احداث هزار کیلومتر راه آهن در سال های اخیر

به گزارش راوه بلاگ، خبرگزاری خبرنگاران- معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها، از احداث بیش از هزار کیلومتر راه آهن در سال های اخیر خبر داد.

احداث هزار کیلومتر راه آهن در سال های اخیر

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران از وزارت راه و شهرسازی، آقای عباس خطیبی معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها گفت: احداث بیش از هزار کیلومتر راه آهن، ریل گذاری 1869 کیلومتر جهت ریلی، اتصال 4 مرکز استان به شبکه ریلی در طول هفت سال گذشته به همراه اتصال دو استان دیگر تا پایان سال جاری بخشی از دستاورد های مهم در توسعه خطوط ریلی کشور است.

وی فرایند ساخت راه آهن در کشور طی سال های اخیر را مثبت ارزیابی کرد و افزود: از جمله دستاورد های مهم در این سال ها می توان به بهره برداری از هزار و 90 کیلومتر جهت ریلی جدید، ریل گذاری بیش از 1800 کیلومتر، زیرسازی بیش از 2 هزار کیلومتر و ساخت و توسعه بیش از 161 هزار متر مربع ایستگاه در کشور اشاره کرد.

خطیبی اتصال چهار مرکز استان به شبکه ریلی کشور را یکی از مهمترین دستاورد های هفت سال گذشته گفت و گفت: راه آهن گرگان- اینچه برون، راه آهن تهران- همدان، راه آهن غرب کشور، راه آهن مراغه- ارومیه، راه آهن قزوین- رشت، راه آهن میانه- بستان آباد، راه آهن خواف- هرات از مهمترین پروژه های ریلی هستند که طی این هفت سال به بهره برداری رسیده است.

معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها ادامه داد: با بهره برداری از راه آهن یزد- اقلید، بستان آباد- خاوران، زاهدان- خاش، همدان- سنندج، رشت- کاسپین و میانه- اردبیل تا پایان سال جاری دو مرکز استان دیگر نیز به شبکه ریلی کشور متصل می شوند.

وی تاکید کرد: اگر فرایند شتابان توسعه راه آهن در کشور طی 10 سال آینده نیز ادامه یابد، ایران به رتبه دوم منطقه از نظر چگالی خطوط شبکه ریلی به تناسب وسعت دست پیدا می کند.

خطیبی برنامه ریزی و مدیریت پروژه های عمرانی را یکی از مهمترین سیاست ها در راستای رسیدن به اهداف دانست و گفت: اولویت دادن به طرح های عمرانی، رعایت استاندارد ها و مشخصات فنی، رعایت تمهیدات زیست محیطی و دستیابی به فن آوری های نوین در طراحی و اجرای پروژه های راه آهن در کشور نیز بخش دیگری از اهداف تحقق یافته کیفی هم راستا با اهداف کمی در این حوزه است.

وی استفاده از ریل ملی تولید شده با حمایت شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربنا های حمل ونقل کشور را یکی از موفقیت های چشمگیر در توسعه شبکه ریلی معرفی کرد و افزود: این نوع ریل در کشور های محدودی تولید و برای خطوط جدید و پرسرعت استفاده می شود. دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت این نوع ریل علاوه بر تامین نیاز داخلی، صدور ریل به دیگر کشور ها را نیز میسر کرده است.

خطیبی همچنین احداث پل با دهانه 100 متری و ارتفاع 85 متری، اجرای اسلب ترک بتنی به روش درجا، ساخت دستگاه پنل گذار مکانیزه برای نخستین بار در راه آهن میانه- اردبیل، ساخت کشنده دو منظوره جاده ای و ریلی برای اولین بار در راه آهن میانه- اردبیل توسط مهندسان داخلی بخشی از موفقیت های به دست آمده در بخش طراحی و عملیات اجرایی توسعه شبکه ریلی کشور مطرح نمود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: raveblog.ir شناسه مطلب: 2456

به "احداث هزار کیلومتر راه آهن در سال های اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث هزار کیلومتر راه آهن در سال های اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید