترجیح می دهند کمی منتظر بمانند که شاخص سبز گردد و ضرر آنها کمتر گردد.

اما نکته دیگر این است که کسی نمی داند شاخص بورس چه زمانی سبز می گردد و ارزش سبد سهام عدالت چه زمانی به بالاترین رقم خود طی دو ماه گذشته خواهد رسید. یعنی ارزش 20 میلیونی.

در این میان بعضی معتقدند مهم ترین عاملی که باعث شده پول حاصل از فروش سهام عدالت برای سهامداران واریز نگردد، تعلل شرکت سپرده گذاری مرکزی در ارائه وجوه فهرست متقاضیان فروش سهام عدالت به کارگزاری ها است.

البته در این میان از وزارت اقتصاد گرفته تا کارگزاری ها و بانک ها همه راه های ارتباطی برای حل مشکل دارندگان سهام عدالت ایجاد کردند. اما این راه های ارتباطی در مواردی مسدود است یا بیشتر سبب سردرگمی مردم شده است.

در این میان مردم متضرر اصلی این تاخیر و تعلل بوده اند. چراکه شرکت سرمایه گذاری می توانست کمی زودتر فهرست متقاضیان را به کارگزاری ها بدهد و کارگزاری ها هم می توانستند در روزهای سبز بازار سهام عدالت مردم را واگذار نمایند که نکردند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 1374

به "ارزش سهام عدالت آب رفت، ریزش بورس چه اثری بر ارزش سهام عدالت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش سهام عدالت آب رفت، ریزش بورس چه اثری بر ارزش سهام عدالت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید